Μεζεδοπωλεία - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Επισκέπτομαι το συγκεκριμένο μαγαζί τουλάχιστον μία δεκαετία (παλιότερα στο Χαλάνδρι), και τα τελευταία χρόνια στο Ψυχικό, όπου και μεταφέρθηκε.

Γενικότερα για ότι καταναλώνουμε (υλικό ή άυλο), πιστεύω πως το κριτήριο που συνοψίζει την έννοια της ποιότητας, είναι η συνέπεια. Όπως σαν πελάτης αεροπορικής προσδοκάς ότι σε κάθε πτήση που επιβιβάζεσαι το αεροπλάνο θα φτάνει πάντα στον προορισμό του (με εσένα μέσα), έτσι και σαν επισκέπτης σε ένα εστιατόριο, προσδοκάς ότι κάθε φορά, οι γεύσεις, οι εξυπηρέτηση το περιβάλλον κτλ. θα είναι τα ίδια (αν όχι καλύτερα) απο την προηγούμενη φορά. Τι κι αν οι συνέπειες θα είναι λιγότερο δραματικές στην δεύτερή περίπτωση. Ποιότητα σημαίνει απουσία αρνητικών εκπλήξεων.

Με βάση τον παραπάνω συλλογισμό τεκμηριώνω την παραπάνω βαθμολογία μου, για το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο.

Όσες φορές (και είναιι πολλές για να είναι τυχαίο) το έχω επισκεφτεί, ποτέ δεν μου μύρισε το λάδι του τηγανίσματος, το ψάρι (ψάρι μεζεδοπωλείου κουτσομούρα, μπακαλιαράκια, σαρδέλες και τέτοια), φρεσκότατο, όπως και τα κρεατικά.

Τα παιδιά που δουλεύουν εκεί (βέβαια δεν είναι όλα αυτά τα χρόνια τα ίδια), αλλά είναι πάντα ευγενικά, και πρόθυμα, και όλα αυτά με μία ειλικρίνεια μάλλον πηγαία, ακόμα και στις πιο δύσκολες ώρες αιχμής.

Ο χώρος πάντα πεντακάθαρος (και μιλάμε για υποχόνδριο τύπο δυστυχώς). Οι τουαλέτες, η κουζίνα που είναι ανοιχτή, τα τραπέζια, τα τζάμια κλπ. όλα λάμπουν, ενώ ότι ώρα έχω πάει, πάντα κάποιος κάτι καθαρίζει.

Βασικό για μένα επίσης, ότι τα αγαπημένα μου πιάτα τα βρίσκω ακόμα στον κατάλογο, παρ ότι ανανεώνεται και ενημερώνεται τακτικά (σε αυτό ίσως να είμαι και λιγο τυχερός ή απλός κοινότυπος στις παραγγελίες μου).

Επιπλέον, σε όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει ακολουθήσει τις όποιες τάσεις που αναδύονται κατα καιρούς στην αγορά. Αντιθέτως δείχνει αφοσιωμένο στον τίτλο Μεζεδοπωλείο. Κι αυτό δηλώνει συνέπεια, και εμένα όντας πιο συντηρητικός-παραδοσιακός στα γούστα μου αυτό μου προκαλεί ένα δέσιμο με τους χώρους των εστιατορίων-μπάρ, και μιά οικειότητα που με χαλαρώνει.

Τελειώνω με μιά ευχάριστη ασυνέπεια που αφορά στις τιμές, οι οποίες όπως διαπίστωσα στην τελευταία μου επίσκεψη (2-12-2014), ήταν εντυπωσιακά μειωμένες (ίσως κα υπερ του δέοντος), που υποδηλώνει προσαρμοστικότητα στις συνθήκες του περιβάλλοντος (εδώ ίσως βοηθήσαμε και μεις λίγο με τις δίκαιες κριτικές μας, όχι μόνο για το συγκεκριμένο εστιατόριο αλλά για όλη την αγορά των συναφών μαγαζιών).

Άσχετα με την δική μου κριτική, που όπως και να χει είναι υποκειμενική, δεν νομίζω πώς ένα μαγαζί θα μπορούσε να σταθεί τόσα χρόνια (στην τζαμαρία γράφει απο το 1986), αν τα παραπάνω ήταν πέρα για πέρα προσωπικές οπτασίες.

Και κλείνω με μία καλοπροαίρετη συμβουλή: Κάντε κάτι με την οχλαγωγία. Υπάρχουν αξιόλογες εταιρίες ακουστικής που λύνουν τέτοια ζητήματα.