American Style - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ παρεάκι για μπέργκερ στο ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ! Η όρεξη γι'αυτό το μαγαζί μας είχε έρθει από καιρό αλλά όλο κάτι τύχαινε και δεν τα καταφέρναμε να πάμε. Το είχαμε ακούσει από πολλούς ως το καλύτερο μπεργκεράδικο και θέλαμε να δοκιμάσουμε. Είδαμε και τις φωτο στο facebook και μας τρέξαν τα σαλάκια!!

Μας αποθάρρυνε όμως το ότι δεν κάνουν κρατήσεις και το ότι είχαμε ακούσει για διπλές τρελές αναμονές στο να καθήσεις και στο να σε σερβίρουν
(ο πληθυντικός που χρησιμοποιώ "μας" και "μας" δεν είναι της μεγαλοπρεπείας, είναι και για τις τρεις χάριτες που πήγαμε, οι συνήθεις ύποπτοι δηλαδή συν ένας ήρωας άρρεν και σύζυγος της μιας από εμάς η οποία είναι και πολύ -όσο πιο πολύ γίνεται-έγκυος και το λιγουρεύτηκε! )

Λέμε λοιπόν να πάμε σήμερα κατά τις 21.30. Βράδυ. Σάββάτου. Στο ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ... Κόσμος και ντουνιάς να περιμένει απέξω, όρθιοι, καθιστοί σε σκαλακια, ακουμπισμένοι στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα στο δρόμο, δεν ξέρω αν ήταν και κανένας κρεμασμένος από κάνα δέντρο και δεν τον είδα... Άρα όχι η καλύτερη ημέρα από άποψη λαοθάλασσας που είχε την ιδια με εμάς ρηξικέλευθη ιδέα (=ας πάω να φάω το βράδυ έξω στο δημοφιλές μαγαζί)!.

Εγώ και η μια φίλη φτάνουμε στις 21.15. Το κατάστημα, ένα τοσοδούλι μου φάνηκε, γωνιακό, τίποτα το ιδιαίτερο, με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο το ένα πάνω στο άλλο με τις γνωστές σόμπες "καίγεται το κεφάλι σου-κρυοπάγημα στα πόδια" Γεμάτο ασφυκτικά!! Και λέμε στην αρμόδια για τις αναμονές όνομα για να μας βάλει στην σειρά και ρωτάμε αθώα "πού βρισκόμαστε?" Εξίσου αθώα μας απαντά "είναι 8 παρέες πριν από εσάς" Πρέπει να άλλαξα χρώμα γιατί η κοπέλα μου χαμογέλασε με στοργή, με κατανόηση, μη σου πω και με λύπηση..

Ρωτάμε περίπου πόση ώρα κρατάει η αναμονή για τόσες παρέες, ε, λογικό κι όλας, δεν πήραμε ευθεία απάντηση, τι να μας πει το κορίτσι, "σε κάνα δίωρο θα φάτε"?? Θα ήταν πολύ κακοί τρόποι και πολύ δύσκολο να παραμείνεις και να περιμένεις. Μας είπε (χωρίς να το πιστεύει ούτε η ίδια) για ένα μισάωρο.

Και περιμέναμε, περιμέναμε, και περιμέναμε κι άλλο. Και μετα περιμέναμε!!! Και περνάει το μισάωρο και περνάει και το σαρανταπεντάλεπτο!! Να έχω αρχίσει να βγάζω καπνό από τα αυτιά από τα νεύρα -ενώ γύρω μου έβλεπα τα άλλα εκατόν είκοσι έξι άτομα που περίμεναν να επιδεικνύουν εκνευριστική στωικότητα μέσα στην ελαφριά δροσούλα του Νοεμβρη, να το υπομένουν όλο αυτό με την καρτερκότητα του Ιωβ και να μην δυσανασχετούν καν!!

Λέω από μέσα μου "είμαι κακός άνθρωπος τελικά, κοίτα που κανείς δεν διαμαρτύρεται παρά μόνο εγώ κοντεύω να σκοτώσω άνθρωπο" και μετά μου απάντησα "δεν είναι αυτό μωρέ, πεινάς, that's all" Να μην τα πολυλέω έχουμε κλείσει ΜΙΑ ώρα γεμάτη και στρουμπουλή όρθιες στο πεζοδρόμιο στο αγιάζι με μπόνους βασανιστήριο τις μυρωδιές να σπάνε μύτη!!

Στην ώρα επάνω έρχεται και η έγκυος φίλη μας με το σύζυγο Με το που έρχονται μας λένε πάμε να φύγουμε, απόρησαν που περιμέναμε τόσο πολύ. Πριν την κοπανήσουμε όμως ρωτήσαμε και είχε έρθει -περίπου- η σειρά μας οπότε λέμε ας πάει και το παλιάμπελο μετά από τόση ορθοστασία ας έχω κάτι νόστιμο να θυμάμαι στις θεραπείες για τους κιρσούς που απέκτησα!!

Και έρχεται η ευλογημένη ώρα και καθόοοομαστε!! Στα τραπεζάκια του πεζοδρομίου με τις σόμπες και είπαμε κι ευχαριστώ στο Μεγαλοδύναμο!! Σε χρόνο ντε τε που λέγαμε και στο σχολείο έρχεται η ίδια κοπέλα να μας φέρει νερό (απλό και δροσερό βρύσης σε μπουκάλι, που εγώ έχω πει ήδη, ως κίνηση το εκτιμώ να μην μου βγάζεις με το ζόρι το εμφιαλωμένο) και κατάλογο για να διαλέξουμε. Με την πείνα που είχαμε θέλαμε να φάμε όλο το σύμπαν!

Πήραμε μια σαλάτα με κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές με τσένταρ και μπέικον και αυγά με κιμά και τυρί για τη μέση, τρία μπέργκερ (εγώ πήρα ΔΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝ το γράφω όπως ακριβώς το έγραφε ο κατάλογος) και μια μερίδα μπριζολάκια και τρεις μπύρες.

Η κοπέλα προσπάθησε να μας αποτρέψει από το να πάρουμε τρία πρώτα αλλά δεν την ακούσαμε, καθώς ο πεινασμένος δεν ακούει τη λογική!! Παρά, δε, την τεράστια αναμονή για να βρεθεί τραπέζι μας σέρβιραν στο δεκάλεπτο!! Δεν ξέρω αν απλά άλλαξε η τύχη μας ή ήταν καλή η ώρα αλλά οι πατάτες και η σαλάτα ήρθαν σχεδόν αμέσως, και μετά από λίγο και τα κυρίως μας..

Κυρίες μου και κύριοι που έχετε την υπομονή να διαβάσετε ως τώρα ΞΕΧΑΣΤΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΤΕ, ΟΠΩΣ ΞΕΧΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΑΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΩΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!! Δεν υπάρχει το πόσο νόστιμα ήταν όλα!! Έχω φάει σε σχεδόν όλα τα μπεργκεράδικα και αμερικάνικου τύπου εστιατόρια και ταχυφαγεία εδώ και πολλά χρόνια και μετά βεβαιότητας μπορώ να πω και να καταθέσω ότι δεν εχω φάει νοστιμότερο μπέργκερ!!!

Πρωτίστως να πω ότι η ποιότητα των υλικών φαινόταν από χιλιόμετρο, από το κρέας και τον κιμά ως τα λαχανικά εντός μπέργκερ και στη σαλάτα η οποία ήταν η καλύτερη μακράν της κατηγορίας της. Όχι τεράστια αλλά ούτε μικρή αλλά πάρα μα πάρα πολύ νόστιμη επίσης και οι πατάτες το ίδιο (οι οποίες ήταν πολύ λεπτοκομμένες και τραγανές).

Θα μου πεις σιγά πατάτες με τσένταρ και μπέικον είναι, όχι, θα απαντήσω διότι αυτό ήταν προφανώς αληθινό τυρί και μπέικον ή δεν ξέρω τι είχαν κάνει πάντως καμία σχέση με το σύνηθες λαστιχωτό αποτέλεσμα το οποίο αφήνει και μια γλυκερή επίγευση.

Το σαγανάκι με τον κιμά ήταν απλά εκπληκτικό, βέβαια έφαγα τόσο πολύ από τα άλλα και όλο μου το μπέργκερ (κερδισα νομίζω παράσημο γενναιότητας γιατί ήταν τεράστιο! ) οπότε από τα αυγά έφαγα λιγότερο από όσο θα επιθυμούσα γιατί πολύ απλά δεν άντεχα να φάω κι άλλο!!

Πρέπει να σημειώσω ξανά πόσο εξαιρετική ήταν η ποιότητα του κιμά και του μπιφτεκιού γενικώς. Τα ζητήσαμε καλοψημένα το δικό μου ήταν άψογο (τα άλλα δυο κορίτσια της παρέας θα το ήθελαν λίγο πιο καλοψημένο είπαν) νόστιμο και ζουμερό, σχεδόν σπιτικό φαινόταν, τεράστιο σε μέγεθος όπως και όλο το πιάτο δηλαδή.

Το, δε, ψωμάκι του ήταν πεντανόστιμο κι αυτό, και το μπέργκερ είχε μέσα επίσης κάτι λεπτές ωραιότατες πίκλες, μπέικον, τυρί, ροδέλες κρεμμυδιού μαρουλάκι και ντομάτα (μόνο εγώ έλειπα από μέσα! ) Η εμπειρία ξεπέρασε τις προσδοκίες πραγματικά!!

Και ο λογαριασμός? 62 ευρώ τα 4 άτομα, 15 ευρώ περίπου το άτομο μαζί με τις μπύρες! Νομίζω πάρα πολύ νορμάλ!! Δεν συζητώ, δε, ότι η απόδειξη ήταν από την αρχή στο τραπέζι (σωστοί στο αυτονόητο που όμως έχουμε ζήσει και τα αντίθετα όλοι μας! )

Δικαιωματικά από εμένα οι 4 ντοματούλες για τη γεύση! κι αν είχε και τόνο θα τον έβαζα κι αυτόν!! Ο μόνος λόγος που έβαλα 2 ντομάτες στην εξυπηρέτηση ήταν λόγω της απίστευτης αναμονής για να καθίσουμε-τα κορίτσια ήταν ευγενικά και μας εξυπηρέτησαν μετά από αυτό γρήγορα αλλά δεν παύει να ήταν μία ολόκληρη ώρα -ας μην το θυμάμαι πάλι!! Ας θυμάμαι την τελειότητα της γεύσης του μπέργκερ που έφαγα!!!

Κι αν με ρωτήσετε αν την άξιζε τελικά την αναμονή θα απαντήσω ΝΑΙ αλλααα άλλη φορά ΔΕΝ ξαναπάω τέτοια μέρα και ώρα -καλύτερα ένα μεσημέρι καθημερινής χωρίς αναμονές και θα μιλάμε για την απόλυτη απόλαυση!!