11 Δεκ 2014

Βρέθηκα στο μαγαζί μαζί με μία παρέα φοιτητών και [μπατιρό]τουρίστες οι οποίοι ήρθαν να πιούνε κυρίως. Εγώ πεινούσα και δοκίμασα δύο πιάτα, τυρί φούρνου "Μανταλάκια" και μυζήθροπιτάκια με δυόσμο. Μαζί με μία μπύρα πλήρωσα 9.50 ευρώ.

Τα πιτάκια ήταν 5 κομμάτια, στα 3 ευρώ. Οκεϊ, κάπως ακριβούτσικα. Τουλάχιστον ήρθαν φρεσκοτηγανισμένα ζεστά ζεστά και χωρίς ίχνος λαδίλας. ’Έφαγα τα 3 και μοίρασα τα υπόλοιπα.

Το τυρί φούρνου που είναι σπεσιαλιτέ του μαγαζιού με παραξένεψε στην αρχή. Σε ένα πιατάκι έβλεπα μία μπάλα, έμοιαζε με κεφτεδάκι ή τυροκροκέτα, με λίγη ψιλοκομμένη ντομάτα και κρεμμυδάκι ως γαρνιτούρα.
3.50 ευρώ για αυτό το πράγμα; Ναι, έτσι φαίνεται!

Δοκιμάστε το εάν το αντέχει η τσέπη σας. Είναι νόστιμο και πηγαίνει με τσίπουρο ή ρακί. Ουσιαστικά είναι μία ξινομυζήθρα που την έχουν πλάσει σε μπαλάκι και την έχουν καλύψει με μείγμα zaatar [γκουγκλάρετε το] από την Μέση Ανατολή.

Τρελαίνομαι για zaatar*, μου φέρνει ο αδελφός μου το μείγμα κάθε χρόνο από το Λίβανο. Οι γεύσεις του θυμαριού [ποικιλία που υπάρχει μόνο στην Μ. Ανατολή, διαφέρει από το ελληνικό], σουσάμι, σουμάκ και πιπέρι είναι το κάτι άλλο.
Αλλά 3.50 ευρώ για μία μικρή μπάλα τυριού πασπαλισμένη με μείγμα μυρωδικών; Πλάκα μας κάνετε, δεν είναι και τόσο εξωτικό το ζάαταρ, ή ακριβό το τυρί. Βάλτε άλλες 2 μπάλες στην μερίδα!

Το περιβάλλον του μαγαζιού είναι ευχάριστο, δεν είχε ζωντανή μουσική εκείνη την ημέρα και περάσαμε καλά. H κοπέλα που μας εξυπηρέτησε αρκετά φιλική, θα την δικαιολογούσα εάν μας κράταγε μούτρα που από τα 10+ άτομα μόνο ένας ζήτησε να δοκιμάσει κάτι φαγώσιμο από το μενού, αλλά δεν το έκανε.

*Στο Souk Γλυφάδας δοκιμάστε φρεσκοψημένη πίτα με ζάαταρ, σκέτη σαν λεπτή φοκάτσια ή τυλιχτή σαν σάντουιτς με φρέσκα λαχανικά, ή αλειμμένο με στραγγιστό γιαούρτι.

Θα βρείτε το μείγμα σε μερικά έθνικ μπακάλικα στο κέντρο. Στο σπίτι δοκιμάστε αυτό - βάζετε σε πιατάκι λίγο στραγγιστό γιαούρτι, πασπαλίστε με μία κουταλιά ζάαταρ και λίγο ελαιόλαδο καλής ποιότητας από πάνω, μετά βουτήξτε μέσα φρέσκο ψωμάκι.

11 Δεκ 2014

theremina