Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το κεμπαπτζίδικο «Νερόμυλος» αποτελεί τη νέα άφιξη στην περιοχή της Αργυρούπολης για μοναδικό κεμπάπ και όχι μόνο. Επειδή περνάω καθημερινά από τη Λεωφόρο Κύπρου στην Αργυρούπολη, έχω παρακολουθήσει όλα τα στάδια των εργασιών του. Όλο το καλοκαίρι γίνονταν εργασίες ανακατασκευής του υπάρχοντος χώρου και τέλη Οκτωβρίου το μαγαζί έκανε εγκαίνια. Επειδή λοιπόν το κεμπαπτζίδικο φαίνεται (και είναι) τεράστιο και επειδή κάθε μέρα που περνούσα απ’ έξω ήταν πάντα γεμάτο, ήταν θέμα χρόνου να το επισκεφθώ και να το ανακαλύψω.

Την περασμένη Κυριακή λοιπόν 07/12/2014 το επισκεφθήκαμε παρέα επτά ατόμων γύρω στη 1.30 το μεσημέρι. Ο χώρος είναι πραγματικά τεράστιος. Με μια πρόχειρη ματιά πρέπει να χωράει γύρω στα 80 τραπέζια, τα οποία είναι μεγάλα και άνετα. Διαθέτει μια μεγάλη αίθουσα στη μέση, ενώ περιμετρικά είναι τοποθετημένα τραπέζια στον «υπαίθριο» χώρο του καταστήματος, ο οποίος είναι καλυμμένος με τέντα.

Αν έχετε καρότσι προτιμήστε την πίσω είσοδο του καταστήματος (η μπροστινή έχει μερικά σκαλιά) για μεγαλύτερη ευκολία. Εμείς την ώρα που πήγαμε βρήκαμε άνετα τραπέζι στην πίσω πλευρά, όμως στις 3.00 που αποφασίσαμε να φύγουμε το μαγαζί είχε ήδη γεμίσει και πολλοί περίμεναν υπομονετικά για να αδειάσει κάποιο τραπέζι για να κάτσουν.

Το μαγαζί διαθέτει πολλούς σερβιτόρους και βοηθούς, οι οποίοι είναι ομοιόμορφα ντυμένοι. Άργησαν, ωστόσο, να μας πάρουν παραγγελία και χρειάστηκε να φωνάξουμε το σερβιτόρο. Αυτό ήταν και το μόνο αρνητικό από την εξυπηρέτηση και για αυτό βάζω 3 στην κριτική μου. Τα ορεκτικά και τα ποτά ήρθαν πολύ γρήγορα, ενώ σε πολύ σωστούς χρόνους ήρθαν και τα κυρίως. Στο τέλος μας κέρασαν και μωσαϊκό με σιρόπι, το οποίο αποτελεί πολύ θετική κίνηση για ένα ψητοπωλείο.

Σε ό, τι αφορά το φαγητό, παραγγείλαμε αρχικά μία σαλάτα του καίσαρα, η οποία ήταν χορταστική και πολύ νόστιμη. Επίσης πήραμε μία μερίδα πατάτες (όχι φρεσκοκομμένες), ένα τζατζίκι και μία τυροκαυτέρη, τα οποία ήταν απλά καλά. Επίσης παραγγείλαμε κολοκυθοκεφτέδες, τυροπιτάκια και παστουρμαδοπιτάκια, τα οοποία όλα ήταν πολύ νόστιμα.

Στα κυρίως κινηθήκαμε όπως ήταν λογικό γύρω από το κεμπάπ. Πήραμε μία μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού, η οποία έρχεται σερβιρισμένη μέσα στο τηγάνι. Πολύ νόστιμο και ζουμερό το κρέας, ενώ εξίσου καλή και η σάλτσα ντομάτας. Μία μερίδα κεμπάπ και μία μερίδα κεμπάπ κασερλί, οι οποίες συνοδεύονταν από δύο πίτες η καθεμία, πατάτες, κρεμμύδι και ψητή πιπεριά και ντομάτα. Πολύ νόστιμες στη γεύση και πολύ χορταστικές σε μέγεθος. Επίσης πήραμε μία μερίδα μπιφτέκι γεμιστό και μία μερίδα σις κοτόπουλο, τα οποία ήταν εξίσου γευστικά και χορταστικά.

Γενικά, όλα τα κυρίως είναι πολύ χορταστικά. Ήπιαμε δύο κιλά κρασί ροζέ το οποίο μας άρεσε πολύ, χωρίς να μας «βαρέσει» και δύο αναψυκτικά. Για όλα αυτά πληρώσαμε 77 €, δηλαδή 11 € / άτομο και μείναμε άκρως ικανοποιημένοι. Τα ορεκτικά κοστίζουν 3-5 €, οι πατάτες 2 €, τα κυρίως 5-6 €, ενώ έχει και τυλιχτά τα οποία δεν ξεπερνούν τα 2 € έκαστο. Αν αυτές οι τιμές δεν είναι το απόλυτο value for money, τότε τι είναι; Εγώ προσωπικά τολμώ να πω ότι βρήκα το επόμενο στέκι μου. Το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη