Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Μια πολύ καλή επιλογή ινδικού φαγητού στον Πειραιά.

Δεδομένου ότι η σχέση μου με τις έθνικ κουζίνες είναι πολύ περιορισμένη (με εξαίρεση την ιαπωνική), αλλά κι επειδή δε θα πω όχι όταν μου παρουσιαστεί η ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό, έχω να καταθέσω ότι το Kebap & Curry ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

Παρασκευή, νωρίς το βραδάκι, ώρα 7.00, προσκληθήκαμε από φίλους να πάμε για φαγητό στα πέριξ του Πειραιά. Χωρίς να έχει προηγηθεί κράτηση και χωρίς να το έχουμε σχεδιάσει, βρήκαμε άνετα τραπέζι για πέντε.

Για την ακρίβεια την ώρα που φτάσαμε ήταν άλλα τρία άτομα εκεί (ο ένας γευμάτιζε μόνος του). Και οι τρεις φαίνονταν Ινδοί. Αλλά μέχρι τις 10.30 που φύγαμε, είχε γεμίσει το μισό εστιατόριο.

Ο χώρος βέβαια δεν είναι μεγάλος. Χωράει καμιά δεκαριά τραπέζια των 4 ή 6 ατόμων. Αλλά είναι άνετα και η ατμόσφαιρα καθαρή, χωρίς μυρωδιές από την κουζίνα (αν και όλη η γειτονιά μοσχοβολάει μπαχάρια, μέχρι να μπεις). Ως προς τη διακόσμηση δεν σε εντυπωσιάζει κάτι. Ινδικά υφαντά στους τοίχους, ινδική μουσική και τηλεόραση με βιντεοκλίπ από bollywood.

Φάγαμε πολλά καλούδια και πληρώσαμε μόνο 16 ευρώ το άτομο. Σκασμένοι όμως. Δεν θυμάμαι ακριβείς ονομασίες, καθότι η εμπειρία μου στην ινδική κουζίνα είναι μικρή. Πήραμε

1. πίτα νααν με κιμά- εξαιρετική!

2. πίτα λεπτή με σκόρδο - λίγο έντονη

3. σαλάτα με πράσινα λαχανικά - όχι ινδική, στα μέτρα μας, αρκετή ποσότητα.

4. μιξ σαλάτα με μία σάλτσα σαν γιαούρτι - ό, τι έπρεπε για να "σβήνει" το κάψιμο από τα πικάντικα κρέατα.

5. ρύζι με κάρι και μανιτάρια- υπέροχο! λατρεύω το λεπτό ρύζι μπασμάτι. Αν και τα μανιτάρια αχνοφαίνονταν μέσα στο σύνολο.

6. αρνάκι με κρεμμυδάκια και μια σάλτσα καυτερή - άουτς! με διαφορά το πιο καυτερό πιάτο. Αν και νοστιμότατο.

7. λεπτά κομμάτια τηγανιτού κοτόπουλου σε κουρκούτι (σαν chicken fingers) και spring rolls- για τηγανιτά καλά ήταν, αλλά δεν τα πολυτίμησα.

8. κομμάτια κοτόπουλου με μία κοκκινιστή σάλτσα- λουκούμι, αλλά και αυτό πικάντικο για τα γούστα μου.

9. κομμάτια κοτόπουλο τίκκα μασάλα (αν το λέω καλά)- νοστιμότατο και με εντυπωσιακό κόκκινο χρώμα από κάποιο μπαχαρικό (τα κομμάτια ήταν σαν μεγάλες φράουλες! ). Συνοδευόταν από κρεμμυδάκια και ντομάτα και ήρθε σε μαντέμι με τα λαχανικά να σιγοψήνονται.

10. μία μερίδα τηγανιτές πατάτες - έτσι για το ξεκάρφωμα! (δεν τις δοκίμασα).

11. εγώ πήρα και μία κοτόσουπα για την αρχή, γιατί έχω την εντύπωση ότι οι σουπίτσες καθαρίζουν το στομάχι ή το προετοιμάζουν για πικάντικα γεύματα. Ήταν πολύ νόστιμη, αν και λίγο πιο πηκτή απ' ότι θα την ήθελα. Βέβαια με τόσα που πήραμε, ίσως να ήταν περιττή.

Όλα αυτά με τρεις ινδικές μπίρες, 2 εμφιαλωμένα νερά και κέρασμα γλυκάκι στο τέλος, 82 ευρώ, επαναλαμβάνω μόνο 16 ευρώ το άτομο! Το απόλυτο value for money!

Πρέπει να πω ότι τα κρέατά του ήταν πολύ μαλακά και ψημένα όσο πρέπει. Μας έφερναν και διάφορες σάλτσες για να τα συνοδεύουμε, αλλά με τον χαμό που γινόταν στο τραπέζι μας, δεν τις δοκίμασα.

Αυτό που απολαμβάνω στα ινδικά εστιατόρια είναι τα υπέροχα μπακιρένια σκεύη και τα ζεστά μαντέμια που σερβίρουν τα φαγητά. Μέσα σε λίγη ώρα το τραπέζι μας είχε αποκτήσει μια ωραία έθνικ εμφάνιση κι εμείς να ψαρεύουμε μέσα από τα μπολάκια τις διάφορες λιχουδιές.

Το art de la table απλό αλλά κομψό, με χάρτινα κόκκινα τραπεζομάντιλα, καθαρά σερβίτσια, μαχαιροπίρουνα και ποτήρια κρασιού και νερού. Όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά σου δίνει την αίσθηση της καθαριότητας και της τάξης.

Οι δύο κύριοι που μας σέρβιραν και πήραν παραγγελία πολύ ευγενικοί και χαμογελαστοί, εξηγούσαν με προθυμία τις απορίες μας και μιλούσαν καλά ελληνικά. Πρόσεξα ότι οι επόμενοι πελάτες (οι περισσότεροι όχι Ινδοί) τους χαιρετούσαν προσωπικά, πράγμα που δείχνει ότι το μαγαζί έχει μια σταθερή πελατεία. Καθόλου παράξενο, γιατί και το φαγητό που προσφέρει είναι αξιόλογο και μάλιστα σε φυσιολογικές τιμές (δεν καταλαβαίνω γιατί μια σούπα πρέπει να κάνει πάνω από 2-3 ευρώ, όπως αλλού).

Όσο για την περιοχή, δεν θα την χαρακτήριζα πλέον κακόφημη. Απλώς είναι ερημική το βράδυ επειδή τριγύρω υπάρχουν γραφεία και τράπεζες. Δεν έχει όμως σχέση με τα κακόφημα στενά π. χ. γύρω από την Ομόνοια. Και γενικά παρκάρεις άνετα.

Βαθμολογώ λοιπόν το Kebap & Curry με 4 σε όλα εκτός του χώρου και το συστήνω με πάσα σιγουριά σε λάτρεις του ινδικού και μη.