Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Διαβάζω καιρό κριτικές στο ask4food και σήμερα αποφάσισα να κάνω κι εγώ την πρώτη μου προσπάθεια..

Πήγαμε στον Ηλία την Κυριακή 7/12 γύρω στις 14:30 χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση. Παρ' όλο που ήμασταν 5 και το μαγαζί ήταν ήδη γεμάτο, βρήκαμε τραπέζι μετά από 5' στον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού.
Επειδή, μάλλον, ενημερώσαμε ότι περιμέναμε το πέμπτο άτομο, ενώ μας έστρωσαν και μας έφεραν σερβίτσια αμέσως, άργησαν να μας πάρουν παραγγελία και έπρεπε να το ζητήσουμε.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική. Τα πιάτα ήρθαν σε σωστό χρόνο, με σωστή σειρά και όταν ζήτησα να μου αλλάξουν πιάτο δε χρειάστηκε να κοιτάξω δεύτερη φορά τον σερβιτόρο αφού σέρβιρε με το κεφάλι ψηλά παρατηρώντας τα πάντα.

Ο χώρος του μαγαζιού πολύ μικρός (περίπου 40 τ. μ. μέσα και 20 τ. μ. η πέργκολα). Η κουζίνα ημιopen αλλά σχεδόν καμία οσμή δεν έφτανε στο τραπέζι μας. Το κάπνισμα επιτρέπεται και στο εσωτερικό αλλά λόγω του ότι είναι ψηλοτάβανο επίσης δεν έγινε ενοχλητικό παρ΄όλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Στα βασικά τώρα. Παραγγείλαμε, χωρίς πριν να έχουμε δει κατάλογο αφού ήρθε ο ιδιοκτήτης και μας είπε/πρότεινε τα ψάρια της ημέρας κι ευτυχώς δεν μας βγήκε σε κακό.

Βέβαια ανάμεσά μας υπήρχε θαμώνας του μαγαζιού, Χιώτισσα στην καταγωγή με μεγάλη αγάπη στα ψάρια, και χαίρομαι που την εμπιστεύτηκα.

Πήραμε λοιπόν:

Μία ανάμεικτη σαλάτα βραστών 9,5 ευρώ (ακούγεται υπερβολικό αλλά ήταν τεράστια και όλα τα λαχανικά ένα κι ένα)

Μύδια αχνιστά 8,5 ευρώ (αρκετά ακριβά και κακή επιλογή αφού είναι εκτός εποχής-καλοφτιαγμένα όμως και θα τα ξανάπαιρνα σε κανα 6μηνο)

Καλαμαράκια τηγανητά 7,5 ευρώ (κατεψυγμένα όπως μας ενημέρωσαν εξαρχής αφού είχαν και φρέσκο αλλά μεγάλα με λευκό κρέας, καλοτηγανισμένα και μαλακά)

Πατάτες τηγανητές 3 ευρώ (γεμάτο βαθύ πιάτο, τραγανές χωρίς λάδια)
2 Lt κρασί 3,5 ευρώ/lt

Και για το τέλος άφησα τα καλύτερα!

Βακαλάος 9 ευρώ (ένα μεγάλο πιάτο γεμάτο με ολόφρεσκες μικρές ροδέλες ψαριού με υπέροχο λευκό κρέας... ο καλύτερος που έχω φάει.. τη σκορδαλιά την ήθελα λίγο πιο ξινή αλλά γούστα είναι αυτά)

Ουρές πεσκανδρίτσας ψητές (46 ευρώ/κιλό- μας έβαλε 5 και τις χρέωσε ως 1/2 κιλό ακριβώς όσο είχαμε ζητήσει δλδ αν και πρέπει να ζύγιζαν παραπάνω-το εκτίμησα δεόντως και ήταν ολόφρεσκες με σκληρό λευκό κρέας συνοδευμένες από πηχτό λαδολέμονο)

Αν πάτε και έχει, πάρτε πεσκανδρίτσες!!!

Στο τέλος μας κέρασαν 2 μεγάλες πιατέλες με χαλβά σιμιγδαλένιο με γλυκό κουταλιού on top αφού ήταν σχετικά άγλυκος και πορτοκαλόπιτα ζουμερή κι αρωματική.
The verdict: 81,60 ευρώ ήτοι 17 το άτομο το οποίο ήταν πολύ λιγότερο απ' ότι περιμέναμε.

Δεν πήραμε βέβαια μεγάλο ψάρι και ήμασταν 5 όπότε μοιραστήκαμε το κόστος των ''ορεκτικών'' αλλά οι μερίδες ήταν κάτι περισσότερο από ικανοποιητικές και όλα εξαιρετικής ποιότητας.

Θα ξαναπάω σίγουρα για τον βακαλάο και τις ουρές πεσκανδρίτσας.
Απόδειξη κανονικά.

ΥΓ: δεν κράτησα εγώ την απόδειξή οπότε αν έχω πέσει λίγο έξω στις τιμές ζητώ συγγνώμη (γενικώς όμως έχω καλή μνήμη.. ειδικά σε ό, τι αφορά σε φαγητό)