30 Νοε 2014

Λοιπόν, πήγαμε στο πολυδιαφημισμένο Τραβόλτα (τονίζω το πολυδιαφημισμένο γιατι δημιουργεί υψηλές προσδοκίες, κάτι που τελικα πρεπει να σκέφτονται τα μαγαζια αν τελικα τους συμφέρει και τοσο).
Τηλεφωνική κράτηση κ πολυ καλη πρώτη εντύπωση καθώς ηταν ευγενέστατοι.
Το ιδιο κ στην άφιξη στο μαγαζι. Ολοι πολυ ευγενικοί (όχι εκνευριστικά ευγενικοί όμως). Μας είχαν ενημερώσει οτι το τραπέζι θα ειναι στο έξω χώρο γιατι μεσα ηταν γεμάτο. Οταν φτάσαμε το μαγαζι ηταν μισό άδειο μεσα-έξω, αλλα δεν είχαμε κανένα θέμα γιατι που θα κάτσουμε οποτε δεν το σχολιάσαμε.

Στο φαγητο:
Ο κατάλογος (που αισθητικώς δεν πολυ ταίριαζε στο προφίλ που καλλιεργείται για το μαγαζι δλδ του πιο γκουρμέ-ψαγμένου) ηταν out of date! Ζητησαμε 2 πιάτα τα οποια μας ειπαν οτι τα έχουν βγάλει καιρο απτο μενού κ οταν ευλόγως ρωτήσαμε γιατι δεν τα βγάζετε κι απ´τον κατάλογο, ο πολυ ευγενικός σερβιτόρος μας ειπε οτι ούτε κι αυτος ξερει γιατι.

Μύδια αχνιστά-πιο μέτρια δε γίνεται. Αγευστα κ άνοστα.
Καπνιστό Χέλι με μους φάβας-Μακραν το καλύτερο πιάτο που φάγαμε. Πεντανοστιμο. Δυστυχως ηταν κ το μικρότερο.
Χόρτα-Τα κλασικά χόρτα
Κριθαροτο με σουπιά κ γραβιέρα- αν δεν ηταν λύσσα θα ηταν μια χαρα. Ωραια ιδέα κ όσο κατάφερα να εχω γεύση απτο αλάτι καλο μου φάνηκε.
Προφιτερόλ: Ενα μικρό μπολάκι με ενα γλυκο επιπέδου Γιωτης.
Κέρασμα- γιαούρτι με γλυκο κουταλιού που για μενα ισοδυναμεί με "σκότωσε με καλυτερα"

Τα παραπάνω κ μισό κιλό κρασί 90€.
Χώρος: ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Προσεγμένος γενικά, ευρύχωρος, ξεχωριστή αίθουσα για καπνίζοντες (πολυ σωστό), αισθητικώς λιγο ψαροταβερνομπαροκ.

Εξυπηρέτηση: Σουπερ ολοι.

Συμπέρασμα: αν μένεις σχετικά κοντα κ οι επιλογές σου σε ψάρι ειναι περιορισμένες (δε ξέρω τί παίζει στην περιοχή απο ψάρι), μπορεις κ να πας.
Κατα τα λοιπά με τόσες ψαροταβέρνες αναμφισβήτητα μπορεις να βρεις σιγουρα εξίσου καλο και πιο οικονομικό ή εξίσου ακριβό αλλα σε πιο γκουρμέ!
Κατα τη γνώμη μου το μαγαζι δε ξερει τι θέλει να ειναι, απλή πλην τίμια ψαροταβέρνα ή γκουρμέ πειραγμένο ψάροεστιατοριο και "αυτο βγαίνει στο κοινό"!

30 Νοε 2014

linalax