Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Πέμπτη σήμερα 11 Δεκεμβρίου 2014 και παρ όλη την βροχή είχαμε κανονίσει με το σύζυγο να παραστούμε στα εγκαίνια της πρώτης ατομικής εκθεσης του Ηλία Τσακμάκη στην Art Zone 42 στην Βα. Κωνσταντίνου!

Είχαμε σκεφτεί να συνδυάσουμε την έξοδο αυτή με φαγάκι!!
Γι αυτό και εμπιστεύτηκα όλους εσάς τους φίλους και τις φίλες του Ask4food και έβαλα στην "Αναζήτηση με κριτήρια" ταβέρνα με ελληνική κουζίνα στο Παγκράτι, αλλά με βαθμολογία 75% σε όλα!!
Μία μόνο εκπλήρωνε τα κριτήρια!!

Ο "Μαύρος Γάτος" στην Πολέμωνος στο Παγκράτι!!
Εμπιστεύτηκα το site μας και όλους εσάς και πήγαμε.....
Τι να πω?? Από καρδιάς ένα μεγάααααλο Ευχαριστώ στην ευθυκρισία και την αντικειμενικότητα σας!!

Το μαγαζί απλά.... φ υ σ ά ε ι!!!
Ας γίνω αναλυτική!!!

Λοιπόν.... εννέα παρά που μπήκαμε ήταν μία τεράστια παρέα αμερικανών φοιτητριών και φοιτητών με τον καθηγητή τους!
Καθίσαμε και περιεργαστήκαμε τον χώρο!!

Καθαρά, περιποιημένα, καλόγουστα!!! Σαν σε ένα μεγαλο σαλόνι σπιτιού!
Εξυπνες αισθητικές παρεμβάσεις με νότα νησιού και χωριού, ένα αξιοπρεπέστατο περιβάλλον!!

Η κυρία που σέρβιρε ( μετά μάθαμε ότι είναι η Βασιλικούλα, η κόρη του κυρίου Γιώργου από τα Γιάννενα ) αεικίνητη και κυρίως πρόσχαρη και χαμογελαστή εξυπηρετούσε την τεράστια παρέα!!
Αμέσως ήρθε με τον κατάλογο και προφορικά μας ενημέρωσε και για τα πιάτα ημέρας!

Είπαμε να είμαστε συντηρητικοί και επιλέξαμε κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, σουβλάκι χοιρινό και σούπα μοσχάρι! Συνοδευμένα με κόκκινο ημίγλυκο κρασάκι!!

Μετα από λίγο ήρθε το τζατζίκι ( άρτι παρασκευασθέν ) και οι κολοκυθοκεφτέδες!
Συνοδευμένα από ζεστό ψωμάκι σε περιποιημένο πανεράκι με καρώ πανί!!
Ενεή!! Δεν βρίσκω άλλη λέξη! Εν πρώτοις ήταν τέσσερεις ευμεγεθέστατοι... κιοφτέδες!! Σαν ποσότητα σαν μιαμιση και δύο μερίδες άλλων εστιατορίων!
Και από γεύση!! Το κάτι άλλο!! Και τι δεν είχαν μέσα!! Μυρωδικά, πιπεριές, και... τυριά... πολλά τυρία!!

Μας παραξένεψε ότι μόλο που ηταν έξω τραγανοί ( χωρίς ίχνος λαδίλας ) μέσα ήταν χυλωμένοι.... αλλά χωρίς να μυρίζει αλεύρι!!

Το μυστικό ήταν στα τυριά που είχαν οι κολοκυθοκεφτέδες ( Βαθμός 9/10 )
Τζατζίκι.... Όλα τα λεφτά.... Με το αγγουράκι του... και το σκόρδο... σερνικό!!
Μπόμπα πραγματικά!! Χειροποίητο από άλλη εποχή!! Με σωστή αναλογία και τέλεια επίγευση!!! ( Βαθμός 10/10 )

Εν τω μεταξύ ήρθαν και τα κυρια πιάτα!
Δυο σουβλάκια από τρυφερό χοιρινό! Ούτε ίχνος ξίγκι ή λίπος!! Τρυφερά! Καλοψημένα! Ροδοκόκκινα έξω!! Χυμώδη και τρυφερά έξω!! Έλιωναν στο στόμα!! Με πατάτες τηγανητές!! Πολύ καλές! Με μία μικρή υπόνοια ότι δεν ήταν κομμένες στο χέρι αλλά μηχανής! ( Βαθμός 9/10 )

Και τέλος η σούπα μοσχάρι!! Ο σύζυγος είπε με την πρώτη κουταλιά!! Σαν της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου της Σπυριδούλας! Εγω είπα!! Όπως την κάνει η μάνα μου!! Ενα σπιτικό φαγητό! Το κρέας να λιώνει στο στόμα!! Μεγάααααλη μερίδα! Με τα λαχανικά και την μανέστρα της να εχουν δέσει και χυλώσει φανταστικά!! Δεν το συζητώ Βαθμός 10!!! /10

Όσο για το κρασί! Πάρα πού καλό!
Για όλα αυτά πληρώσαμε 27 ευρώ!!
Fair price ούτως ή άλλως
Και με την δεδομένη ποιότητα.... πολύ πολύ οικονομικά!!
Πείτε με ενθουσιώδη... πείτε με βιαστική... πάντως θεωρώ ότι είμαι δίκαιη!!

Στο τέλος ήρθαν και τα γλυκάκια!!!
Γιαούρτι με κυδώνι και σπιτικός χαλβάς!!
Πάλι large!! Σε όλα τους!!

Φυσικά και αποδώσαμε τα εύσημα στην κα Βασιλική!! Και μετά από λίγο ήρθε ο κος Γιώργος, ο από 25ετίας ιδιοκτήτης, να μας ευχαριστήσει που είπαμε στην κόρη του καλά λόγια!

Μορφή καθαρή, ένας ντόμπρος άνθρωπος!!
Ανθρωπος και μετα επαγγελατιας σίτισης!
Ασφαλώς και θα ξαναπάμε!
Και ασφαλως θα σας ενημερώσουμε για τα θετικά ή για όποια στραβά διαπιστώσουμε!

Πάντως αν και νέα στο site αλλά παλιά καραβανα στο φαγητό, ας μου επιτραπεί να δώσω 4 τεσσάρια στον "Μαύρο Γάτο "

2014-12-12 19:37:14

Σας ευχαριστούμε απο καρδιάς για τα καλά σας λόγια!
Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε!

2014-12-12 20:17:36

Εμείς σας ευχαριστούμε!! Και σίγουρα θα μας ξαναδείτε!
Για τα θρυλικά ( καθώς ακούγεται ) παιδάκια σας!
Και για τα άλλα καλούδια του καταλόγου σας!