Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Καλησπέρα και από μένα!

Ημέρα τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014 έχοντας κάνει κράτηση για 2 άτομα, με αφορμή μια προσφορά που πήρα από το ίντερνετ. Φτάνουμε κατά τις 8,30μμ στο μαγαζί και ήταν μόνο 2 τραπέζια πιασμένα. Δε θα το έλεγα μεγάλο, αλλά ούτε και μικρό. Ο χώρος των τραπεζιών ενιαίος, φρέσκος χώρος, και όμορφη απλή διακόσμηση.
Το μενού λιτό σχετικά, τιμές καλές θα έλεγα.

Παραγγείλαμε, επηρεασμένη και από τα σχόλια σας: )

-"μικρή ποικιλία". Ποικιλία από πανσέτα, κεμπάπ, μπιφτέκι, κοτόπουλο δε θυμάμαι αν υπήρχε και μπριζολάκι, αραδιασμένα πάνω σε τηγανιτές πατάτες και με κομμένες πίτες πασπαλισμένες με (πολλή) πάπρικα, συνοδευμένα με μια σως μάλλον μουστάρδας. Πολύ άσχημη εντύπωση τα κομμένα κρέατα, θέλανε λίγο ψάξιμο για να δούμε τι πιρουνιάζουμε, οι πατάτες πανιασμένες και κάναμε ανασκαφή για να τις βρούμε. Στριμωγμένα πολύ στο πιάτο, μιας και ήταν ένας λόφος ουσιαστικά, με αποτέλεσμα μέσα στη σως να έχουν πέσει κομμάτια κρέας και πατάτες.

Το μπιφτέκι νόστιμο, το κοτόπουλο αφράτο, η πανσέτα αδιάφορη, το κεμπάπ.... άψητο! μέσα ήταν κατακόκκινο, κόβω στα 2 ένα κομμάτι να σιγουρευτώ, φωνάζω τη σερβιτόρα για να τη ρωτήσω (η μοναδική για όλο το μαγαζί), και δε γνώριζε αν ήταν έτσι το κανονικό ή τους ξέφυγε. Με την κουβέντα, της είπα να πάει να ρωτήσει και η απάντηση ήταν, ότι έτσι πρέπει να είναι!! (άψητο?????) σημειωτέον πως το μπιφτέκι που ήταν επίσης κιμάς, είχε το χρωματάκι το μπεζ-γκρι του ψημένου που ξέρουμε όλοι. Της το έδειξα και συμφώνησε ότι υπήρχε μεγάλη διαφορά στο χρώμα του κεμπάπ. Εχω φάει κεμπάπ από διάφορα μαγαζιά αλλά κόκκινο, πρώτη φορά. Τα κεμπάπ δε τα φάγαμε, η σως δε μας άρεσε. Τιμή 8.90

-"κολοκυθοκεφτέδες". 4 τεμάχια, πολύ νόστιμα με μια μικρή αμφιβολία αν ήταν άψητοι στο κέντρο ή ήταν έτσι η συνταγή, γιατί μου φάνηκαν πολύ λασπωμένοι.
Τιμή 5.10 και μου φάνηκαν ακριβοί για 4.

"πατάτα έκπληξη". Κατ' εμέ, το καλύτερο πιάτο. Μια μέτριου μεγέθους πατάτα ψητή, γεμιστή με μους τυριών, μπέικον, συνοδευόμενη από σαλάτα μαρούλι με σως και βραστό καλαμπόκι, τυρί και ένα τηγανητο αβγό από πάνω. 'Ετυχε εμένα να μου αρέσει το αυγό με άψητο το ασπράδι από πάνω, όμως θεωρώ ότι έπρεπε να είναι τηγανισμένο καλύτερα. Τιμή 5,60 πολύ καλή για την... εργασία που είχε το συγκεκριμένο πιάτο.

"σαλάτα χωρικού". Μια νορμάλ χωριάτικη σαλάτα σε ικανοποιητική ποσότητα. Τιμή 5,10

Φέρνουν στην αρχή, 4 ψωμάκια (μικρές μπαγκετούλες), πολύσπορες και με παπαρουνόσπορο, με ένα βαζάκι αρωματισμένο βούτυρο. Στο τέλος μας κέρασαν γιαουρτάκι με γλυκό κυδώνι, νοστιμότατο.

Με έξτρα μερίδα ψωμάκια (2 ευρώ) και 2 μπύρες μπουκάλι 500ml (2x2.70) ο λογαριασμός ήταν κανονικά 32 ευρώ, μείον 10 ευρώ το κουπόνι, ήρθε γραμμένος "10+12=22".

'Οταν ήρθε η σερβιτόρα να μας φέρει το λογαριασμό, (το κουπόνι το είχα δώσει με το που μπήκαμε στο μαγαζί) δε μας λέει το ποσό που πρέπει να πληρώσουμε. Την ξαναφωνάζω για να μου πει το ποσό και απαντά ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΩΜΕΝΗ, "εε.. δε ξέρω!!! " της λέω, σου έχω δώσει κουπόνι, δεν είναι αυτή η τιμή προφανώς που πρέπει να πληρώσουμε, πόσο είναι επομένως η έξτρα διαφορά?? "εεε... να πάω να ρωτήσω!!! "

Δηλαδή συγνώμη.... τη συγκεκριμενη προσφορά την είχαν αγοράσει 220 άτομα, το μαγαζί 10.30μμ που φύγαμε ήταν φίσκα και δεν ήξερε να μου πει πόσο έπρεπε να πληρώσουμε? πρώτη φορά το συναντούσε? Πραγματικά πιστεύω ότι αν κάποιος δεν έδινε σημασία στο λογαριασμό, είχε παραγγείλει περισσότερα πράγματα ή τα είχε τσούξει λιγάκι, θα πλήρωνε τα 22 ευρώ χωρίς να σκεφτεί τη διαφορά του κουπονιού και χωρίς να του γίνει η διευκρίνηση κιόλας.

Και για να αναφέρω και το θέμα της μουσικής και του καπνίσματος που θίξανε ήδη στα σχόλια, η μουσική ήταν πάρα πολύ νορμάλ, σε έντεχνα ακούσματα, καλή ένταση, αλλά ο καπνός καπνος! όταν γέμισε το μαγαζί παρότι μας είχαν τραπέζι στη τζαμαρία, η κάπνα σου ερχόταν. Ευτυχώς δεν κάπνιζαν οι διπλανοί μας.....

Θα ξαναπήγαινα με κουπόνι, δε θα ξανάπαιρνα ποικιλία, θα δοκίμαζα το μπιφτέκι που το είδα πολύ εντυπωσιακό σε άλλο τραπέζι και θα πρόσεχα πολύ το θέμα του λογαριασμού στο τέλος.

_____________________________________________________________

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΧΟΛΙΟΥ...

και.. ξαναπήγαμε Ιανουάριο 2015 επειδή μας άρεσε την πρώτη φορά...
Πάλι σαλάτα, πάλι μικρή ποικιλία η οποία ήταν ίδια ακριβώς με της περασμένης φοράς, ο ακατάστατος λόφος με τα ψιλοκομμένα κρέατα που προσπαθούσες να καταλάβεις τι ήταν και θαμένες οι πατάτες.

Ορεκτικό αυτή τη φορά ντοματοκεφτέδες που είναι 2 κτηνώδη τεμάχια, με ωραία τραγανή κρούστα απέξω, ντομάτα φέτες και τυρί μέσα. 5,10

Σκεφτόμασταν να πάρουμε κοπανάκια κοτόπουλο, αλλά τα βρήκαμε ακριβά για 6,90 μιας και ήταν μόνο 3 τεμάχια, μόνο με σως, χωρίς πατάτες ή κάτι άλλο να συνοδεύει το πιάτο.

Οπότε διαλέξαμε χοιρινή τηγανιά. Η σάλτσα ήταν πάρα πολύ νόστιμη, το χοιρινό όμως μας φάνηκε πολύ βαρύ στην όσφρηση. 6,90

Δυστυχώς λόγω κούρασης έπρεπε να φύγουμε νωρίς, οπότε ζητήσαμε και το λογαριασμό...
Αυτή τη φορά, ξεχωριστά απόδειξη για το κουπόνι (10 ευρώ) και συμπληρωματικά το ποσό που υπερκαλύψαμε από την προσφορά, 18 ευρώ. Σκαλώνω... εγώ είχα υπολογίσει περίπου 10 παραπάνω να πληρώναμε. Φωνάζω την σερβιτόρα, ζητάω αναλυτικό το λογαριασμό, μου φέρνει το χαρτάκι παραγγελίας όπου ήταν και τα ποσά δίπλα.
Τσεκ.. τσεκ.. τσεκ.. ουπς! μια μερίδα κεμπάπ 7,5 ευρώ σημειωμένη. Ξανακοιτάω όλη την παραγγελία, όλα σωστά εκτός από το κεμπάπ. Λέω στην κοπελιά πως δεν είχαμε παραγγείλει κεμπάπ, αλλά την ποικιλία και την τηγανιά, απαντά πολύ απλά.. αα δε ξέρω γιατί το γράψανε! ξανάρχεται μετά από λίγο και είχαν κάνει την αφαίρεση, οπότε μας λέει "αυτό που πρέπει να πληρώσετε, είναι 10,50"

Σε συνδυασμό με το κάπνισμα που επιτρέπεται παντού και δεν υπάρχει έστω ένας υποτυπώδης διαχωρισμός, οι μεν από δω, οι δε από κει να καπνίζουν και εμένα που τρώω να μου έρχεται αναγούλα και στο ότι, 2 στις 2, κάνω παρατήρηση για λογαριασμό, συγνώμη αλλά δε θα ξαναπάω...

Και όχι μόνο αυτό, αλλά ρε παιδιά ένα συγνώμη το ήθελα να το ακούσω! ήμασταν όλα και όλα 3-4 τραπέζια! μας χρεώσατε 7,5 παραπάνω το οποίο έτυχε και το είδα! ένα συγνώμη έπρεπε να το πει κάποιος! η σερβιτόρα, οι ιδιοκτήτες, κάποιος! αν με 3-4 τραπέζια, έγινε "λάθος", όταν είναι γεμάτο το μαγαζί ας μη σκεφτώ!
και έτσι απλά, δε θα ξαναπάμε....

2014-12-13 10:51:19

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΣΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ! ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ!
ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ! ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ 10ΕΥΡΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΟΥΠΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΠΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ!
ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΠΟΝΙ ΟΤΙ ΚΟΒΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΟΥΠΟΝΙΟΥ!
ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΚΟΥΠΟΝΙ ΗΤΑΝ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ!
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ!
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

2014-12-14 16:30:27

σας ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση, ήταν καθαρά προσωπική μου εντύπωση!
Για το μαγαζί σας πάντως ήδη έχω μιλήσει στους οικείους μου με τα καλύτερα λόγια: )
Καλές γιορτές και σε εσάς!

(διορθώστε και το αρωματισμένο βουτυράκι.. δεν έχει χαρακτήρα! δεν καταλάβαμε με τι ήταν αρωματισμένο... )

2014-12-14 17:02:34

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ!
ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΟ
ΩΣΤΟΣΟ ΣΑΣ ΜΑΡΤΥΡΑΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΕΣΤΡΑΓΚΟΝ!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΛΟΦΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΡΕΑΤΙΚΩΝ ΜΕ 5 ΕΙΔΗ ΚΡΕΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΙΤΕΣ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ ΤΩΡΑ. ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΜΕ ΚΕΜΠΑΠ ΚΑΛΟΨΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕ Η ΣΕΡΒΙΤΟΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ. ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΤΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΔΑ ΚΕΜΠΑΠ.
ΟΤΑΝ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΒΑΡΔΥΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΧΡΕΩΣΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΚΕΜΠΑΠ. ΜΟΛΙΣ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΣΑΣ ΤΟ ΔΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΣΥΓΝΩΜΗ.
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ. ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΠΟΝΙ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΗΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΟΥΠΟΝΙ ΣΑΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.
ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΩΡΑ.
ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ ΜΑΣ ΑΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΩΡΟ ΕΝΙΑΙΟ ΣΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΣΕ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ 3-4 ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΘΕΜΑ ΚΑΠΝΟΥ.
ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ASK4FOOD ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣTA ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕΣΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ. ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΣΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΣΑΣ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ!!!

2015-12-09 15:46:16
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την panik77.