Μουσικά Μεζεδ/λεία - Χολαργός, Αθήνα

Σάββατο απόγευμα μετά από εβδομάδα που τελείωσα την υπέροχη διατροφή με τα νερόβραστα μπρόκολα για να μου μπαίνει το Χριστουγεννιάτικο συνολάκι (οι γυναίκες της παρέας θα καταλάβουν τον καημό μου..... ).

Είπα και γω να το ρίξω λίγο έξω βρε αδελφέ και μετά από ώριμη σκέψη να μαστε 2 νοματαίοι μπροστά από τον Δούρειο Δείπνο, με τα στομάχια στην ωμοπλάτη και με συγκρατημένες προσδοκίες γιατί ήταν η πρώτη φορά που επισκεπτόμασταν το μαγαζί.

Ο χώρος αρκετά φιλόξενος, με προσοχή στις λεπτομέρειες και με τζαμαρία που σου επιτρέπει να χαζεύεις έξω όσο τρως. Μου έκανε επίσης θετική εντύπωση ότι για να μπεις στο μαγαζί πέρναγες δίπλα από κουζίνα και ψησταριά που φαίνονταν σε κοινή θέα.

Στην αρχή μας φέρανε ζεστό ψωμάκι (μετά από ερώτηση) με ντιπ και ελίτσες που εξαφανίστηκαν με το καλημέρα. Παραγγείλαμε:

Φλογέρες Καισαρείας: 4 μεγάλες φλογέρες, ζουμερές και νόστιμες χωρίς ίχνος λαδίλας

Κολοκυθοκεφτέδες: Πολύ μεγάλη μερίδα, θα μπορούσες να τα πεις και κολοκυθομπιφτέκια! Τραγανοί απ έξω χυλωμένοι από μέσα, με συνοδευτικό ντιπ γιαουρτιού, κόλαση!

Μανιτάρια γεμιστά: Νόστιμα αλλά λίγο πιο βαριά για τα γούστα μου. Επίσης επειδή η γέμιση με τα τυριά ήταν αρκετά έντονη κάλυπτε κάπως την γεύση του μανιταριού, γεγονός που θα μπορούσε ίσως να αποφευχθεί αν χρησιμοποιούσαν μανιτάρι με πιο έντονο χαρακτήρα πχ portobello

Φρυγαδέλι: Λατρεύω το συγκεκριμένο πιάτο, το ψήσιμο ήταν πάρα πολύ καλό! Θα το προτιμούσα χωρίς το λαδάκι του για να είναι πιο ελαφρύ αλλά ξέρω ότι δε θα συμφωνήσουν μαζί μου όσοι αρέσκονται στις βουτιές με ψωμάκι!

Μπριζολάκια: Πολύ καλό το ψήσιμο και εδώ, ίσως τους έλειπε λίγο χρώμα παραπάνω απ έξω αλλά κατά τα άλλα πολύ ζουμερά και τρυφερά! Συνοδεύονταν από μια οροσειρά πατάτες.
1 κιλό κρασί λευκό (με περιθώρια βελτίωσης), 2 αναψυκτικά και γλυκάκι κερασμένο.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 40ευρώ, τίμημα υπερβολικά μικρό αν σκεφτεί κάποιος τις ποσότητες... δεν ήταν απλά μεγάλες ήταν ποολυυύ μεγάλες.. Για την ακρίβεια ήταν η πρώτη φορά που ο σύντροφός μου άφησε φαγητό (αποθανάτισα τη στιγμή στο ημερολόγιο για να το γιορτάζουμε).. και ναι ήταν η πρώτη φορά που ζητήσαμε ταπεράκι για το σπίτι!!

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, όλο το προσωπικό ευγενέστατο και χαμογελαστό. Δεν κρίνω την αμεσότητα γιατί ήμασταν μόνοι λόγω ώρας αλλά την ευγένεια και την διάθεση να εξυπηρετήσουν.

Αν θα ξαναπάμε; Θα κάνω άλλη μια σούπερ δίαιτα με νερόβραστο κουνουπίδι αυτή τη φορά και μετά λέω να το κάνω στέκι!!!

2015-01-04 12:46:10

Αγαπητή μας φίλη ευχαριστού πολύ για τα καλά σου λόγια... επειδή ακούμε και ψαχνόμαστε ένεκα μάγειρες και ιδιοκτήτες... δοκιμασάμε να βάλουμε portobello... αλλά επείδη όντως η γέμιση είναι έντονη... δεν είδαμε κάποια διαφορά και το κόστος ανέβαινε με αποτέλεσμα να χρειαζόταν να αλλάξουμε τη τιμή πρός τα πάνω και αυτό δε το θέλουμε. είμαστε ακόμα στην αρχή και έχετε να δοκιμάσετε πολλά νέα πιάτα με τον καιρό.
ευχαριστούμε πολύ και πάλι.

2015-01-05 13:15:15
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Σπανακόπιτα.