Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Τα Άργουρα είναι ένα εστιατόριο για το οποίο δεν μπορώ να πω ότι έχω πλήρη και ολοκληρωμένη άποψη, καθόσον το έχω επισκεφθεί δύο φορές, με απόσταση δύο μηνών περίπου μεταξύ τους, με πιο πρόσφατη κάπου στο τέλος της άνοιξης (και ναι, τώρα θυμήθηκα να γράψω κριτική... οκ... ).

Την πρώτη φορά που είχα τη χαρά (και την τιμή μπορώ να πω) να δοκιμάσω το μενού του, ενθουσιάστηκα τόσο που κόντεψα να βγω να το φωνάξω να το πω, πως τέτοιο φαγητό δεν υπάρχει!

Την δεύτερη φορά, απόρησα γιατί ενθουσιάστηκα την πρώτη: δηλαδή ναι, ήταν πάρα πολύ καλό, αλλά δεν το ονειρευόμουν μετά (εξ ου και έχω να πάω τόσους μήνες). Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το ξαναεπισκεφθώ, ίσα ίσα, θα πάω με χαρά να ξαναφάω κατά βάση ορεκτικά και επιδόρπιο ήτοι:

σεβίτσε
οτιδήποτε μαριναρισμένο με οποιοδήποτε εσπεριδοειδές (και τις δυο φορές που πήγα, το εσπεριδοειδές ήταν περγαμόντο)

ταραμοσαλάτα, η οποία σε συνδυασμό με τα γιαπωνέζικα φύκια και το σεβίτσε δημιουργούν την υπέρτατη μπουκιά (ναι, ναι, αυτό το πώς το λένε με την έκρηξη των αρωμάτων στο στόμα και τους γευστικούς κάλυκες να παραληρούν σε ένα κρεσέντο από αρώματα και διαφορετικές υφές κτλ. κτλ. κτλ. και κτλ. )

σαλάτα με μαριναρισμένα κολοκυθάκια και μουστάρδα (η απλότητα στο μεγαλείο της)

και σε πείσμα όλων όσων υμνούν την μπουγάτσα κολοκύθας, εγώ θα πάω για να φάω επιδόρπιο lemon pie, που την φτιάχνουν ελαφριά και αέρινη και όσο πρέπει ξυνή για να φύγει η επίγευση (έτσι, γιατί είμαστε και γευσιγνώστες) του ψαριού.

Από κυρίως αυτά που δοκίμασα δεν τα θυμάμαι κιόλας, γεγονός που καταδεικνύει ότι μου πέρασαν λίγο ξώφαλτσα. Θυμάμαι όμως ότι μία καραβιδομακαρονάδα με μακαρόνια γκόγκλες (ή κάπως έτσι) ήταν πεντανόστιμη, αλλά λίγο πιο τσιμπημένη στο αλάτι από όσο μου αρέσει.

Το τσίπουρο -άνευ γλυκανίσου- του μαγαζιού (και σας ομιλεί μία από αυτές που το θέλουν φανατικά με γλυκάνισο), είναι εξαιρετικό.

Όσον αφορά στο χώρο: Εμένα ο χώρος μου αρέσει. Έχει κάτι το ανεπιτήδευτο, το γιουσουρούμ και το λουλουδάτο που με κάνει να αισθάνομαι σα να τρώω στην αυλή της γιαγιάς μου. Points τρελά παίρνει η μέριμνα του καταστήματος στις τουαλέτες (οι οποίες είναι πεντακάθαρες) να έχει τοποθετηθεί και κρέμα χεριών! Δηλαδή μπράβο σας που το σκεφθήκατε! Εύγε!

Η εξυπηρέτηση είναι καλή, ο ιδιοκτήτης- σεφ επί των παραγγελιών μπορεί και να σε ψαρώσει (για ψάρια ήρθαμε, duhhh! ) οι σερβιτόροι είναι άνετοι, πρόσχαροι και αποτελεσματικοί.

Overall θα πω και θα κλείσω ότι και τις δύο φορές έχω πάει (μεταξύ άλλων) με φίλο μου, ο οποίος το value for money το έχει για Θεό του και ότι και τις δύο φορές τα 30 παρά κάτι ευρώ που κόστισε το άτομο (μαζί με τα τσίπουρα) όχι απλά τα βρήκε λογικά, αλλά χάρηκε και που τα έδωσε.

Το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ: είναι ένα εστιατόριο που σε προσέχουν από την αρχή (με κέρασμα ζωμό ψαρόσουπας) κατά τη διάρκεια (γρήγορο σέρβις, ωραίο φαγητό, refill σε ό, τι χρειαστήκαμε άμεσα) μέχρι το τέλος (αν θυμάμαι καλά κάτι κερνάνε και εκεί, αλλά θα σας γελάσω τι... ). Μακάρι να παραμείνει έτσι και να βάλει και νέα πράγματα στο μενού, ώστε όταν ξαναπάω και πάλι να το ονειρεύομαι...