Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Γλυφάδα, Αθήνα

Το Ζαχαροπλαστείο Παπαπαρασκευά με βρήκε όταν ένας καλεσμένος μου έφερε στο σπίτι ένα κουτί καριόκες. Την ώρα εκείνη δεν δοκίμασα καμμία γιατί είχα κόσμο να περιποιηθώ, αλλά στο τέλος του φαγητού, έβγαλα τις καριόκες μαζί με ότι άλλο είχα και έγιναν ανάρπαστες, ιδιαίτερα ο σύζυγός μου που φέρεται ως μη γλυκατζής τις τάραξε... μετά δεν ήθελαν τίποτ' άλλο, μόνο να μείνουν λέει "με το άρωμα της Ξάνθης"!!!

Την επομένη μέρα βρήκα το κουτί διάβασα το ένθετο βιβλιαράκι που είχε μέσα και πήγαμε στο νέο κατάστημα στη Γλυφάδα. Εκτοτε, έχουμε δοκιμάσει διάφορα είδη και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Δεν είναι φτηνό μαγαζί, έχει όμως καλή πρώτη ύλη και δημιουργική φαντασία.

Κατ' αρχήν ην οι καριόκες. Τις βρήκα σε 2 μεγέθη, εκείνες που είναι τυλιχτές σε ασημόχαρτο και κάτι μεγαλύτερες τυλιχτές σε άσπρο χαρτί που τις λένε "ατομικές". Τρώμε τις πρώτες μαζί με ζεστό καφέ, να ξεκινάει η μέρα καλά, ενώ τις δεύτερες που είναι πιο μαλακιές γεμάτες καρύδι τριμμένο, τις τρώμε μετά απο γεύμα, ιδίως μετά απο ψάρι.

Μετά δοκιμάσαμε το νουγκά, κι αυτό τυλιγμένο σε ασημόχαρτο, το ξετυλίγεις και σε παίρνει το άρωμα του αμυγδάλου και του μελιού. Ξυπνάει δικές μου αναμνήσεις για μαντολάτο και μαστιχόπιτες παιδικής ηλικίας.

Υπάρχουν και τα "βραχάκια" που τα λένε εκεί "Ανώμαλα". Είναι μπάλες μαύρης σοκολάτας με τραγανά καραμελωμένα αμύγδαλα. Να μη ξεχάσω τις φλογέρες με τραγανή γκοφρέτα και μαύρη σοκολάτα απέξω.

Εχω τρελλαθεί με τις τούρτες του καταστήματος. Εδώ δεν μιλάμε απλά για εξαιρετικά υλικά, εδώ μιλάμε για συνδυασμό τεχνικής και φαντασίας. Χωρίς να χρειάζεται να κάνει ο πελάτης ιδιαίτερη θεματική παραγγελία, έχω μπεί στο κατάστημα μεσοβδόμαδα και βλέπω στη προθήκη του, τούρτα όρθια σε σχήμα γυναικείας τσαντούλας ή εκείνη που ήταν φέτα καρπούζι, πράσινη απέξω με φράουλα και μαύρα σοκολατάκια σποράκια, έτοιμες για πώληση στο κάθε πελάτη.. Να προσπαθούν οι ευγενικοί υπάλληλοι να τραβήξουν τη προσοχή μου ώστε να με εξυπηρετήσουν και να έχω μείνει στήλη άλατος κυττάζοντας τσάντες και καρπούζια μπροστά μου.

Στα γενέθλια του άνδρα μου πήρα μία τούρτα τετράγωνη, κατακόκκινη με κορδέλλα που έδενε φιόγκο επάνω της φτιαγμένη απο ζάχαρη. Και ήταν ονειρεμένη στη γεύση σοκολάτα αφράτη. Και απο τότε, δεν χρειαζόμαστε να έχουμε καλεσμένους για να δικαιολογούμε την αγορά τούρτας-έργο τέχνης, σιγά, πάνε αυτά. Αγοράζουμε μία και τη τρώμε οι δυό μας.. Μετά... μετά κάνουμε αυστηρή δίαιτα, ψωμί και νερό..

Α! και επειδή είμαι αλλεργική ΚΑΙ στους ξηρούς καρπούς και φυσικά δεν θέλω να πάω στα θυμαράκια, παίρνω 2-3 αντισταμινικά χαπάκια πρίν, και μετά απολαμβάνω τον Παπαπαρασκευά μου.. μία φορά το μήνα όμως.