Ιταλία - Παγκράτι, Αθήνα

Επίσκεψη: Κυριακή (07.12.2014) μεσημέρι - άτομα δύο (2) - πεινασμένα αμφότερα.

Κλασικά, βρισκόμαστε Κυριακή μεσημέρι, να βολτάρουμε στην συννεφιασμένη και μουντή Αθήνα και να ψάχνουμε που θα φάμε.. Ανοίγω τη λίστα μου και πέφτω πάνω στην vespa rossa. Βρε λες να ρθε η ώρα της?

Ξεκινάω τα τηλέφωνα για να βεβαιωθώ πως υπάρχει τραπέζι, αλλά μάλλον το έχουν κατεβάσει/κλείσει το τηλέφωνο, γιατί ακούω συνέχεια το χαρακτηριστικό "ο συνδρομητής που καλέσατε δεν είναι διαθέσιμος". Λέμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας και έτσι, πάμε χωρίς κράτηση.

Το μαγαζί ψιλοάδειο όταν φθάσαμε (περί τις 14.00 μ. μ. ), γρήγορα όμως γέμισε.. Τα περισσότερα τραπέζια ρεζερβέ, αλλά ένα τραπέζι για δύο βρέθηκε σχετικά εύκολα.

Ο χώρος ζεστός, όμορφα και διακριτικά στολισμένος ενόψει Χριστουγέννων. Τα τραπέζια σε καλή απόσταση το ένα από το άλλο, έτσι ώστε ακόμη κι όταν γέμισε, δεν νιώσαμε στιγμή στριμωγμένοι.

Η εξυπηρέτηση.. Ο σερβιτόρος μας σβέλτος μεν στο να πάρει παραγγελία, πλην όμως τα κυρίως πιάτα μας καθυστέρησαν αρκετά (τόσο ώστε όταν τελικά ήρθαν είχαμε φάει ήδη πόοοοσο ψωμί).

Το μπουκάλι με το εμφιαλωμένο νερό προσγειώθηκε στο τραπέζι και σερβιρίστηκε κι ολας, χωρίς καν να ερωτηθούμε, τα ίδια και με την φοκάτσια και το ψωμί με το σκόρδο - ολόκληρο κρυμμένο στα "σωθικά" του - (τα οποία δεν μετανιώσαμε μεν στιγμή, πλην όμως αφού τα χρεωθήκαμε, θα θέλαμε να είχαμε την δυνατότητα να τα δεχτούμε/αρνηθούμε).

Η παραγγελία μας:
-η σαλάτα με αντίβ, αχλάδι, καρύδια και γκοργκονζόλα => ταιριαστές οι γεύσεις, όχι κάτι ιδιαίτερα πρωτότυπο σαν αποτέλεσμα, μικρή ποσότητα, ίσα-ίσα έφθασε για δύο άτομα.

-panzarroti γεμιστό με σπεκ και προβολόνε => εξαιρετικά μικρή η ποσότητα - μιλάμε για 8 ζυμαρικά.. όταν δε είδα την προσπάθεια του σερβιτόρου να μοιράσει αυτή την "μερίδα" - ο Θεός να την κάνει! - σε δύο πιάτα, ισόποσα, καταβάλλοντας μεγάλη προσοχή ώστε να είναι δίκαιη η μοιρασιά - που πράγματι ήταν, καθώς αντιστοιχούσαν 4 ζυμαρικά στο κάθε πιάτο - οριακά κρατήθηκα και δεν ξέσπασα σε γέλια.

-pizza clamato (μαύρη πίτσα με αχιβάδες, σκόρδο, μαΪντανό, μπούκοβο και ελαιόλαδο) => όλα τα λεφτά!! γι αυτή την πίτσα αξίζει κανείς να επισκεφθεί την vespa. Συγκλονιστικός συνδυασμός γεύσεων, η απόλυτη πίτσα! Αλλά και να μην θέλετε να φανείτε τόσο τολμηροί και πάλι ο κατάλογος προσφέρει πολλές επιλογές σε πίτσα, σίγουρα κάποια θα ναι του γούστου σας.

Προσωπικά έχω ήδη σταμπάρει για την επόμενη φορά την πίτσα με το κάστανο, αλλά και μία με πατζάρι.
-τιραμισού
-2 ποτήρια λευκό κρασί
Σύνολο 52 ευρώ.

Συμπέρασμα: οι μερίδες τόσο στη σαλάτα όσο και στα ζυμαρικά ήταν πολύ πολύ μικρές. Ο σερβιτόρος όταν ρωτήθηκε αν μια σαλάτα, μια πίτσα και ένα ζυμαρικό για δύο άτομα, είναι αρκετά, απήντησε μετά βεβαιότητας και μάλιστα δις, πως ναι. Και θα μου πεις, τα ζυμαρικά θεωρούνται πρώτο πιάτο, αλλά και γω θα σου πω πως α) χρεώνονται όμως 14 ευρώ β) μπορούσε να μας ενημερώσει ο σερβιτόρος για την μικρή ποσότητα. Και έλα που και η σαλάτα ήταν επίσης μικρή!

Θα ξαναπάω σίγουρα, αλλά για να φάω πίτσα και ΜΟΝΟ.
υγ. συμφωνώ απόλυτα με τον χρήστη που σε προηγούμενη κριτική αναφέρθηκε στον χαρακτηρισμό του εν λόγω μαγαζιού ως osteria ως λανθασμένου.