Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Επίσκεψη στο ROCK N’ BALLS αρχές Νοέμβρη, απογευματάκι καθημερινής, αφού είχαν προηγηθεί οι πρόσφατες καλές κριτικές στο site και ψάχνοντας για κάτι διαφορετικό.

ΧΩΡΟΣ: 4
Το ROCK N’ BALLS βρίσκεται στην πολυσύχναστη Πλατεία Αγίας Ειρήνης. Κατά το παρελθόν είχε τύχει να καθίσω στον εξωτερικό χώρο για ποτό – καφέ, ποτέ όμως για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος, λοιπόν, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Πολλά τραπέζια επί της πλατείας, το ένα πάνω στο άλλο, κάποια παραπλεύρως του μαγαζιού, κόσμος πηγαινοέρχεται, πολλή βαβούρα γενικά, για φαγητό δεν θα τον συνιστούσα.

Προτιμήστε τον εσωτερικό χώρο που είναι πολύ όμορφος. Τεράστιος, ψηλοτάβανος, πολύ όμορφα διαμορφωμένος με τζαμαρίες γύρω – γύρω και ορισμένα graffiti στην μεριά του τοίχου, όμορφος φωτισμός, με αρκετά τραπέζια, διάφορα stands με σκαμπό, και στο κέντρο να βρίσκονται ο χώρος παρασκευής του φαγητού και το bar.
Μοναδικά αρνητικά...

Σε ερώτηση πελάτη εάν επιτρέπεται το κάπνισμα, ο σερβιτόρος του απάντησε αρνητικά, επισημαίνοντάς του ωστόσο ότι μπορεί να καπνίσει με δική του ευθύνη!! Το αναμενόμενο αποτέλεσμα ήταν όλο το μαγαζί να καπνίζει, που σαν εικόνα δεν μου αρέσει, αν και οφείλω να παραδεχτώ ότι η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά καθαρή στο χώρο.

Επίσης, θα προτιμούσα να υπήρχε μια διάκριση μεταξύ των τραπεζιών φαγητού και καφέ – ποτού, καθώς γενικά δεν μου αρέσει να τρώω και δίπλα μου να πίνουν καφέ ή και το αντίθετο. Τέλος πάντων, πρόκειται για λεπτομέρεια, που τους περισσότερους μάλλον δεν τους «ενοχλεί».

Σε κάθε περίπτωση, ο εσωτερικός χώρος μου άρεσε τόσο πολύ που παρά τις ανωτέρω «αστοχίες» και, κυρίως, αυτήν του επιτρεπόμενου καπνίσματος εντός, θα τον βαθμολογήσω με «4».

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 2
Το service γίνεται από νεαρά κατά βάση παιδιά, ευγενικά, χαμογελαστά και πρόσχαρα. Μια χαρά δηλαδή, ως προς αυτό. Τα φαγητά σερβιρίστηκαν επίσης γρήγορα και σε σωστή χρονική απόσταση μεταξύ της σαλάτας και των κυρίως.
Ωστόσο, γενικά διαπίστωσα ότι υπάρχει μια σχετική ασυνεννοησία μεταξύ των σερβιτόρων και κάποιες αδικαιολόγητες καθυστερήσεις. Η δεύτερη μπύρα λ. χ. που παρήγγειλα και αφού πρώτα απευθύνθηκα σε 2 σερβιτόρους, δεν ήρθε ποτέ. Επίσης μια διπλανή παρέα έψαχνε εναγωνίως κάποιον για να πληρώσει, μέχρι που αναγκάστηκε να πάει από το ταμείο κάποιος να πληρώσει επί τόπου.

Επίσης, δεν μου άρεσε που όταν ζήτησα κατάλογο για τα ποτά, ο σερβιτόρος αρκέστηκε να μου πει ότι cocktails σερβίρονται μετά τις 6 μ. μ. ενώ για τα λοιπά (κρασί και μπύρες) μας ενημέρωσε προφορικά. ΟΚ, οι επιλογές σε μπύρες και σε κρασί δεν ήταν πάρα πολλές, σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να δω και τον κατάλογο για να έχω πλήρη εικόνα. Κατά τα λοιπά, αποδειξούλα κομμένη κανονικά μαζί με την παραγγελία, νερό σε μπουκάλι που ανανεωνόταν με δική τους πρωτοβουλία.

Ίσως το «2» είναι λίγο άδικο, ένα «2,5» θα ήταν δικαιότερο, μπαίνει ωστόσο αυτός ο βαθμός για να ισοφαριστεί το θέμα με το κάπνισμα που προανέφερα παραπάνω.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ: 3
Οι κεφτέδες είναι αυτοί που κυριαρχούν στο μενού, για αυτούς εξάλλου πήγαμε στο ROCK N’ BALLS, οπότε και σε αυτούς επικεντρώθηκε η παραγγελία μας. Από ότι πρόσεξα, επιπλέον, υπάρχουν burgers, με βασικό υλικό τους κεφτέδες, 3 – 4 κυρίως πιάτα εάν πρόσεξα καλά, ζυμαρικά με κεφτέδες (pasta & balls), ορισμένα πιάτα ημέρας και λίγες σαλάτες, που προσφέρονται και σε μικρές μερίδες σε χαμηλότερη φυσικά τιμή.

Ως προς τους κεφτέδες, υπάρχουν 5 – 6 είδη (μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο, λαχανικών κλπ. ) και άλλες τόσες σάλτσες (ντομάτα, καπνιστή παρμεζάνα, blue cheese, tartar, barbeque, μανιταριών), ενώ προσφέρονται με έξτρα χρέωση και διάφορα συνοδευτικά τους (ριγγατόνι, λινγκουίνι, λαχανικά στον ατμό, κους κους, σουφλέ μανιταριών, πατάτες κλπ. ).

Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε κεφτέδες classic beef με σάλτσα παρμεζάνας και κους κους και κεφτέδες pork chorizo με σάλτσα barbeque και σουφλέ μανιταριών. Για αρχή, προτιμήσαμε να πάρουμε δύο σαλάτες, μικρού μεγέθους για να δοκιμάσουμε περισσότερες γεύσεις, οπότε παραγγείλαμε μια σαλάτα spicy caesar και μια πατατοσαλάτα.

Η σαλάτα caesar με τσίλι, κρουτόν και τυρί manchego ήταν νόστιμη και ελαφριά (προσωπικά δεν μου φάνηκε σε κάποιο σημείο να έχει καυτερή γεύση), φαγώθηκε πολύ ευχάριστα, επισκιάστηκε απλώς από την πατατοσαλάτα που ήταν εξαιρετική. Η πατατοσαλάτα λοιπόν συνοδευόμενη από σέλερι, τριμμένο αυγό, σινάπι, πίκλα, αγγούρι και μια πολύ ωραία σος μου άρεσε πάρα πολύ και την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Οι κεφτέδες, τέσσερις τον αριθμό, σερβίρονται μαζί με τη σάλτσα τους, ενώ σε χωριστό πιατάκι βρίσκεται η γαρνιτούρα. Η αλήθεια είναι ότι όταν τους είδα δεν μου πολυγέμισαν το μάτι, καθώς μου φάνηκαν λίγοι, όχι ιδιαίτερα μεγάλοι και αδιάφοροι οπτικά.

Γευστικά ωστόσο αποζημιωθήκαμε, καθώς ήταν αρκετά νόστιμοι και χορταστικοί. Αφράτοι όσο πρέπει και καλομαγειρεμένοι, δικαιολόγησαν τα καλά σχόλια που γράφονται από την πλειοψηφία των χρηστών του site. Εγώ προσωπικά ξεχώρισα τους pork chorizo, ενδεχομένως και λόγω της συνοδευτικής σάλτσας barbeque που ήταν πολύ νόστιμη, σε αντίθεση με τη σάλτσα παρμεζάνας που δεν με ξετρέλανε, καθώς βρήκα τη γεύση της αρκετά έντονη.

Το κους κους, ικανοποιητικό σε μέγεθος ήταν αρκετά νόστιμο και σε ικανοποιητική ποσότητα. Το σουφλέ μανιταριών ήταν η μοναδική παραφωνία του γεύματος, καθώς δεν άρεσε σε κανέναν από τους δύο. Πολύ βαρύ και λιπαρό με την μπεσαμέλ να καλύπτει όλη τη γεύση, δεν θα το συνιστούσα. Στην επόμενη επίσκεψή μου πάντως μάλλον θα τιμήσω κάποιο από τα ζυμαρικά, γιατί γευστικά πιστεύω ότι θα ταιριάζουν περισσότερο.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ: 3
Οι τιμές κυμαίνονται ως εξής: στα 6 € οι κεφτέδες με τη σάλτσα (+ 4 € για την προαιρετική γαρνιτούρα), 4 € η μικρή σαλάτα, 7 € η μεγάλη, στα 7 € τα burgers, στα 13 € τα κυρίως στα 12 € τα ζυμαρικά. Για τα burgers, τα κυρίως πιάτα και τα ζυμαρικά δεν έχω εικόνα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω τη σχέση ποιότητας/τιμής.

Για τα κεφτεδάκια ένα κλικ πιο κάτω στις τιμές θα ήταν θεμιτό, καθώς 6 + 4 = 10 € για 4 τέσσερις κεφτέδες και γαρνιτούρα το θεωρώ κάπως τσιμπημένο. Οι τιμές πάντως στις σαλάτες ήταν μια χαρά και λογικότατες.

Εμείς λοιπόν πληρώσαμε από 10 € για την κάθε μερίδα κεφτέδες και τη γαρνιτούρα από 4 € για την κάθε σαλάτα και 9 € για δύο μπύρες krusovice βαρέλι 400 ml, σύνολο 37 €. Στα θετικά ότι δεν χρεώνεται τίποτε extra (ακόμη και για το ψωμί χρεώνεται μόνο εάν το παραγγείλεις).

Όπως καταλάβατε και η δική μου γνώμη δεν θα διαφοροποιηθεί από την πλειοψηφία των φίλων του site. Το ROCK N’ BALLS, παρά τις 2-3 αρνητικές επισημάνσεις, μας κέρδισε συνολικά με το στυλ και τη φιλοσοφία του και σίγουρα θα το ξαναεπισκεπτούμε.

2015-05-03 15:00:45

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας!

RNB

2016-04-12 23:59:49
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ALEX80.