09 Δεκ 2014

Με προτροπη παρεας οδηγηθηκαμε την Παρασκευη 5/12 στο dada's, ενα μαγαζι στην πλατεια της Νεας Πεντελης που συνδυαζει αψογα θα ελεγα στον χωρο το ποτο με το φαγητο.

Γενικα οταν ακουω για καποιο εστιατοριο οτι προσπαθει παραλληλα να ειναι και bar αυτοματως γινομαι επιφυλακτικος για το τελικο αποτελεσμα. Αυτη την φορα ομως με εξεπληξε ευχαριστα!

ΧΩΡΟΣ

4 ατομα και με το που μπηκαμε στον χωρο ενθουσιαστηκαμε ολοι το ιδιο. Υπεροχο design, ευχαριστο περιβαλλον. Ενα bar με το που μπαινεις στο δεξι σου χερι και γυρω γυρω κοσμος να απολαμβανει το ποτο του. Προχωρωντας λιγο αντικρυζεις στο υπολοιπο μισο μαγαζι το χωρο του εστιατοριου. Ανετα τραπεζια χωρις να εχουν καμια ενοχληση απο τους παρακειμενους θαμωνες που πινουν το ποτο τους.

Το ολο σκηνικο γινοταν ακομα πιο ομορφο της συγκεκριμενη μερα μιας και ο χριστουγεννιατικος στολισμος ηταν επισης αψογος, με καποια τεραστια "δωρα" να κρεμονται απο το ταβανι και ομορφο διακριτικο στολισμο στο υπολοιπο μαγαζι!

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Μπαινονταςστο μαγαζι κατευθειαν μας υποδεχτηκε ο υπευθυνος ο οποιος ηταν πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος. Μας οδηγησε στο bar ετσι ωστε να περιμενουμε να ελευθερωθει καποιο τραπεζι μιας και το μαγαζι ηταν γεματο. Πραγματι μετα απο 15 λεπτα υπομονης (που περασαν ευχαριστα παρατηρωντας το μαγαζι) ηρθε και μας οδηγησε στο τραπεζι μας. Αμεσως μας εξυπηρετησε ο σερβιτορος ο οποιος ηταν αψογος και απο αποψη συμπεριφορας αλλα και απο το ποσο γνωστης ηταν για τα πιατα και στο πως μας καθοδηγησε για το τι να επιλεξουμε αναλογως με τα γουστα μας πως τον κατατοπισαμε ο καθενας ξεχωριστα. Το ιδιο ισχυει και για το συνολο του service οπως παρατηρησαμε και στα υπολοιπα τραπεζια.

Παμε τωρα στο κυριως θεμα!

Για αρχη παραγγειλαμε απο σαλατες την πρασινη με σπανακι, μπρεζαολα και πεκορινο Αμφιλοχιας. Πολυ γευστικη αν και ιδιαιτερα μικρη. Θα ελεγα οτι ηταν ατομικη... και ακριβη για το μεγεθος της.

Στην συνεχεια επιλεξαμε ο καθενας μας απο ενα πιατο. Συγκεκριμενα

-Angus Burger. Πολυ καλο γενικα και το μπιφτεκι καλα ψημενο αλλα και αυτο αρκετα μικρο πιατο.

-Απο ζυμαρικα ο ενας της παρεας διαλεξε λιγκουινι παπαρδελες, δεν εντυπωσιαστηκε ιδιαιτερα.

-Νιοκι με πεστο, παρα πολυ καλο

-Και τελος το καλυτερο πιατο της βραδιας rib eye. Εξαιρετικο!! Ψημενο τελεια οπως σε ελαχιστα εστιατορια εχω πετυχει. Συνοδευοταν με ελαχιστη πρασιναδα.

Γενικα νομιζω πως θα συνοδευτικα θα μπορουσαν να ειναι πλουσιοτερα μιας και οι τιμες ειναι και καπως τσιμπημενες.

Κερασμα στο τελος για γλυκο 4 μους-(βανιλια αν θυμαμαι καλα) σε ποτηρακια του ουζου. Σκετη απολαυση!!!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Στο value for money θα βαλω την μικροτερη βαθμολογια. Και αυτο οχι γιατι το μαγαζι δεν αξιζει τα λεφτα του, ισα ισα ο ολος συνδυασμος ειναι παρα πολυ επιτυχημενος. Νομιζω ομως πως πρεπει να προσεχτουν λιγο οι τιμες η εστω να αυξηθουν οι μεριδες και τα συνοδευτικα στα πιατα. Με τα παραπανω πιατα +μια πατατες τηγανητες+ ενα μπουκαλι κρασι μαλαγουζια, ο λογαριασμος ηρθε 90 ευρω στα 4ατομα!

Συμπερασματικα, την ευχαριστηθηκα πολυ την εν λογω μου εξοδο και εγω και ολη η παρεα. Φυσικα και θα ξαναδωσω το παρων και το προτεινω. Αν προσεχθει και λιγο το θεμα με τις ποσοτητες δεν θα υπαρχει αρνητικο!!!

09 Δεκ 2014

pareisaktos