Σουβλάκι & Σχάρα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Κυριακή μεσημέρι, μετά από καφέ στην πλατεία Αγ. Παρασκευής, παρέα τριών ατόμων αποφασίσαμε να καθίσουμε στο KALAMAKI SQUARE για σουβλάκια.

Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος είναι συμπαθητικός, αρκετά όμορφα διακοσμημένος, βαμμένος με γήινα χρώματα. Ο ημιυπαίθριος, κλεισμένος με μια τέντα, είναι ανεκτός, ενώ αρκετά όμορφος είναι και ο υπαίθριος χώρος, απέναντι από το κατάστημα, επί της πλατείας, χώρος που προσφέρεται για μέρες που δεν κάνει κρύο και γνωρίζει μεγάλες πιένες την άνοιξη και το καλοκαίρι.

Με το που καθίσαμε ήρθε ένας ευγενικός σερβιτόρος και μας έφερε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο μας άλλαξε, αμέσως μόλις του το ζητήσαμε, με μια κανάτα νερό από τη βρύση. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή με μόνο μικρό "φάουλ" ότι μπέρδεψαν κάποια αναψυκτικά που παραγγείλαμε, αλλά χάρη στην καλή θέληση και των σερβιτόρων και τη δική μας, το θέμα τακτοποιήθηκε.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως: Παραγγείλαμε καλαμάκια χοιρινά, καλαμάκια κοτόπουλο, πατάτες τηγανιτές, σαλάτα λάχανο-καρότο και ντάκο. Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι, μόλις πήγαμε να παραγγείλουμε πίτες, ο σερβιτόρος ευγενικά παρατήρησε ότι τα καλαμάκια συνοδεύονται από πιτούλες και μάλλον δεν θα χρειαζόταν να παραγγείλουμε επιπλέον -και είχε απόλυτο δίκιο.

Πρώτα μας έφεραν τις τηγανιτές πατάτες, οι οποίες δεν μας άρεσαν καθόλου, Σερβιρισμένες σε τσίγκινο πιάτο και σε μεγάλη ποσότητα μεν, μαυρισμένες από το τηγάνισμα, πιθανότατα σε κακής ποιότητας λάδι, δε. Άφηναν στο στόμα την αίσθηση βαριάς λαδίλας, με αποτέλεσμα να φάει ο καθένας μας από 3-4 και να αφήσουμε τη μερίδα σχεδόν ανέγγιχτη.

Ύστερα έφεραν τις σαλάτες: Λάχανο-καρότο φρεσκοκομμένα σε μεγάλη μερίδα και πολύ εύγευστα. Ντάκος, πολύ καλή μερίδα με τριμμένη ντομάτα και μεγάλη ποσότητα τυριού. Στον ντάκο είχαν ρίξει λίγο μπαλσάμικο, αντί για λάδι. Οφείλω να πω ότι δεν μας ενθουσίασε και γι' αυτό ζητήσαμε ελαιόλαδο, το ρίξαμε και πραγματικά έγινε πολύ νόστιμο, δεν έμεινε τίποτα...

Τέλος, ήρθαν και τα καλαμάκια με τις πιτούλες. Ας ξεκινήσω από τα θετικά: Οι πιτούλες, φτιαγμένες με σύμμεικτο αλεύρι, ήταν πραγματικά πολύ νόστιμες και πολύ σωστά ψημένες. Τα καλαμάκια όμως, δεν μας ικανοποίησαν. Αλατισμένα υπερβολικά, άφηναν στο στόμα περισσότερο την αίσθηση του αλατιού, παρά του κρέατος. Και αν τα χοιρινά ήταν υποφερτά, τα καλαμάκια κοτόπουλο ήταν εντελώς στεγνά και παραψημένα, με αποτέλεσμα ίσα που να τα δοκιμάσουμε και να αφήσουμε τα υπόλοιπα. Όταν λοιπόν πάει κάποιος σε ένα σουβλατζίδικο και αυτό που του αρέσει περισσότερο είναι οι πιτούλες, ε κάτι δεν πάει καλά με την ποιότητα του φαγητού...

Ο λογαριασμός ήρθε στα 12 ευρώ το άτομο, ποσό που σίγουρα είναι ακριβό γι' αυτό που προσφέρει το συγκεκριμένο νεο-σουβλατζίδικο. Δεν με ενθουσίασε, δεν θα ξαναπήγαινα εύκολα, παρά μόνο αν μάθαινα ότι βελτίωσε την ποιότητα στο φαγητό, και ειδικά στα καλαμάκια, και έριξε τις τιμές...