Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Επίσκεψη στις 05/12

Το "Pausa" είναι ενα ιταλικο εστιατόριο στο Μαρούσι, στα χαμηλα όρια του δήμου με την Πεύκη. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη μια και η Αγ. Κων/νου είναι μια κεντρική οδός, κάθετη της Κηφισίας. Την ταμπέλα του μαγαζιού είναι λίγο δύσκολο να τη δει ο ερχόμενος από Πεύκη, μια και την κρύβει ένα δέντρο, οπότε μαλλον όταν θα φτάσετε στην Κηφισίας, κάντε 180 μοιρες αναστροφή και ξαναψάξτε(τουλαχιστον αυτό έπαθα εγω! ).

Ο χώρος είναι μια μεγάλη αίθουσα, η οποία χωρίζεται σε ενα μικρότερο προθάλαμο και τον κυρίως χώρο με την μπάρα και τα τραπέζια. Το "Pausa" αυτοπροσδιορίζεται ως "wine and coctail restaurant". Αυτό εγω το καταλαβα ως εξης: Η μουσική θα είναι σε τέτοια επίπεδα που να θυμίζει bar-restaurant. Αν ήταν μεγάλη η παρέα, πιστεύω ότι λόγω μουσικής δε θα ακούει ο ένας τον άλλο με ευκολία. Επίσης επιτρέπεται το κάπνισμα ή μάλλον λάθρα δεν απαγορεύεται. ΟΚ ο χώρος δεν είναι στριμωγμένος αλλά σε wine and coctail restaurant το καπνισμα δε βοηθάει. Βεβαια είμαστε στην Ελλάδα, οποτε αυτό δεν το κρατάω εναντίον του ιδιοκτήτη. Ο χώρος είναι καλαίσθητος και αν εξαιρέσεις το θέμα της μουσικής, που άλλους μπορεί να μην ενοχλήσει ήταν προσεγμένος και ευχάριστος.

Πάμε όμως στο φαγητό:

ΟΙ επιλογές είναι οι κλασσικές ιταλικές, με ριζότο, πίτσα και ζυμαρικά, κάποια από αυτά χειροποίητα αλλά έχει και επιλογες σε κρέας και ψάρι.

Πήραμε μια Bruschetta με mozzarella, ντοματάκι καρέ και βασιλικό καλή μερίδα (6 μπρουσκέτες), αλλά όχι αξιομνημονευτη εκτέλεση. Δεν ήταν ότι δεν ήταν νόστιμη, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. ΜΙα πρασινη σαλάτα με Pecorino, avocado σε vinegrette απο μουσταρδα και μελι. Πολύ καλή εκτέλεση, ίσως λίγο παραπάνω sause για να δέσει, αλλά με ικανοποιήσε και η ποσότητα και η γεύση. Καμία τσιγγουνιά στα υλικά.

Για κυρίως αποφύγαμε τα ζυμαρικά, μια και είπαμε να τσιμπησουμε και πήραμε μια pizza. ΟΙ πίτσες ήταν ενδιαφέρουσες και ειπαμε να δοκιμάσουμε μια άσπρη pizza με σπανάκι σωτε, ρικότα, κρεμα παρμεζάνα και σπασμενο πράσινο πιπέρι. Η ποσότητα καλή, το ζυμαρι λεπτό, αλλά η pizza δεν ηταν η γευστική πανδαισία που περίμενα. Την έφαγα χωρίς παράπονο βεβαια.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχεδόν τέλεια. Ζητήσαμε να μεταφερθούμε σε τραπέζι για 4 (είμασταν 2) για να είμαστε πιο άνετα, και το αίτημα έγινε αποδεκτό χωρίς δισταγμό, μια και υπηρχε ελεύθερο τραπέζι, λόγω περασμένης ώρας. Εξυπηρέτση γρηγορη, με χαμόγελο και καθόλου σνομπ. Το μόνο που έχω να προσάψω είναι ότι παρά το ότι ερωτηθήκαμε εαν θελουμε ψωμί με το γεύμα μας, δεν ερωτηθήκαμε για το νερό βρύσης και κατευθείαν ανοίχθηκε εμφιαλωμένο. Βέβαια τοποθετήθηκε σε σαμπανιέρα και ήταν άμεσα προσβάσιμο. ΕΠίσης όταν τη δεύτερη φορά ζήτησα νερό κανάτας, το αίτημα μου έγινε αποδεκτό χωρίς κανένα μορφασμό δυσαρέσκειας. Άριστα 4.

Στο δια ταύτα. Για τα παραπάνω χωρίς νερό και μια coca, 30 περίπου ευρώ. Κανονικα η απόδειξη. Δεν προσφέρθηκε κάτι, αλλά δεν το θεωρώ υποχρεωτικό.

Αν αξίζει τα λεφτά του και αν θα ξαναπήγαινα;

Στη βαθμολόγηση προβληματίστηκα, μια και ήθελα να βάλω 2,5 στη γεύση-2,5 στο vfm.
Ούτως η αλλιώς είναι λίγο μακριά από τον τόπο δραστηριοποίησης μου.
Μπορεί να πάω στο μέλλον γα να δοκιμάσω τα ζυμαρικά του, αλλά όχι σύντομα.

ΥΓ Εχει και site pausa. gr για περισσότερες λεπτομέρειες.