Μεζεδοπωλεία - Πατήσια, Αθήνα

Πήγαμε Σάβατο βράδυ 29/11/14 αφού είχε προηγηθεί κράτηση γιά 8 άτομα.
Μας το πρότεινε ένας φίλος αλλά πρίν πάμε διάβασα και κριτικές στο ask4food, για να μη πάρουμε καμία απογοήτευση.

Υπήρχαν αρκετές πολύ καλές κριτικές αλλά και μερικές μέτριες έως κακές. Μπερδεύτικα και φοβήθηκα μήπως οι καλές είναι στημένες. Πήρα θάρος όμως απο τις φωτό στο ask που έδειχναν ένα προσεγμένο χώρο, και εξ άλλου για το χώρο όλες οι κριτικές ήταν καλές, και απο το γεγονός ότι οι μέτριες κριτικές ήταν παλιές

και σκέφθηκα η βελτιώθηκαν η ήταν κακές στιγμές. Εξ άλλου πολλές φορές σε φαγάδικα που μείναμε ευχαριστημένοι τη δεύτερη φορά δεν μας άρεσαν.

Στις 9.45 φθάσαμε οι 4 απο τους 8. Μας υποδέχθηκε μία κυρία η οποία ήταν και ιδιοκτήτρια οπως μάθαμε μετά, και μας έδειξε το τραπέζι μας.
Τα τραπέζια ήταν ήδη όλα γεμάτα, και μου έκανε εντύπωση που συνέχισε να μπαίνει κόσμος ο οποίος κάπου πήγαινε... δεν έφευγε. Επειδή με έτρωγε η περιέργεια το έψαξα και υπήρχε διπλανή αίθουσα και ημιόροφος που συνολικά ήταν πολύ μεγαλύτερα απο την πρώτη αίθουσα.

Ομορφος και ζεστός χώρος με θετική αύρα, έτσι και αλλιώς η μονοκατοικία από μόνη της πάντα είναι πιο όμορφη από ένα ισόγειο πολυκατοικίας.
Μπαίνοντας δεξια υπάρχει ένα τζάκι το οποίο δεν ήταν αναμένο λόγω καιρού μας είπαν (όντως ήταν πολύ ήπιος ο καιρός).

Κατά τις 10 άρχισαν δυο νεα παιδιά να παίζουν με μπουζούκι κιθάρα. Καμία σχέση με λαικοσκυλάδικα πού κυριαρχούν σε πολλά μεζεδοπωλεια.
Εντεχνα ρεμπέτικα άντε και κανένα φεγγάρι μάγια μού κανες μέχρι εκεί. Ο κόσμος συμμετείχε και χειροκροτούσε, αλλά όχι πάντα.

Επειδή η άλλη τετράδα θα καθυστερούσε εμείς παραγγείλαμε. Τα πρώτα πιάτα ήρθαν αμέσως ενώ στα ψητά υπήρξε μία μικρή καθυστέρηση γύρω στα 35 λεπτά, αλλά έτσι και αλλιώς το εικοσάλεπτο το χρειάζονται για να ψηθούν άρα 15 λεπτά καθυστέρηση. Τη δεύτερη φορά που παραγγείλαμε όταν ήρθαν και οι υπόλοιποι πάλι στα ψητά υπήρξε καθυστέρηση.

Ο σερβιτόρος το έβλεπες ότι αισθανόταν αμήχανα για τις καθυστερήσεις δεν ήταν δική του ευθύνη όμως αλλά της κουζίνας. Μας είχε προειδοποιήσει μάλιστα απο τη αρχή ότι θα αργήσουν λίγο κάποια πιάτα που είναι στα κάρβουνα. Και δεν ήταν μόνο επειδή είχε περισσότερη δουλειά απο την αναμενόμενη αλλά κυρίως γιατί οι παραγγελιες σχάρας ήταν πολύ περισσότερες απο ότι συνήθως.
Δεν ξέρω αν είναι τσιγκουνιά προσωπικού η απρόβλεπτη κατάσταση.

Για τα φαγητά θα περιοριστώ σε αυτά πού δοκίμασα. Σαλάτα πολίτικη γευστική και καλή ποσότητα, φάβα σε βαθύ πιάτο με κρεμμύδι ψιλοκομένο και ελαιόλαδο πάνω πολύ καλή, ανθοτυροπιτάκια 4 τεμάχια (σε κάποια κριτική διάβασα ότι βάζουν 3 μάλον το διόρθωσαν) με ανθότυρο άνιθο και φέτα πολύ καλά, πιπεριές φλωρίνης γεμιστές με φέτα και άνιθο οκ, τηγανιά σερβιρισμένη σε ένα τηγανάκι με κρεμύδια και πιπεριές πολύ νόστιμη.

Στα ψητά (πανσέτα, λουκάνικο χωριάτικο, σταυλίσια μπριζόλα) αναγνώριζες απο τη γεύση και τη μυρωδιά καλής ποιότητας κρέατα, μόνο που άργησαν.
Το ροζέ κρασί που ήπιαμε απο μοσχάτα σταφύλια Λήμνου πολύ καλό 8 ε το κιλό αλλά ήταν βιολογικό. Τα αλλα είχαν 7 ε το κιλό.

Πληρώσαμε 16 ε το άτομο και φάγαμε καλά.
Κέρασμα πανακότα και σοκολατόπιτα στο τέλος.
Το προτείνω ίσως καλύτερα καθημερινή η παρασκευή
Λόγω της καθυστέρησης θα βάλω 3 στο σέρβις και στα υπόλοιπα 4 επειδή δεν υπάρχει 3,5

2014-12-05 11:46:25

Ευχαριστουμε για τα καλά σας λόγια. Οσο αφορά την καθυστέρηση ζητάμε συγνώμη. Προσπαθούμε να λύσουμε το πρόβλημα αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί η δουλειά έχει πολύ μεγάλες και απρόβλεπτες διακυμάνσεις τον τελευταίο καιρό. Οπότε κατά καιρούς μας συμβαίνει να καθυστερούμε.
Με εκτίμιση Δημήτρης

2015-02-18 03:01:24
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Pitikon.