Ινδία - Γλυφάδα, Αθήνα

Είχαμε ακούσει για αυτό το "new entry" στη Γλυφάδα και χθες αποφασίσαμε με τον φίλο μου πως ήρθε η σειρά του να μας εντυπωσιάσει..

Βρίσκεται στην Κωνσταντινουπόλεως - μια οδό με πολλές έθνικ επιλογές εστιατορίων (2 λιβανέζικα, κινέζικο και τώρα ήρθε να προστεθεί και το ινδικό).

Εξωτερικά πρώτη εντύπωση θετική: επιβλητική ξύλινη πόρτα ενώ την προσοχή μου τράβηξε ο πίνακας που μας ενημέρωνε για τον κυριακατικο μπουφέ (15 ευρω ενήλικες/8 ευρώ τα παιδιά). Το μόνο αρνητικό για εμένα προσωπικά ήταν οι μουσαμάδες, καθώς είμαι αρκετά ευαίσθητη στο συγκεκριμένο θέμα!!

Μπαίνοντας μέσα, η ξύλινη πόρτα και οι μουσαμάδες, όπως αποδείχθηκε, μας εισήγαγαν σε έναν εξωτερικό χώρο που προφανώς τον είχαν κλείσει λόγω χειμώνα και δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ως κάτι ιδιαίτερο, ενώ προχωρώντας πιο μέσα εισήλθαμε στο "κανονικό εσωτερικό" του μαγαζιού, το οποίο με εντυπωσίασε με τη διακόσμηση του.. Πλουσια στολισμένο και με εντονο ινδικό στοιχείο, χωρίς να αγγίζει το κιτς όπως άλλα μαγαζιά του είδους του.

Και τώρα στα σημαντικά... Τουτέστιν: Φαγητό!!

Ορεκτικά:
Ποικιλία ορεκτικών που περιλάμβανε Σαμόσα, Μπάτζι Κρεμμυδιών, Αλού Πακόρα. (8,00E). Πλούσια σε ποσότητα, νοστιμότατα και χορταστικότατα.

Σαλάτα:
Σαλάτα Indigo: Ψιλοκομμένο φιλέτο κοτόπουλου, μαριναρισμένο σε μπαχαρικά και κόλιανδρο με μαρούλι, κρεμμύδι, αγγούρι και τοματίνια τσέρι. (6,50Ε). Λαχταριστές οι μπουκίτσες κοτόπουλου αλλά σαν σύνολο τίποτα το ιδιαίτερο. Τα ινδικά δε φημίζονται έτσι και αλλιώς για τις σαλάτες τους, αλλά είπαμε να του δώσουμε μια ευκαιρία που μάλλον δε θα επαναληφθεί.

Πίτες:
Κούλτσα Κρεμμυδιού: Ψωμί γεμιστό με καυτερά κρεμμύδια. (2,80E). Προσωπικά το καυτερό δεν το κατάλαβα αλλά αυτό δε με ενόχλησε από το να την απολαύσω!
Αλού Παράθα: Ψωμί γεμιστό με πατάτες και φρέσκα βότανα (3,00E)... Oυσιαστικά σαν πίτα γεμιστή με πουρέ πατάτας.. (Δεν είμαι φαν του πουρέ, αλλά ενδεχομένως σε κάποιον που του αρέσει θα λάτρευε και την πίτα)

Ρύζι:
Πιλάο: Ρύζι Μπασμάτι μαγειρεμένο με σαφράν και βούτυρο. (4,00E). Ένα πιάτο απλό, λιτό, που αποτελεί εγγύηση ως καλό συνοδευτικό!

Κοτόπουλο:
Κοτόπουλο Μάκνι: Κύβοι από κοτόπουλο μαγειρεμένοι σε μία απαλή σάλτσα τομάτας, με βούτυρο και κρέμα στο τελείωμα (9,50E).. Τέλειο! Το ονειρευόμουν όλη νύχτα αφότου γύρισα!
Κοτόπουλο Μαντράς: Κοτόπουλο μαγειρεμένο σε μια παραδοσιακή πικάντικη σάλτσα της Νότιας Ινδίας με καρύδα. (9,50E)... Eπίσης φοβερό!

Μαζί με όλα τα παραπάνω ήρθε και ένα stand με 3 διαφορετικά ντιπ τα οποία ήταν αρκετά ενδιαφέροντα γευστικά.

Το αποτέλεσμα... σκάσαμε και το ευχαριστηθήκαμε! Για όλα τα παραπάνω και μία coca cola πληρώσαμε 46 ευρώ, πολύ πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα ποσά που έχουμε συναντήσει σε άλλα ινδικά που έχουμε επισκεφθεί! Και η εξυπηρέτηση άμεση και φιλικότατη!

Συμπέρασμα: Εννοείται πως θα ξαναπάω! Απλά σίγουρα η επόμενη φορά θα είναι Κυριακή μεσημέρι στον Κυριακάτικο μπουφέ γιατι πραγματικά πιστεύω πως θα αξίζει και με το παραπάνω!