American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Τωρα τι να πω κι εγω. Το εστιατοριο αυτο ειναι απο τα πρωτα που διαβασα στο site και θεωρω οτι ισως θα επρεπε την τελευταια κριτικη του να τη γραψω εγω. Ειχε πολυ δελεαστικο χαρακτηρα και για εναν αδιευκρινιστο λογο με ειχε εντυπωσιασει ιδιαιτερως, ειδικα απο τη στιγμη που ψαχνοντας ειχα ανακαλυψει και στο μενου του ενδιαφερουσες συνθεσεις και επιλογες.

Οπως μπορει να διαβασει κανεις σχετικα σε προηγουμενη κριτικη μου, μια Κυριακη πρωι ξεκινησα τελειως παρορμητικα για να παω στο The Famous Chicken, που μολις λιγες στιγμες πριν ειχα διαβασει και γι' αυτο, αλλα για κακη μου τυχη το βρηκα κλειστο. Απο γρηγορη και αποτελεσματικη προετοιμασια που ειχα κανει, ειχα χαραξει στο μυαλο μου το σχεδιο συνδυασμου γευσεων με το Thomas Cook και τραβηξα πεζος το δρομο μου προς τα κει.

Το πετυχα ανοιχτο και μου εκανε εντυπωση το οτι ηταν ενας πολυ ομορφος και περιποιημενος χωρος, τελειως διαφορετικος απο αυτο που περιμενα να αντικρυσω απο τις εδω περιγραφες, οι οποιες το ηθελαν, προχειροφτιαγμενο, ατημελητο και στεναχωρο. Πραγματι, πολυ μεγαλο δεν ηταν, αλλα ηταν πολυ φροντισμενο και εμοιαζε καινουργιο και συγχρονο, με τις καρεκλιτσες του και τα συμπαθητικα τραπεζακια του, ολα πολυ τακτικα βαλμενα, απλα και με γουστο.

Παραγγειλα ενα burger με κοτοπουλο και bacon και δεν ειχα σκοπο να το φαω επιτοπου γιατι ηθελα να παω να κατασκοπευσω και καποια αλλα μαγαζια που ειχα επισημανει στο κεντρο του Χαλανδριου, μιας περιοχης σχετικα δυσπροσιτης σε μενα.

Η εξυπηρετηση απο τα παιδια οσο περιμενα ηταν αρκετα καλη και υπηρχε κι ενας αερας πολυ φιλικος χωρις επιτηδευση, που σου ενεπνεε ζεστασια και εμπιστοσυνη. Την προσοχη μου τραβηξαν πανω στο ξυλινο πασο που διεθετε το μαγαζι κατι μπιχλιμπιδια τακτικα κι αυτα επιλεγμενα για το συγκεκριμενο χωρο και τοποθετημενα εκει, μεταξυ των οποιων και μια ξυστρα-χαμπουργκερ, που καποτε μεσα στη δεκαετια του 80 ειχαν γινει πολυ της μοδας και οταν καποιος συμμαθητης ειχε σπασει τη δικη μου θυμωσα πολυ και πλεον εξαιτιας της παλι, κοιτα να δεις, γελασα γλυκοπικρα.

Η τιμη του burger φανηκε πολυ λογικη και τρωγωντας το στο δρομο διαπιστωσα οτι σε γευση ηταν καπως, θα ελεγες, ιδιαιτερο. Ειχε εναν ξεχωριστο χαρακτηρα απο τα συνηθισμενα, οχι καταπληκτικο, να σε ξετρελανει, αλλα διαφορετικο, που σου προκαλει διαφορετικα συναισθηματα απο τις δεδομενες επιλογες.

Ηταν Κυριακη λοιπον, 17 Μαρτιου το δεκατρια, αποκριες και παρολο που ειχα πει οτι θα βαλω τα καλα μου και θα ξαναερθω με επισημοτητες και τσιριμονιες (για να γραψω και σωστη κριτικη), τελικως δεν το εκανα. Κι ετυχε και περασα απο εκει ξανα, πραγμα σπανιο, αλλα μεσα δεν μπηκα.

Δεν ειμαι ο χρηστης που σας ενημερωνει πιο συχνα για τα δρωμενα της εστιασης, το ομολογω κι ετσι δεν δικαιουμαι το βραβειο πολυγραφοτατου χρηστη. Διεκδικω, ομως και δυστυχως, το βραβειο ενος ιδιοτυπου "αποικοδομητη" του site, το βραβειο "ταφοπλακας", αφου και πλεον συνειδοτοποιω οτι χωρις να γραφω, ολο αυτο το διαστημα που ειμαι εδω, στελνω συνεχεις και αδιακοπες ενημερωσεις για εστιατορια που μας αφησαν και δεν υπαρχουν πια, το Legendary Hot Dogs στον Πειραια, το Pepper Moon στο Γκαζι, το Crama στον Αλιμο και πριν απο λιγο -κι ενω το αναζητουσα απο εχτες το βραδυ στην Πετρουπολη ως και σημερα το πρωι- το Servus...

Για το παρον εστιατοριο δεν ηξερα κατι, σε καποια κριτικη ομως καποιος φιλος το ανεφερε και σε πεισμα, που δε θελω να το δεχτω, αντι για "τελος εποχης", εγω γραφω κριτικη, μια κριτικη που τη χρωστουσα.