02 Δεκ 2014

Επισκέφθηκα το Θάλειας Μεζεδοτεχνείον στους Αμπελόκηπους μαζί με μια φίλη μου Κυριακή απόγευμα. Στο κατάστημα μας υποδέχτηκε εγκάρδια ο γιος της κυρίας Θάλειας ο Γιώργος ο οποίος στη συνέχεια ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστικός για να επιλέξουμε από το μενού.

Είχα διαβάσει στο ίντερνετ για την αυλή του μαγαζιού ότι είναι πολύ ωραία το καλοκαίρι, αλλά και ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος είναι όμορφος, απλός και λιτός.

Ας περάσουμε στο φαγητό.

Παραγγείλαμε σαλάτα Θάλειας, μια δροσερή σαλάτα με ντοματούλα, κρεμμύδι, τζατζίκι και μελιτζάνα καπνιστή, ξετρελάθηκα από τη γεύση, μου θύμισε τη μελιτζάνα που έκανε η γιαγιά μου στο χωριό! Πήραμε μια μερίδα συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια και μπριζολάκια. Και τα δύο κυρίως πιάτα ήταν καλοψημένα, νόστιμα κρεατικά που συνοδευόταν από φρέσκιες τηγανιτές πατατούλες.

Αποκάλυψη η χορτόπιτα με την τραγανή ζύμη και μια γέμιση απίθανη με χορταρικά και φέτα. Μάλιστα η κυρία Θάλεια φαινόταν από την ανοικτή πόρτα της κουζίνας την ώρα που άνοιγε φύλλο!

Δεν αντισταθήκαμε σε μια μερίδα λαχανοντολμάδες - πιάτο ημέρας που ήταν μπουκιά και συχώριο!

Για όλα αυτά και ένα κανατάκι μισό κιλό κρασί πληρώσαμε περίπου 16 ευρώ το άτομο και μας κέρασαν στο τέλος και χαλβά σιμιγδαλένιο.

Δεν θέλεις και πολλά για να περάσεις όμορφα σε ένα μαγαζί. Φανερή η ποιότητα στο φαγητό, καλές τιμές, φιλική εξυπηρέτηση, καθαρό και παρεϊστικο περιβάλλον.

Σίγουρα θα ξαναπάω στο Θάλειας Μεζεδοτεχνείον με την παρέα μου και την άλλη φορά θα δοκιμάσω τα θαλασσινά και τον μπακαλιάρο με σκορδαλιά που έτρωγε η διπλανή παρέα.

2014-12-02 21:44:41

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια, μας δίνετε κουράγιο να συνεχίσουμε με μεράκι και σεβασμό να προσφέρουμε το καλύτερο στην πελατεία μας.
Θα σας περιμένουμε με χαρά να μας ξαναέρθετε για να δοκιμάσετε και τους θαλασσινούς μεζέδες μας.

02 Δεκ 2014

kellypapad