Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πολλά έχουν ειπωθεί για το Μουστάκι και μου κίνησε την περιέργεια να μάθω περί τίνος πρόκειται.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που κινείται σε αρκετά επαγγελματικές βάσεις, με καλή μελέτη. Χαρακτηρίζεται ως γκουρμέ ψητοπωλείο με πολύ λογικές τιμές αλλά έχει δώσει και βάση σε κρασιά καθώς και aperitifs, spirits.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ στις 21:50 από 2 άτομα. Η πρώτη εντύπωση πολύ θετική από την εξυπηρέτηση, εδώ να σημειώσω πως και από την τηλεφωνική κράτηση ήταν πολύ ευγενικοί. Μας έδωσαν τη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού σχεδόν όπου επιθυμούσαμε. Να σημειώσω εδώ πως εξωτερικά μπορεί να μη σας γεμίσει το μάτι το μαγαζί και να σας φανεί και άδειο. Όπως και σε εμάς. H καλύτερη επιλογή κρύβεται αλλού.

Ζητήστε να καθίσετε στο πατάρι. Θυμίζει τραπεζαρία σπιτιού, με ρομαντικό φωτισμό και τις προθήκες με τα κρασιά αλλά και τα βιβλία. Εμένα μου θύμισε αστικό σπίτι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως οι υπόλοιποι θαμώνες ήταν αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας. Να επιστρέψω όμως και στη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού. Χωρίς κανένα πρόβλημα καθίσαμε σε 4άρι τραπέζι και αισθανθήκαμε άνετα.

Αν ψάξετε το μαγαζί πάνω στη λεωφόρο Πεντέλης όπως εμείς, λυπάμαι αλλά ατυχήσατε. Βρίσκεται στο δεξί σας χέρι όπως ανηφορίζετε αλλά αν πάτε να στρίψετε για να μπείτε στο δρόμο του μαγαζιού θα παρανομήσετε. Για τους γνώστες της περιοχής θα πω πως είναι δίπλα από το εστιατόριο ιαπωνικής κουζίνας Wasabi. Αρκετά ήρεμα από πλευράς κίνησης και μάλλον δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε αν και είναι γεμάτη η περιοχή από πολυκατοικίες.

Ο χώρος χωρίζεται σε 3 τμήματα. Το πατάρι (προτιμήστε το), τον εξωτερικό που υπάρχουν σόμπες μανιτάρια για να τον ζεσταίνουν που θα τον πρότεινα για το καλοκαίρι αν κάνετε την επίσκεψη σας. Υπάρχει επίσης και ο εσωτερικός που βρίσκεται η ψησταριά και όπως είναι λογικό δεν θα είναι και πολύ ευχάριστα. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και στιβαρά, υπάρχει τριχρωμία (μαύρο-κίτρινο-κόκκινο) στις καρέκλες. Γενικά πλην του παταριού όχι κάτι τρομερό. Η καθαριότητα σε καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες που αερίζονται επαρκώς, καθώς στην επίσκεψη μου κόντεψα να παγώσω λόγω του παραθύρου!

Η εξυπηρέτηση όπως ανέφερα και παραπάνω είναι αρκετά καλή, οι κατάλογοι πεντακάθαροι και καλοδιατηρημένοι. Το παιδί που μας εξυπηρέτησε (άκουσα τυχαία να τον λένε Άγγελο) ήταν αρκετά φιλικός και άμεσος σε ότι του ζητήσαμε. Κράτησε το επίπεδο ευγένειας σε ισορροπημένο επίπεδο, βλέποντας και τα τραπέζια των άλλων αρκετά μεγαλύτερων σε ηλικία θαμώνων. Ο λόγος που δεν έβαλα άριστα είναι πως μεταξύ του ορεκτικού και των κυρίως πιάτων περιμέναμε πολλή ώρα, σε σημείο να έχω πιεί όλη τη μπύρα μου.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός σε επιλογές και σίγουρα δεν χάνεσαι. Από 5 ορεκτικά και σαλάτες και 6-7 κυρίως. Πατάει σε πολλά υλικά χωρίς να έχει παρεμφερή πιάτα (με τα ίδια υλικά).

Παραγγείλαμε:

- Ήρθαν 3 είδη αλατιών, χωρίς να μας εξηγήσουν τι είναι το καθένα.

- Στην αρχή έρχονται ψωμάκια και κριτσινάκια με ντιπ πιπεριάς και τομάτας απ'όσο κατάλαβα. Χρεώνονται 1.5 ευρώ το άτομο. Μια χαρά για όσους ασχολούνται με αυτά.

- Καλαμάκια από ταλαγάνι Ηπείρου, ψητά λαχανικά, ρόκα και λάδι από φινόκιο στα 6.8 ευρώ. Ένα καλαμάκι με 4 χοντροκομμένα τριγωνικά κομμάτια ταλαγάνι, καλοψημμένα και ζουμερά. Ένα καλαμάκι με ψητά λαχανικά (πράσινη-κίτρινη πιπεριά και μανιτάρι) ΟΚ χωρίς να έχουν στεγνώσει. Η ρόκα ήταν απλά για να γεμίσει το πιάτο.

- Καλαμάκι χοιρινό-λουκάνικο και κεμπάπ (μοσχάρι και αρνί) με πιτούλες. Δυστυχώς σε κάτι τόσο απλό η κοπέλα μου δεν έμεινε ευχαριστημένη. Το χοιρινό καλαμάκι είχε αρκετό λίπος, το λουκάνικο και το κεμπάπ ήρθαν παραψημένα και στέγνωσαν πολύ γρήγορα. Δεν είχαν ένα καρύκευμα για να δώσουν σπιρτάδα στη γεύση.

- Μπιφτέκι από 100% μοσχαρίσιο κρέας γάλακτος, ψητές τομάτες, φρέσκες πατάτες και σάλτσα φέτας στα 11.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστο πιάτο και γευστικό. Το μπιφτέκι είχε το σχήμα ενός τεράστιου κεμπάπ. Το ζήτησα ζουμερό και όντως έτσι ήρθε. Έλιωνε με το κόψιμο του μαχαιριού και η ποιότητα του κιμά ήταν εξαιρετική. Ισως έλειπε πάλι κάποιο καρύκευμα αλλά τρωγόταν μια χαρά, η αλήθεια να λέγεται. Οι ψητές τοματούλες ζουμερές και γλυκές, η σάλτσα φέτας πολύ καλή και με λίγη αλμύρα παραπάνω. Μου άρεσε αυτή η εναλλάγη γλυκού-αλμυρού. Οι πατάτες ενώ ήταν φρέσκες, δεν είχαν το χρυσαφένιο χρώμα αλλά τρωγόντουσαν μια χαρά. Επίσης υπήρχε στο πιάτο μια τεράστια πιπεριά Φλωρίνης που δεν τίμησα.

- 1 Κόκα κόλα 250 μλ στα 2 ευρώ
- 1 μπύρα Φιξ 500 μλ στα 3 ευρώ

- Κορμός σοκολάτας με παγωτό καϊμάκι και σιροπιαστά βερίκοκα στα 5 ευρώ. Τίποτα το ιδιαίτερο, όπως το προσφέρουν ώς κέρασμα σε άλλα μαγαζιά. Οφείλω να πω πως ήταν 3 μεγάλα κομμάτια κορμού, ενώ το παγωτό ενώ ήταν γευστικό είχε και κάποιους κρυστάλλους. Τα βερίκοκα νομίζω αντικαταστάθηκαν από μήλα.

- Τσίζκεϊκ φούρνου από διαφορετικά τυριά και φρέσκια μαρμελάδα βύσσινο στα 6 ευρώ.3 κομματάκια τριγωνικά κομμένα, η μαρμελάδα γευστική αλλά το τσίζκεϊκ στεγνό λόγω φούρνου χωρίς να είναι και κάτι ιδιαίτερο γευστικά, χωρίς να νιώθεις το τυρί.

Σύνολο στα 41.6 ευρώ.

Σε γενική εντύπωση θαρρώ πως ίσως αδικώ ελαφρώς το κατάστημα και μάλλον δεν δοκιμάσαμε και τα πιο γευστικά πιάτα τους, καθώς υπάρχουν και πιο θελκτικές επιλογές. Αν είχα τη δυνατότητα θα βαθμολογούσα με 2.3 την ποιότητα και το VFM.

Ο μη ενθουσιασμός μου πηγάζει κυρίως από τα καλαμάκια που ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, φάνηκε πως δεν προσέχθηκαν στο ψήσιμο.

Εύχομαι εγώ να είμαι ο αυστηρός της υπόθεσης και το Μουστάκι να βρει τον δρόμο του χωρίς να "ξυριστεί"...