04 Δεκ 2014

Τα ψαροκέφαλα τα τρώνε οι γάτες?

Αν απάντησες ναι στις παραπάνω ερωτήσεις πήγαινε στην επόμενη κριτική. Γιατί το Αγκίστρι είναι το εστιατόριο του ψαριού, που κοστίζει λίγο παραπάνω από το σουβλάκι... αλλά το αξίζει.

Πήγαμε μια Κυριακή του Νοεμβρίου με κράτηση... όχι ότι δεν θα βρίσκαμε τραπέζι για 4 άτομα, απλώς θέλαμε να κάτσουμε στον εξωτερικό χώρο με τις τζαμαρίες ΄(όπου επιτρέπεται ενίοτε και κανα τσιγαράκι) και όχι μέσα που είναι και λίγο παλιομοδίτικο σκηνικό. Τραπέζια με λευκά τραπεζομάντηλα και λευκές λινές πετσέτες και γκαρσόνια με λευκά πουκάμισα... τι μου θυμίζει.. ΄λίγα λόγια όπου χρειάζεται, πολλά έργα, γρηγοράδα και ευγένεια.

Το Ψάρι: για όλα τα γούστα.. μικρά μεγάλα και μεσαία, σε κατάσταση ' μόλις βγήκα από την θάλασσα'. Είμαστε τυχεροί και πετύχαμε μια στείρα 2κιλη. Η στείρα κατά την άποψή μου αν κατάγεται από τις θάλασσές μας και δεν είναι Ινδικού ωκεανού, είναι ένα από τα νοστιμότερα ψάρια, με άσπρο κρέας, ενώ κάνει και νοστιμότατη σούπα.

Για πρώτο πήραμε μια μισή ψαρόσουπα έκαστος. Μην κάνετε το λάθος και δεν την δοκιμάσετε, μιλάμε για νέκταρ και αμβροσία μαζί, μάστορα δίνεις ρέστα.
Τσιμπήσαμε λίγο χταπόδάκι, καλαμαράκι τηγανιτό με ουζάκι και πήραμε μια ποικιλία βραστών και μια πράσινη σαλάτα. Ομορφιές... τα θυμάμαι και μου τρέχουν τα σάλια. Ηρθε και το ψάρι εντός 45λέπτου (δίκιλο είπαμε θυμάστε?) ΑΨΟΓΑ ΨΗΜΕΝΟ (μπράβο γίγαντα) και καθαρισμένο από τους κυρίους με τα άσπρα πουκάμισα. ΓΛΥΚΙΣΜΑ.... το συνοδεύσαμε με λευκό χύμα κρασί που ήταν αρκετά καλό.

Αποφάγαμε και αναστενάξαμε κι έφερε ο ασπροπουκαμισάς και λουκουμάδες για να φύγει η ψαρίλα. Καλοί ήταν και ευχαριστούμε αλλά έχω φάει και καλύτερους (αχάριστος έτσι?).

Ο χώρος δεν λέει και πολλά, γεροντόφατσες κυριλέ και οικογένειες της κάτω Γλυφάδας, Απέναντι όμως έχει κάτι γηπεδάκια μπάσκετ και μια παιδική χαρά οπότε την άλλη φορά θα φέρουμε και τα τερατάκια μαζί μας..

Λογαριασμός....152 ευρουλάκια.... μην ψαρώνετε, κοντά 110 έκανε το ψάρι... είπαμε στείρα 2 κιλών... φχαριστηθήκαμε όμως τα μάλα και θα επανέλθουμε συντόμως μετά των τέκνων..

04 Δεκ 2014

IOLAS