Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πρωτοεπισκέφτηκα το εν λόγω μεζεδοπωλείο στις αρχές της λειτουργίας του (Καθαρά Δευτέρα του 2012) και παρότι μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, χρειάστηκε να περάσει αρκετός καιρός και να δοθεί η αφορμή από κάποιες θετικές εν γένει κριτικές που διάβασα στο ask4food, ώστε να το επιλέξουμε δύο φορές τον τελευταίο μήνα για την βραδινή μας έξοδο (την δεύτερη με την χρήση διαδικτυακών κουπονιών).

Καταρχάς θα ήθελα να τονίσω πώς το παρκάρισμα υπήρξε απρόσμενα εύκολη υπόθεση και τις δύο φορές, ενώ ο χαρακτηρισμός του ως συνοικιακού μαγαζιού (που έχει δοθεί από κάποιους προηγούμενους σχολιαστές) είναι μάλλον ανακριβής καθώς ναι μεν βρίσκεται σε ολιγοσύχναστο δρόμο, πλην όμως στο ευρύτερο κέντρο της πόλης (όρια Αμπελοκήπων -Γκύζη).

Ο εσωτερικός χώρος είναι ζεστός, με σχετικά λιτή διακόσμηση και παρότι δεν εντυπωσιάζει, σε συνδυασμό με την καλή ελληνική μουσική που ακούγεται σου επιτρέπει να νιώσεις άνετα και ευχάριστα.

Πρόκειται για αμιγώς οικογενειακή επιχείρηση (όπως είναι γνωστό από τους προηγούμενους σχολιασμούς), κάτι που φαίνεται να λειτουργεί πολύ καλά, καθώς το σέρβις υπήρξε γρήγορο και αποτελεσματικό, ενώ ο γιος της κ. Θάλειας υπήρξε πάντα πολύ πρόθυμος, εξυπηρετικός και ευγενικός (από την στιγμή της υποδοχής, μέχρι το κατευόδιο)

Η κουζίνα της κ. Θάλειας είναι εμπνευσμένη σε μεγάλο βαθμό από την παράδοση της περιοχής καταγωγής της (Προκόπι Καππαδοκίας) και συμπληρώνεται από κάποιες ευρύτερες εμπνεύσεις της μαγείρισσας (π. χ κανταΐφι γαρίδας). Καθώς στη κάθε μας επίσκεψη ήμασταν παρέα δύο ζευγαριών, υπήρξε η δυνατότητα να δοκιμάσουμε το μεγαλύτερο τμήμα του μενού. Είναι φανερό πως οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται είναι εξαιρετικής ποιότητας, κάτι που στα χέρια της ταλαντούχας μαγείρισσας έχει σαν αποτέλεσμα το πολύ καλό γαστρονομικό αποτέλεσμα.

Προσωπικά θα ξεχώριζα ιδιαίτερα:

-Την παστουρμαδόπιτα που ήταν ελαφριά στο λάδι και αρκούντως έντονη την γεύση του παστουρμά (σχεδόν εφάμιλλη εκείνων που βρίσκει κάποιος σε μαγειρεία στο Πέρα της Πόλης).

-Την σαλάτα της Θάλειας (το γιαουρτλού των φτωχών), που είναι πρωτότυπη, αλλά και γευστικότατη.

-Τον μαρινάτο γαύρο ( ο καλύτερος που έχω ποτέ δοκιμάσει, μοναδικά πικάντικος, εκπληκτικός μεζές για τσίπουρο).

Αντιθέτως δεν ενθουσιάστηκα από το κανταΐφι γαρίδας (που άρεσε πολύ εντούτοις στην παρέα μου).

Πολύ καλός και ο χαλβάς που προσφέρεται ως επιδόρπιο- κέρασμα.
Καλό και δυνατό το τσίπουρο, καλό αλλά και πολύ ελαφρύ το χύμα λευκό κρασί.
Παρότι δεν θεωρώ εντελώς αβάσιμη την κριτική για το μέγεθος των μερίδων, ο συνδυασμός ποιότητας φαγητού και χαμηλών τιμών (μέγιστη τιμή για τα πιάτα που δοκιμάσαμε 8 ευρώ), θα μπορούσε να αμβλύνει τις όποιες ενστάσεις.

Το μεζεδοπωλείο της Θάλειας ως εκ τούτου αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για έξοδο σε ταβέρνα -ουζερί, με ιδιαίτερες γευστικές προτάσεις και συμπεριφορά των ιδιοκτητών που αποπνέει σεβασμό στον πελάτη ( διαχρονική αξία, ιδιαίτερα σημαντική στην εποχή μας!! ).

2014-12-02 22:05:43

Η επιβράβευση από τους πελάτες μας είναι για εμάς το καλύτερο δώρο και μας δίνει δύναμη να συνεχίσουμε την καθημερινή μας προσπάθεια να προσφέρουμε εκλεκτές πρώτες ύλες και νόστιμες συνταγές, σε προσιτές τιμές. Σας ευχαριστούμε πολύ που αφιερώσατε χρόνο για την κριτική σας και θα χαρούμε να σας φιλοξενήσουμε και πάλι στο μεζεδοτεχνείον μας.

Με εκτίμηση,
Θάλειας Μεζεδοτεχνείον

2014-12-07 21:48:14
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την santh63.