Μεζεδοπωλεία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Τέλη Νοεμβρίου, μεσημεράκι καθημερινής, μια παρέα τριών πρώην συναδέλφων μου, που δυστυχώς δεν έχω την ευκαιρία να συναντώ συχνά, θα επισκεπτόταν το ουζερί του ΑΝΔΡΕΑ στην οδό Θεμιστοκλέους στην Ομόνοια. Αν και στο συγκεκριμένο ουζερί δεν είχα πάει ποτέ και δεν μπορώ να πώ ότι ήταν σε αυτά που είχα στα άμεσα σχέδια μου να πάω, με μεγάλη μου χαρά δέχτηκα τη σχετική πρόταση τους να πάω να τους συναντήσω και μετά από καιρό να τα πούμε. Έτσι, με σχετική καθυστέρησης, λόγω απόστασης από το κέντρο, μετά τη δουλειά έφθασα στον ΑΝΔΡΕΑ, όπου είχε ήδη καθίσει η παρέα μου.

ΧΩΡΟΣ: 3
Ο ΑΝΔΡΕΑΣ λοιπόν βρίσκεται σε μια στοά επί της Θεμιστοκλέους, στο ύψος σχεδόν της Ακαδημίας. Το μαγαζί είναι αρκετά παλιό και σίγουρα θα το έχετε προσέξει, εγώ σίγουρα θυμάμαι την ύπαρξή του τα τελευταία 15 χρόνια που βρίσκομαι στην Αθήνα, απλώς δεν είχε τύχει ποτέ να το επισκεφτώ.

Ως προς τον χώρο δεν έχω να πώ πολλά, αρκετά τραπέζια εξωτερικά στην στοά και μία αίθουσα αρκετά μεγάλη δεξιά μπαίνοντας όπου και καθίσαμε. Ο χώρος τυπικός ενός ουζερί, κλασικά τραπεζοκαθίσματα, σχετικά παλιός αλλά και αρκετά άνετος, καθώς η αίθουσα στην οποία στεγάζεται είναι αρκετά μεγάλη. Αν κατάλαβα καλά, παραδίπλα υπήρχε ακόμη μια αίθουσα, που και αυτή εξωτερικά φαινόταν εξίσου μεγάλη, οπότε το θεωρώ απίθανο να πάτε και να μη βρείτε τραπέζι

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 3
Το προσωπικό, επαρκέστατο και αποτελούμενο από σερβιτόρους όχι ιδιαίτερα νεαρής ηλικίας, ήταν μια χαρά, δεν έχω κάτι αρνητικό να του προσάψω. Αποδειξούλα στο τέλος ήρθε κανονικά, νεράκι σε κανατούλα, κερασμένο φρούτο στο τέλος, ΟΚ.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ: 3
Και πάμε στο ζητούμενο, για τέτοια μέρη, το φαγητό δηλαδή. Λοιπόν, έχουμε και λέμε …
Δυστυχώς, έφθασα στο μαγαζάκι με μικρή καθυστέρηση και η παραγγελία είχε ήδη γίνει από την παρέα μου, οπότε κατάλογο με τα προσφερόμενα φαγητά και τις τιμές τους δεν είδα. Αν κρίνω, ωστόσο, από τη δική μας παραγγελία καθώς και από τις παραγγελίες των διπλανών τραπεζιών τα θαλασσινά κυριαρχούσαν, καθώς πουθενά δεν είδα να κυκλοφορεί πιάτο με κρέας, το οποίο ακόμη και εάν σερβίρεται, είναι δεδομένο ότι έρχεται σε δεύτερη μοίρα πίσω από τα θαλασσινά πιάτα και μεζέδες.

Λοιπόν η παραγγελία περιελάμβανε βραστά λαχανικά, γαριδόπιτα, γαύρο τηγανητό, σαρδέλες ψητές, καλαμάρι τηγανητό και κουτσομούρες τηγανητές. Αναλυτικότερα, λοιπόν:

- βραστά λαχανικά, δηλαδή χόρτα, κολοκύθια, πατάτες, καρότα, μπρόκολο κλπ., σε επαρκέστατη ποσότητα, αρκετά νόστιμα, εάν και ελαφρώς παραβρασμένα για τα γούστα μου.

- γαριδόπιτα, νόστιμο πιάτο και χορταστικό, η γεύση της γαρίδας αρκετά διακριτική, μου άρεσε προσωπικά, κάποιοι από την παρέα, ωστόσο, δεν ενθουσιάστηκαν.

- γαύρος τηγανητός, ωραία τηγανισμένος, δεν είμαι και ο φανατικότερος οπαδός του, οπότε πέρασε σε δεύτερη μοίρα απέναντι στα υπόλοιπα ψάρια. Η μερίδα πάντως μια χαρά

- σαρδέλες ψητές, σίγουρα όχι στα κάρβουνα, καθώς δεν σου άφηναν σχετική αίσθηση, πλούσια μερίδα, επαρκέστατη για τους τέσσερις της παρέας.

- καλαμάρι τηγανητό, περίπου στα 400 γραμμ., μαεστρικά τηγανισμένο, εξαφανίσθηκε αμέσως.

- κουτσομούρες τηγανητές, επίσης σχεδόν 400 γραμμ, το ίδιο εξαιρετικά τηγανισμένες, ελαφρώς τραγανές εξωτερικά και όπως πρέπει εσωτερικά, μου άρεσαν πάρα πολύ, όπως και στους υπόλοιπους της παρέας.

Συνολικά, λοιπόν, η γευστική μας εμπειρία στον ΑΝΔΡΕΑ στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία. Μεγάλο ατού του είναι εξάλλου το τηγάνισμα, που για τα θαλασσινά είναι καθοριστικό καθώς και η ποιότητά τους, καθώς, χωρίς να είμαι ειδικός, όλα τα θαλασσινά μου φάνηκαν φρέσκα.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ: 3
Για τα παραπάνω, συν 2 λίτρα λευκό χύμα κρασί, αξιοπρεπές, ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 75 €, δηλαδή, κάτω από 20 € έκαστος. Σίγουρα, η παραγγελία μας δεν ήταν ιδιαιτέρως μεγάλη για τέσσερα άτομα, ο τελικός λογαριασμός ωστόσο μου φάνηκε μια χαρά.

Συμπερασματικά, η συγκεκριμένη έξοδος στάθηκε μια καλή αφορμή, πέρα από τη συνάντηση με την παρέα μου, για να γνωρίσω μια επιπλέον πολύ καλή επιλογή για μεσημεριανή έξοδο στο κέντρο της Αθήνας, με νόστιμα θαλασσινά σε προσιτές τιμές. Θα ξαναπάω …