03 Δεκ 2014

Καλησπέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι με κριτική για το OXYMORON με τη σημείωση ότι αναθάρρησα με τις τελευταίες γευστικές επιλογές μου μέσω ask4food, μιας και δικαιώθηκαν όλες...

Σάββατο 29 Νοεμβρίου ώρα 15:30, άτομα 4. Η επίσκεψη από αρκετά μακριά (18km έγραψε το gps στην εύρεση διαδρομής) χωρίς κράτηση. Βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Μαύρο πρόβατο και το αναφέρω μόνο γιατί προέκυψαν αμφιβολίες από το σύζυγο τύπου "Μήπως να πάμε στο απέναντι που είναι γεμάτο; Γιατί αυτό είναι άδειο;".

Ήταν έτοιμος να τηλεφωνήσει στην παρέα μας που ήταν καθ' οδόν να τους πει να έρθουν στο Μαύρο πρόβατο. Τον απέτρεψα κυρίως λόγω της βαβούρας και της κοσμοσυρροής που ήταν εμφανής ακόμα κι απ' έξω (έχω αναφέρει ξανά ότι έχω αρχίσει να γερνάω, μην παρεξηγείτε). Κλείνει η παρένθεση για το αντίπαλο δέος.

Μπήκαμε λοιπόν στο OXYMORON και ομολογώ ότι ο χώρος με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς μου είχε εντυπωθεί στο μυαλό - μετά από ανάγνωση κριτικών - ότι μοιάζει με σουβλατζίδικο (διαφωνώ κάθετα). Είναι βιομηχανικού στιλ στο οποίο γενικά δεν αρέσκομαι γιατί είναι κρύο, όμως εδώ έβγαζε κάτι ζεστό και ήταν το μοναδικό "οξύμωρο" που βρήκα.

Πρωτότυπη η τουαλέτα, αναλύεται διεξοδικά σε άλλη κριτική. Μας υποδέχτηκε ο ιδιοκτήτης (μάλλον) και μας τοποθέτησε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι που δεν προοριζόταν για 4 στο χώρο καπνιζόντων μετά από τη σχετική ερώτηση.

Στη συνέχεια ήρθε ο ευγενέστατος και πρόθυμος σερβιτόρος και μας ρώτησε αν θέλουμε κάτι κατά τη διάρκεια της αναμονής των υπολοίπων, οπότε και παραγγείλαμε κάτι να πιούμε. Ήρθε η παρέα μας και κάναμε την υπόλοιπη παραγγελία.

- Ερωτηθήκαμε για νερό και ψωμί, τα οποία και πήραμε. Το ψωμί ήταν ζυμωτό.

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα (ζητήθηκε χωρίς ντοματίνια). Ήταν ολόφρεσκη και δροσερή με πρώτης ποιότητας λαχανικά, χοντροκομμένες φέτες παρμεζάνας, μήλο, κρουτόν (η μόνη παραφωνία, δεν ήταν πολύ τραγανά) και μουσταρδολεμονάτη εύγευστη σως.

- Τζατζίκι. Υ-πέ-ρο-χο. Με πλούσιο σε υφή και γεύση γιαούρτι. Τελεία.

- Κολοκυθολούλουδα με φέτα. Δεν έχω άποψη, καθώς δεν τα πολυσυμπαθώ οπότε δε δοκίμασα κι επιπλέον είναι εκτός εποχής. Φαγώθηκαν όλα ευχάριστα και μάλιστα τα μισά από το σύζυγο, ο οποίος σίγουρα δεν είναι φαν της φέτας.

- Φρέσκες Τηγανητές Πατάτες. Πεντανόστιμες, τηγανισμένες όσο πρέπει και χωρίς λαδίλα.

- Σμυρνέικος. Μια πίτα καλαμποκιού κομμένη στα 4 και το κάθε τέταρτο είχε μια κουταλιά γιαούρτι, ένα σουτζουκάκι από κεμπάπ και ντοματένια σαλτσούλα. Εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού.

- Πίτα Καισαρείας. Χοντρό χειροποίητο φύλλο με τυρί και παστουρμά, όλα σε σωστές αναλογίες αέρινα τηγανισμένο.

- Χοιρινή Σπαλομπριζόλα. Ήταν το δικό μου κυρίως και το απόλαυσα. Μέχρι την τελευταία μπουκιά ήταν καλοψημένη και παρέμεινε ζουμερή. Θα την ήθελα λίγο περισσότερο αλατισμένη, αυτό όμως στα ψητά διορθώνεται εύκολα.

- Ψητό μοσχαρίσιο συκώτι με σως μπαλσάμικου. Μαεστρικό ψήσιμο, γευστικότατο αποτέλεσμα. Και χωρίς τη σως μια χαρά θα ήταν.

- Σνίτσελ με σως barbeque. Δε δοκίμασα, αλλά άρεσε αρκετά.

- Μοσχάρι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας. Η μόνη μερίδα που θεώρησα μέτρια σε ποσότητα. Και φίλοι μου, σίγουρα θα θέλετε μεγαλύτερη μερίδα από αυτό το πιάτο. Λουκούμι ο πουρές και πικάντικο με πηχτή σάλτσα το μοσχαράκι. Αν έπρεπε να διορθωθεί κάτι, θα άλλαζα την αναλογία μελιτζάνας-μπεσαμέλ στον πουρέ υπέρ της πρώτης. Καταλήξαμε τελικά ότι αν τιμήσεις και κάποια ορεκτικά, το μέγεθος της μερίδας είναι ικανοποιητικό.

- 1 μπάλα παγωτό στρατσιατέλα (πρέπει να είχε αρκετή κρέμα γάλακτος το παγωτό με βαρύ αποτέλεσμα όχι του γούστου μου)

- 1 ραβανί με παγωτό βανίλια (πολύ καλό το ραβανί, τα ίδια σχόλια με παραπάνω για το παγωτό)

Πάμε και στη βαθμολογία.

3/4 στη γεύση με πιο αντικειμενικό το 3,5. Τα ψεγάδια που αναφέρω είναι πραγματικά ψιλά γράμματα και αυτό φάνηκε από τα παντελώς άδεια πιάτα που επιστράφηκαν στο τέλος.

4/4 στην εξυπηρέτηση. Διατηρώ μια μικρή αμφιβολία καθώς ήμαστε συνολικά 3 παρέες. Αυτό δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι στο δικό μας γεύμα η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Διακριτικά δίπλα μας κι ευγενικός ο σερβιτόρος. Ερωτηθήκαμε αν μείναμε ικανοποιημένοι από το γεύμα μας, αν επισκεφθήκαμε πρώτη φορά το μαγαζί και στη θετική μας απάντηση αναφέρθηκε το παρόν site. Πριν φύγουμε ζήτησε τις εντυπώσεις και ο ιδιοκτήτης (μάλλον), κάτι που αν μη τι άλλο δείχνει ενδιαφέρον για την επιχείρησή τους.

4/4 vfm. 65 ευρώ για όλα τα παραπάνω (16 ευρώ/άτομο) και κέρασαν τα γλυκά.

Το προτείνω και θα ξαναπάω. Άξιζε να διανύσουμε και τα 18km της απόστασης που μας χωρίζει.

03 Δεκ 2014

indulge