Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Είναι παράδοξο αυτό που θα πω αλλά... όταν ψάχνεις να βρεις κάποιο μεγάλο φάουλ και αυτό είναι οι ληγμένοι πυροσβεστήρες (2013) και αυτό λόγω επαγγελματικής διαστροφής της κοπέλας μου μέσω ενός σεμιναρίου ΛΑΕΚ (αλήθεια εσείς όλοι που εργάζεστε γνωρίζετε ότι έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε κάθε χρόνο και να πληρωθείτε ??)... Τότε τι άλλο να πεις?

Για την ονομασία έψαξα αλλά δεν βρήκα το λόγο που βαφτίστηκε έτσι, ίσως λόγω μοντερνιάς με πιασάρικες ονομασίες (βλέπε πχ Μουστάκι, Φυσαρμόνικα κλπ). Για την εμπειρία όμως θα σας πω τα καλύτερα...

Κατ'αρχάς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το ΙΑΣΩ, πάνω στη Μεσογείων και είναι γειτονάκι με το Τσιπουρίτο. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που οι τιμές είναι αρκετά καλές. Θα το βρείτε εύκολα, γωνιακό αν και όχι πολύ μεγάλο. Νομίζω παλαιότερα στη θέση του υπήρχε ιταλικό εστιατόριο.

Βλέποντας τον χώρο, δεν θα πω ότι ξετρελάθηκα ούτε με παρέπεμψε σε κουκουνάρι. Είναι όμως καθαρός και μοντέρνος, με κάποια μικρά φυτά. Τα τραπέζια ξύλινα και τα καθίσματα άνετα, σε οριακή απόσταση ιδιωτικότητας. Υπάρχουν σουπλά αλλά καθόλου δεν μας πείραξε. Πηγαίνοντας στην τουαλέτα και πριν ανέβεις τη σκάλα μπορείς να δεις το προσωπικό σε πλήρη παράταξη να ετοιμάζει τα φαγητά. Μου άνοιξε η όρεξη από την εικόνα των πιάτων και μόνο. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και μοντέρνες.

Το προσωπικό πολυάριθμο και οργανωμένο, κυκλοφορεί ανάμεσα στα τραπέζια χωρίς να ενοχλεί. Φαίνεται να έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα και επαρκώς, νέοι σε ηλικία και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και όχι απλώς να διεκπεραιώσουν τις καταστάσεις. Ενώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο από κόσμο, δεν νιώσαμε παραμελημένοι ούτε λεπτό. Όλο και κάποιος βρίσκεται εκεί για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 28/11/2014 και ώρα 21:30 από 5 ταλαιπωρημένα άτομα, με προσφορά από το ίντερνετ και κρατήστε τις λεπτομέρειες. Συνολικό κόστος 40 ευρώ για να φάμε για 80, δεν μας απέτρεψαν να τους επισκεφθούμε αν και είχαμε έναν υπεράριθμο (κάποια στιγμή θα αναφέρω άλλο κατάστημα που έχει μπει στη μαύρη λίστα μας οικογενειακώς).

Πήραμε:

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με ντιπ, χωρίς χρέωση

- Σαλάτα Κουκουνάρι στα 7.2 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών, με κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ βαλσάμικο με μουστάρδα. Φρέσκια σαλάτα με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, το κατίκι θα το ήθελα λιγότερο συμπαγές. Καλή αρχή.

- Σαλάτα ρόκα-σπανάκι στα 6.9 ευρώ. Περιέχει και απάκι, ανθότυρο, καρύδια και σταφίδες σε βινεγκρέτ μαύρο βαλσάμικο. Περισσότερο μου άρεσε αυτή καθώς ήταν πιο γλυκιά. Να πω την αλήθεια πολύ διαφορετικό μου φάνηκε το απάκι (ήρθε σε μεγάλο κομμάτι αλλά γευστικά δεν κατάλαβα τη συνηθισμένη γεύση του). Αρκετα θρεπτική και φρέσκια και αυτή.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή στα 5.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστη και αρκετά καπνιστή. Περιείχε φέτα και μυρωδικά, πιπεριές αν κατάλαβα καλά και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Ακόμα και εγώ που δεν μου αρέσει τη βρήκα πολύ καλή και σίγουρα οι λάτρεις πρέπει να την παραγγείλουν.

- Ταλαγάνι σουφλέ με σως μελιού στα 6.3 ευρώ. Έχει τύχει σε μαγαζιά να κοστολογείται στα 5.5 ευρώ σκέτο το ταλαγάνι. Εδώ προσγειώθηκε ένα σαγανάκι μεγάλο με φύλλο από καταϊφι, καυτό και νοστιμότατο και δεν έμεινε ίχνος. Ωραίο χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ντακάκια φέτας στα 4.8 ευρώ. Εσάς ο νους σας που θα πήγαινε?Αν δεν παρατηρήσεις καλά τον κατάλογο θα σκεφτείς πως είναι μια παραλλαγή του ντάκου. ΟΧΙ. Είναι τετραγωνάκια φέτας σε τραγανή κρούστα με σουσάμι και τσάτνευ μήλου-πατζαριού όχι πολύ γλυκή. Καλοπαρουσιασμένο πιάτο και καλό ορεκτικό ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

- Ριζότο μανιταριών στα 7.8 ευρώ. Δοκίμασα ελάχιστο αλλά φάνηκε να αρέσει αρκετά στην παρέα. Νομίζω τα μανιτάρια ήταν σε αρκετά χοντρά κομμάτια, ενώ θα το ήθελα λίγο πιο σκληρό το ρύζι, προσωπική άποψη.

- Ταλιατέλες σε κρέμα γραβιέρας με λούντζα και σπανάκι στα 7.5 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και νόστιμο χωρίς να είναι και εξαιρετικό. Καλομαγειρεμένες οι ταλιατέλες αλλά νομίζω οι παπαρδέλες θα αγκάλιαζαν περισσότερο τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο αλμυρή τη σάλτσα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος στον ζωμό του και ξηρό ανθότυρο στα 7.8 ευρώ. Πιάτο ρουστίκ που με την πρώτη μπουκιά σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε ορεινό χωριό δίπλα στο τζάκι και έξω έχει 0 βαθμούς κελσίου. Όσοι αρέσκονται σε τέτοια πιάτα να το παραγγείλουν. Καλομεγειρεμένα τα στριφτάρια, θα ήθελα το ανθότυρο να ακούγεται παραπάνω στο πιάτο. Το αρνάκι έλιωνε στο στόμα. Μερίδα για να σκάσεις.

- 2 σόδες Τούμποργκ 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.
- Βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ η 500άρα.

Από γλυκά...

- Πάστα μπισκοτίνο στα 4.5 ευρώ. Μεγάλο κομμμάτι με βάση μπισκότο Όρεο, την έφαγε σχεδόν όλη η κοπέλα μου.

- Εκμέκ πολίτικο στα 4 ευρώ με παγωτό καϊμάκι. Σιροπιασμένο τσουρέκι (οκ) με βελούδινο παγωτό.

- Προφιτερόλ σπέσιαλ στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλή σοκολάτα χωρίς να λιγώνει, το σουδάκι θα το ήθελα λίγο πιο τραγανό.

Σύνολο στα 72.8 ευρώ με νερό δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς.5 άτομα χορτάσαμε και δεν πιάσαμε ούτε το όριο της προσφοράς.

Συμπερασματικά:

Πολύ καλό φαγητό και περιποιημένο. Οι τιμές όντως σε πολύ καλά επίπεδα και δεν είναι τυχαίο που ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο άνω των 30 και με πολλούς άνω των 40+...

Θα ήθελα να δω και το κουκουνάρι να εμφανίζεται ως συστατικό στις συνταγές του μενού για να δικαιολογήσει και την ονομασία του καταστήματος.

Από πλευράς εξόδου για καλό φαγητό και αν ήμουν μεταξύ των γειτόνων ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ και ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΟΥ θα δυσκολευόμουν πολύ. Αξίζουν και τα 2 την επίσκεψη. Ένα κλικ παραπάνω στον χώρο θα έδινα στο Κουκουνάρι. Στο φαγητό θα έδινα οριακό προβάδισμα στο Τσιπουρίτο.

Όπως και να έχει πρέπει να μπουν και τα 2 μαγαζιά στη Wish list των καλοφαγάδων.

2014-12-10 19:19:18

Πολύ ωραία η περιγραφή σας και ουσιαστική. Ευχαριστούμε για τα ωραία σας λόγια και να σας τονίσω οτι δεν είναι ληγμένοι οι πυροσβεστήρες μας το 2013 μιας κι ανοίξαμε το 2014, με χιούμορ πάντα. Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε.

2016-11-14 14:10:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.