Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Μ' αρέσει να γράφω πάντα τις κριτικές μου το συντομότερο δυνατόν μετά την επίσκεψη στο εστιατόριο. Αν ήταν δυνατόν και τη στιγμή που τρώω. Άλλωστε, όπως έλεγε και ένας γνωστός μου, ποτέ μην πηγαίνεις στο σούπερ-μάρκετ νηστικός.

Κάτι ανάλογο ισχύει κ για την κριτική ενός εστιατορίου. Όταν είσαι χορτάτος μπορείς να είσαι νομίζω πιο αντικειμενικός, ίσως και πιο αυστηρός στην κριτική σου, ενώ έχεις πάρει και μια γεύση από πιθανές παρενέργειες...

Στο δια ταύτα λοιπόν. Φτάσαμε στο μαγαζί Σάββατο κατά τις 10 το βράδυ, με το τραπέζι να μας περιμένει (κατόπιν κράτησης). Ο χώρος ζεστός, μικρός, κουτουκάκι με διακοσμητικά παταράκια με βαρέλια και ποδήλατο. Έχει δυνατότητες βελτίωσης, υπολείπεται σε σχέση με το φαγητό.

Για άδειο τραπέζι ούτε λόγος, ωστόσο το service, όπως διαπιστώσαμε και στην πορεία, όχι μόνο ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις, αλλά σου έδινε την εντύπωση πως το έκαναν και με χαρακτηριστική ευκολία. Τα παιδιά και ο ιδιοκτήτης (Αλέξανδρος) ευγενέστατα, ανεπιτήδευτα, άνετα και γρήγορα. Άριστα με τόνο.

Παραγγείλαμε τσιπς πατάτες με αυγά (πολύ καλό και απλό πιάτο), πατατούλες απλές (χωρίς λαδίλες και με ιδιαίτερη νοστιμιά), λιβανέζικο (4 πιτούλες με μοσχαρίσιο κιμά, γιαούρτι και ντοματούλα σε κυβάκια) το οποίο για μένα ήταν απ' τα κορυφαία, μπρόκολο ογκρατέν (γευστικός πειρασμός απ΄τους λίγους), γιαουρτλού κεμπάπ (ωραίο πιάτο, ωραίο το κεμπάπ και οι πιτούλες, μέτριο το πληγούρι, έχεις την αίσθηση ότι κάτι λείπει απ' το πιάτο), μελιτζάνα με τυριά στο φούρνο, απλά φανταστική, πολίτικη σαλάτα (πολλή καλή για Πειραιώτικη, αυτή την απολαμβάνεις κατά Μακεδονία μεριά) και λαχανοντολμάδες (προσωπικά μου άρεσαν πολύ). Εν αρχή βέβαια ήταν το ψημένο ψωμί με λαδάκι και ρίγανη, μοσχομύρισε το τραπέζι!

Κρασάκι κόκκινο ξηρό χύμα, ελαφρύ και χωρίς παρενέργειες Για την ποσότητα των μερίδων έχω να πω ότι κινούνται πάνω απ' το μέσο όρο και σε κάποιες περιπτώσεις και αρκετά. Για όλα αυτά πληρώσαμε 68 ευρώ, αφού μας κέρασαν μισό κιλό κρασάκι και γιαούρτι λεμόνι με τριμμένο πτι - μπερ μπισκότο.

Ωραία σκέψη για να "γυρίσει" το στόμα από τα ανατολίτικα πριν, ωστόσο η εκτέλεση παίρνει βελτίωση, είναι ελαφρώς επίπεδη η γεύση, λίγη ένταση δεν θα έβλαπτε, όπως επίσης και το σερβίρισμα σε ποτήρι. Απλά μια ιδέα που την έχω δει αλλού και μου άρεσε.

Γενικό συμπέρασμα, το μαγαζί αξίζει να δώσεις τα χρήματά σου και θα το συστήσω και θα ξαναπάω. Το μόνο που μας στεναχώρησε είναι το μεγάλο άγχος του ιδιοκτήτη, εντάξει δείχνει ότι αγαπάει τη δουλειά του, έχει πάθος να πάει μπροστά και θα πάει, αλλά όλα τα πράγματα θέλουν μέτρο και κυρίως ψυχραιμία. Άλλωστε - όπως είπα και στον ίδιο - οι βαθμολογίες και οι κριτικές εδώ μιλάνε από μόνες τους....

Πάρκινγκ σχετικά εύκολο στα γύρω στενά, GPS προτείνεται αν θέλουμε να το βρούμε εύκολα και να μην ταλαιπωρηθούμε.