13 Δεκ 2014

Μία ακόμα αποτυχημένη έξοδος, από πλευράς φαγητού, στο Παλαιό Φάληρο. Στο τέλος μόνο κεμπάμπ θα τρώμε...

Απόφασίσαμε χτες 11/12 να πάμε κάπου για ''τσίπουρο'' και παρ' όλο που είχα διαβάσει την κριτική του Vagelis είπαμε να πάμε γιατί θυμόμουν ότι ο χώρος είναι ωραίος και οι επιλογές στη γειτονιά είναι λίγες. Τελικά καλύτερα να καθόμασταν στο Sweet Melek που είναι και δίπλα μας.

Είχα πολλά χρόνια να πάω στο Ρακάδικο αλλά ο χώρος συνεχίζει να είναι ωραίος. Πολύ μεγάλο βέβαια μαγαζί αλλά χωρίς να το νιώθεις αχανές και απρόσωπο.

Μόλις ήρθε ο κατάλογος κατάλαβα ότι προφανώς έχει αλλάξει (ίσως καιρό τώρα) διεύθυνση. Τελείως άλλα πιάτα και το ένιωθες και στην ατμόσφαιρα ότι έχουν γίνει αλλαγές. Το Ρακάδικο έχει περάσει μεγάλες δόξες χωρίς να ήταν ποτέ κάτι το σπουδαίο κατ' εμέ.

Πρώτο φάουλ.. Ο όμορφος αλλά δυσανάγωνστος κατάλογος. Πατήστε κανα Enter ανάμεσα στα φαγητά ρε παιδιά. Σου προκαλούσε άγχος μόνο και μόνο η ανάγνωση.

Το σέρβις καλό από άποψη ταχύτητας αλλά όταν ρωτάω τι χόρτα έχετε μη μου λες μάλλον βλήτα μέσα στον Δεκέμβριο.. Μας έβαλαν σταμναγκάθι τελικά. Λίγο παραβρασμένο αλλά για 4.5 ευρώ Οκ.

Επίσης ενώ έχουν και ψαρικά στον κατάλογο, δεν είχαν μύδια οπότε η τρίτη της παρέας που ήθελε ψαρικό κατέληξε να τρώει συκώτι. Αποδείχτηκε το καλύτερο πιάτο αφού ήταν μαριναρισμένο και ψήθηκε λίγο όπως ζητήθηκε, ζουμερό, ροζ και νόστιμο.

Λουκανικάκια χοιρινά με πετιμέζι - μέτριο πιάτο, κανένα νόημα το πετιμέζι, έκρυβε τη γεύση και απλώς είχε δημιουργήσει μια λιπαρή σάλτσα.

Χοιρινά μπριζολάκια με πουρέ - μαλακά αλλά αρκετά ροζ μέσα και ο πουρές βραστή πατάτα λιωμένη με το πιρούνι χωρίς την υφή πουρέ.

Τσικουδιά λίγο βαριά αλλά γλυκόπιοτη.

Την επόμενη μέρα η πιο ευαίσθητη της παρέας με ενημέρωσε ότι ξύπνησε με πονοκέφαλο και στομάχι. Εγώ που έπινα κρασάκι μια χαρά ξύπνησα. Ρακάδικο όμως χωρίς καλή ρακή γίνεται;

Παρ' όλ' αυτά 6 παρέες τις είχε.

Πολλή προσπάθεια για το τίποτα. Κάντε λίγο πιο απλό κατάλογο. Αφήστε τις νεοταβερνιές, βελτιώστε λίγο τη σχάρα, βάλτε και καλά συνοδευτικά στα πιάτα και ίσως ξαναπεράσω γιατί μου αρέσει ο χώρος.

13 Δεκ 2014

tomata