Κίνα & Ν. Ασία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Περιμένω πολύ καιρό να παω σε αυτό το εστιατόριο, πρώτον γιατί αγαπώ την Ταυλανδέζικη κουζίνα, και δεύτερον γιατί κατά γενική ομολογία, εντός και εκτός αυτής της κοινότητας καλοφαγάδων, είναι στην κορφή των επιλογών αυτής της κουζίνας.

Αυτό, συν το ότι είμαι άνθρωπος που δεν μετακινείται συχνά και για οπουδήποτε, και επιπλέον το γεγονός ότι μένω στην άλλη άκρη του λεκανοπεδίου, οπότε μου πήρε μια ώρα να παω και μία να γυρίσω, συντέλεσαν στο ότι πήγα με πολύ πολύ υψηλές προσδοκίες, και άρα μεγαλύτερες πιθανότητες απογοήτευσης. Και όμως έφυγα απόλυτα ευχαριστημένη, και ψάχνω ήδη τη δεύτερη ευκαιρία να το επισκεφτώ.

Δεν θα μιλήσω για το χώρο, είναι επιεικώς μέτριος, ούτε για την εξυπηρέτηση που είναι άψογη, γιατί τα έχουν αναλύσει εκτενώς και επιτυχώς άλλοι καλοφαγάδες. Θα μιλήσω για το φαγητό που δοκιμάσαμε, το οποίο είναι ουσιαστικά και ο μόνος λόγος να το επισκεφτείς.

(Μια παρένθεση πριν ξεκινήσω: Τα παραγγείλαμε όλα φυσιολογικά καυτερά, ενώ τρώμε και αγαπάμε καυτερά, γιατί ειχαμε τρομοκρατηθεί από τις παρακάτω κριτικές. Για εμάς λοιπόν, το φυσιολογικά καυτερό δεν ήταν αρκετά καυτερό, οπότε μην το φοβηθήτε όσοι είστε οπαδοί της καψαϊκίνης! )

Dumplings: Ακριβώς όπως πρέπει. Μπουκίτσες, λεπτή και ντελικάτη ζύμη, νόστιμος κιμάς και συνοδευτική σάλτσα.

Curry Puffs και Curry Samosa: Καμία λαδίλα, τέλεια τραγανή ζύμη, πολύ νόστιμη γέμιση, θα μπορούσα να φάω δέκα από το καθένα.

Thai Salad: Φανταστική. Τα λαχανικά κομμένα σε λεπτές λωρίδες, τραγανά, δροσερά, και το ντρέσινγκ γλυκόξινο και ελαφρά καυτερό σε τέλεια ισορροπία και ένταση γεύσεων.

Tom Yam Soup, και μια άλλη σούπα, που δεν θυμάμαι το όνομα με γάλα καρύδας: Νόστιμες, ελαφριές, σωστή ρευστότητα, όμως έχω φάει και καλύτερες.

Thai Egg fired Rice: Με το μπρόκολο σε πρώτο πλάνο, τέλεια μαγειρεμένο, το οποίο είναι αξιοσημείωτο γιατι το μπρόκολο 9 στις 10 φορές σερβίρεται παραβρασμένο και χάνει όλη τη μαγεία του. Μου έδειξε μάγειρα που προσέχει τις λεπτομέρειες.

Phad Thai Noodles (x2): Αυτό είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα γενικά, και το αγαπημενο ταυλανδέζικο. Το παραγγέλνω πάντα και είναι βασικός παράγοντας για το πόσο συχνά θα πηγαίνω στο κάθε μαγαζί. Πήραμε και δεύτερη μερίδα.

Ήταν πραγματικά φανταστικό με μόνη ένσταση ότι θα ήθελα πιο ψιλοκομμένα τα κρεμμυδάκια. Η ζάχαρη, το μπούκοβο, το τριμμένο ξηροκάρπι, και το τσίλι πίκλα έρχονται στα βαζάκια τους για να συνοδεύσουν κατά εκάστου βούληση τα ρυζομακάρονα.

Steamed Rice. Ρύζι ατμού. Σαν να λέμε τοστ ζαμπόν, τυρί. Όποιος έχει 2 χέρια μπορεί να το φτιάξει.

Chicken Green Curry: Θα το ήθελα λίιιγο πιο πηχτό (ίσως όμως επειδή έχω συνηθίσει τελευταία στα ινδικά κάρυ που είναι λόγω στυλ πιο πηχτά), λίιιιγο πιο καυτερό, και λίιιγο πιο μικρά κομμάτια το κοτόπουλο, αλλά ήταν προσεγμένο και ισορροπημένο γευστικά, καλοφτιαγμένο. Σημειωτέον ότι η ποσότητα του κοτόπουλου ήταν επαρκέστατη. Συμβαίνει συχνά να παραγγέλνεις κοτόπουλο κάρυ και να σου φέρνουν κατά κύριο λόγο λαχανικά.

Έχω να πω λοιπόν γενικά για όποιον / όποια μαγειρεύει έκει ότι ξέρει να εκτελεί, έχει γερή παλέτα, είναι μερακλής / μερακλού, και προσέχει τις λεπτομέρειες... ή απλώς λειτουργεί μηχανικά και είναι ταλεντάρα: -)

Ήπιαμε 1 λίτρο κρασί λευκό χύμα, συμπαθητικό, και 4 μπύρες ταυλανδέζικες διαφορετικές, ωραίες. Στο τέλος κεράσανε Μάνγκο δροσερό και τέλειο και πληρώσαμε 25 ευρώ το άτομο, 4 άτομα, συμπεριλαμβανομένου και του φιλοδωρήματος. Σπεύσατε.

ΥΓ: Το παρακάτω σχόλιο είναι ανευ βαρύτητας και σημασίας αλλά πραγματικά έχει τα καλύτερα fortune cookies που έχω δοκιμάσει ποτε: -D.