Ελληνική κουζίνα - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Τις Σεϋχέλλες τις έβλεπα καιρό τώρα, εκεί στην γωνία της πλατείας αβδή.. κι ενώ όλο έλεγα να πάω, πάντα στο τέλος προτιμούσα να πάω κάπου αλλού.

Έφθασε όμως η ώρα και πριν μια εβδομάδα περίπου, επισκέφθηκα το μαγαζί για πρώτη φορά. Περίεργο μαγαζί, με πολλές αντιφάσεις. Σαν να του λείπει η ταυτότητα? Και εξηγούμαι.. Το βλέπεις απ έξω και λες, ωραία, ένα μικρό μεζεδοπωλείο, παρεϊστικο κλπ. Φαντάζεσαι τσιμπήματα μετά ποτών, παρεϊστική ατμόσφαιρα, απλά πράγματα στο μενού και αντίστοιχα χαμηλές τιμές.. ΧΑΧΑΧΑ!

-Ο χώρος απλός, σχετικά κρύος.. και όσο και αν μου άρεσε η ανοιχτή κουζίνα και η μπάρα γύρω της, οι μυρωδιές ήταν όντως ένα θέμα. Βγαίνοντας, τα μαλλιά μου μύριζαν έντονα, το ίδιο και τα ρούχα μου. Τα τραπέζια, αρκετά στριμωγμένα, ευτυχώς για μένα πήγα μεσημέρι καθημερινής, που είχε μεν κόσμο, αλλά δεν το λεγες και γεμάτο το μαγαζί.. Δεν θέλω ούτε να φανταστώ, το τι θα γίνεται τα σαββατοκύριακα.

-Η εξυπηρέτηση, την μέρα και ώρα που πήγα εγώ, γινόταν εξ ολοκλήρου από έναν σερβιτόρο, ο οποίος έτρεχε ο κακομοίρης να τα προλάβει όλα, αλλά δεν γινόταν. Είπαμε, δεν ηταν φίσκα, αλλά είχε κόσμο. Αν και τα πιάτα ήρθαν σε καλό χρόνο στο τραπέζι μας, χρειάστηκε να προσπαθήσουμε αρκετά για να μας προσέξει όταν θελήσαμε έξτρα νερό ή να ζητήσουμε λογαριασμό.

-Τα πιάτα => Εδώ πραγματικά έμεινα άφωνη! Ο κατάλογος είχε αρκετές αξιόλογες επιλογές, ήρθα σε δύσκολη θέση, δεν ήξερα τι να πρωτοπαραγγείλω, ήθελα να τα δοκιμάσω σχεδόν όλα, αλλά δύο άτομα μόνο πόσα να πάρουν πια?
Η παραγγελία μας:
-Mια σαλάτα πράσινη με αχλάδι => εδώ ήταν και η μόνη μου ένσταση, καθώς η σαλάτα ήταν σχεδόν άκοπη. Χρειαζόσουν μαχαίρι για να την φας!
-Μια σούπα με λαχανικά και κοτόπουλο.
-Παπαρδέλες με βουβαλίσιο καβουρμά.
-Μοσχαρίσια μάγουλα με πατάτες τηγανιτές.
Όλα τα πιάτα ήταν άψογα εκτελεσμένα, ήρθαν στο τραπέζι μας σε μεγάλα πιάτα (τα οποία δεν χωρούσαν καλά καλά στο μικρό τραπέζι) και σε αντίστοιχα μεγάλες ποσότητες.

Πλην όμως, εδώ εντόπισα την πιο βασική αντίφαση του μαγαζιού.. Δηλαδή, έχεις πιάτα εστιατορίου, μεγάλες μερίδες, αρκετά υψηλού επιπέδου πιάτα, αλλά είσαι τι?μοντέρνο μεζεδοπωλείο? Αυτό που θέλω να πω, είναι πως ενώ ο χώρος, τόσο εξωτερικά, όσο και εσωτερικά, τα μικρά τραπέζια, ο κόσμος, σε προδιαθέτει για κάτι άλλο, κάτι πιο "απλό", η κουζίνα του και οι τιμές του αντίστοιχα (θα ρθω κ σε αυτό) είναι για πολύ περισσότερα.. Θα μου πείτε, δεν σου άρεσε το φαγητό?Θα σας πω πως μου άρεσε και πολύ μάλιστα. Απλά, δεν ήμουν προετοιμασμένη για κάτι τέτοιο. Άλλο περίμενα και άλλο μου ρθε!

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω, μαζί με 1/4 χύμα κρασί, ήρθε κοντά στα 40 ευρώ. Δεν είναι φθηνό, όχι πως τα πιάτα αυτά, δεν αξίζουν τα χρήματά τους, αλλά έχει περιθώρια μεγάλα να βελτιώσει τις τιμές του.

Κλείνοντας, φυσικά και θα ξαναπάω, ξέροντας τι να περιμένω την επόμενη φορά..