02 Δεκ 2014

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα χτες το βράδυ. Το φετινο χειμώνα κάθε Παρασκευη και Σάββατο βραδυ έχει ζωντανο πρόγραμμα με ρεπερτόριο απο μπαλάντες μεχρι disco και απο ροκ μεχρι νησιωτικα.

Μόλις φτάσαμε ο σερβιτόρος μας υποδέχτηκε αμέσως και μας πρότεινε δυο τραπέζια να καθισουμε. Δεν ειχαμε κανει κράτηση. Στη συνέχεια μας έφεραν στο τραπεζι ενα εμφιαλωμενο νερό. Θα προτιμουσαμε να μας είχαν ρωτησει, διότι αργότερα πήγαν σε άλλους κανάτα με νερό. Στο μενου έχει σχετικα λίγα φαγητά, κρεατικά - ψαρικα - ζυμαρικά.

Παρόλα αυτα, χτες το βραδυ είχε ενα ειδικο μενου για 2 ατομα στα 24 ευρω. Το μενου περιλάμβανε μια ανάμικτη σαλάτα και μια ποικιλια κρεατικών. Παραγγείλαμε αυτο τελικά.

Μετα την παραγγελια μας έφεραν το ψωμι και ως συνοδευτικό πάστα ελιας. Αν και αρχικα ειχα τους ενδοιασμους μου, το συνοδευτικό ηταν πολύ ωραίο. Η σαλάτα περιείχε ντομάτα, αγγουρι, ρόκα και μαρούλι περιχυμενο με σως απο βαλσαμικο και μέλι. Η ποσότητα της ηταν πολυ ικανοποιητική. Η σως εκπληκτικη και έδενε με τη σαλάτα.

Η ποικιλια περιέιχε 2 μπιφτεκάκια, 1 κεμπάμπ, 1 λουκάνιμο, 3-4 πανσετάκια και 3-4 κομμάτια κοτόπουλου. Συνοδευόταν απο μια πιτα κομμενη, μια κουταλια τζατζίκι και 2 βραστες(!) πατάτες. Ομολογώ πως δεν το είχα ξανασυνατήσει αυτό. Γευστικά ηταν ωραία και σωστα ψημένα. Αλλά 1) θα μπορουσε να περιέχουν περισσότερο τζατζίκι ή μια δευτερη σάλτσα 2) θα ήταν καλο να έβαζαν άλλη μια πίτα.

Σαν χωρος ειναι πολυ ωραίος, έχεις στα ποδια σου τη θάλασσα. Κατα τους καλοκαιρινους μήνες λειτουργει περισσότερο ως καφετέρια, αλλά και το χειμώνα, ιδιαίτερα αν έχει ζωντανο πρόγραμμα, ειναι καλά.

Η εξυπηρετηση κυμάνθηκε σε ψηλα επίπεδα. Οι σερβιτόροι κινουνταν διαρκως στο χωρο και ήταν προσβασιμοι ανά πάσα στιγμή. Και στα δυο πιατα που μας έφερε ο επικεφαλής, μας εξήγησε τι περιέχει μέσα.

Τελος, όσον αφορα τις τιμες, κινουνται σε κανονικά επίπεδα. Τα περισσότερα πιατα κυμαίνονταν στα 8-9 ευρω, με τα ορεκτικα να ειναι λιγο τσιμπημενα. Βέβαια δεν ξερω την ποσότητα καθε πιατου των ορεκτικών.

Αν τυχει και περνατε καποια Παρασκευη ή Σαββατο βραδυ απο τη Νεά Μάκρη και ειστε μια παρεα, μπορειτε να περασετε αρκετα καλά χορευόντας...

02 Δεκ 2014

ianos