Ταβέρνες με τραγούδι - Κερατσίνι, Αθήνα

Γειά σας! Αποφάσισα να μπω και γώ στην παρέα σας για να γράψω για αυτό το πολύ αξιόλογο μαγαζί που επισκέφτηκα και πιστεύω ότι δεν έχει την προβολή που του αξίζει λόγω της περιοχής που βρίσκεται, δεν είναι δηλαδή σε πολύ κεντρικό σημείο, αλλά το αντισταθμίζει με τα φαγητά του, την ποιότητά του και την πολύ καλή του ατμόσφαιρα.

Πήγαμε 5 άτομα Σάββατο βράδυ κατά τις 10 κα μισή. Μας πήγε ένας φίλος που μένει εκεί κοντά και έχει ξαναπάει 3-4 φορές. Είχε κάνει κράτηση γιατί έχει ζωντανή μουσική Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι και δεν ήταν σίγουρος αν βρίσκαμε λόγω Σαββατόβραδου.

Ο χώρος είναι καλός, απλός, ότι περιμένει κανείς από ένα οικογενειακό, συνοικιακό ταβερνάκι. Είχε μερικά βαρέλια σε έναν τοίχο, κουρτινάκια άσπρα στην τζαμαρία κατά μήκος του μαγαζιού, και γενικά υπήρχε πολύ ζεστή και φιλόξενη ατμόσφαιρα.

Είχε ζωντανή μουσική,4 άτομα και περάσαμε πολύ καλά όλο το βράδυ γιατί δεν έπαιζαν τόσο δυνατά και μπορούσες να μιλήσεις με τον διπλανό σου. Όσο πέρναγε η ώρα, σηκώθηκαν και χόρευαν διπλανές παρέες και είχε πολύ ευχάριστο κλίμα!

Στο πιο σημαντικό λοιπόν, στο φαγητό!! Παραγγείλαμε:

-Χωριάτικη σαλάτα, σε καλή ποσότητα και με φρέσκα υλικά.

-Μπεκρή μεζέ, ένα τέλειο πιάτο! Μοσχαράκι σε κόκκινη σάλτσα με κομμάτια φέτας από πάνω, φανταστικό. Το εξαφανίσαμε με το ψωμί που μας έφεραν στην άρχη, ψημένο και μαλακό με ρίγανη και λάδι στα κάρβουνα σε πολύ μεγάλη ποσότητα.

-Τζατζίκι χειροποίητο, δυνατό όσο έπρεπε, φανταστικό.

-1 μερίδα μπιφτέκι γεμιστό με φέτα, πιπεριά και ντομάτα. Ήρθε ένα μεγάλο μπιφτέκι μαζί με πατάτες, ντομάτα και κρεμμύδι από το οποίο δοκίμασα λίγο και ήταν υπέροχο. Συνήθως δεν παιρνω έξω κιμάδες και μπιφτέκια αλλά αυτό ήταν πολύ καλό, ήταν χειροποίητο μάλιστα γιατί ρώτησα την κοπέλα.

-3 χοιρινές μπριζόλες, οι οποίες ήταν πολύ νόστιμες και μαλακές. Και αυτές μαζί με πατάτες τηγανητές.

-1 μοσχαρίσια μπριζόλα, την οποία πήρα εγω και ήταν το κάτι άλλο! Ζουμερή και πολύ καλής ποιότητας κρέας, μπορείς να τους πεις πως την θες ψημένη.

-2 κιλά κρασί χύμα λευκό, πολύ καλό και δεν μας πείραξε καθόλου.

Μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο όταν ζητήσαμε την απόδειξη, καλή κίνηση.

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν δώσαμε 64,50 ευρω, δηλαδή 12,9 το άτομο μαζί με το κρασί και στην κυριολεξία σκάσαμε γιατί πήραμε πολλά! Πήραμε και τα 5 άτομα μερίδες! Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή αναλογία ποσότητας-τιμής, χορταίνεις και με το παραπάνω. Η κοπέλα που μας σέρβιρε, μας πληροφόρησε ότι κάθε Παρασκευή έχει προσφορά 13 ευρώ το άτομο, τρως και πίνεις όσο θες!!

Κατά την γνώμη μου, είναι ένα πολύ καλό και τίμιο ταβερνάκι και έχει πολύ καλής ποιότητας υλικά. Ότι δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο. Μιλησαμε λίγο με την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και μας είπε ότι είναι οικογενειακή επιχείρηση, ο μπαμπάς της ψήνει και αυτή, η μητέρα της και τα αδέρφια της βοηθάνε στο σέρβις.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, ότι ζητούσαμε το είχαμε αμέσως. Τέτοιες προσπάθειες αξίζει να ανταμείβονται γιαυτό και θα το επισκεφτούμε ξανά σύντομα, τώρα που το μάθαμε!

2014-12-19 22:10:51

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια! Προσπαθούμε να κρατάμε την ποιότητα των υλικών ψηλά, αλλά παράλληλα και τις τιμές μας χαμηλά, για να συνεχίσουμε να ικανοποιούμε τον κόσμο που μας τιμάει με την παρουσία του.