Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Το Τσιπουρίτο το πρωτομάθαμε μόλις το συναντήσαμε σε ένα από τα πολλά site με κουπόνια προσφοράς και το κλείσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη, μιας και μας αρέσει να δοκιμάζουμε και να δίνουμε ευκαιρίες σε καινούρια μαγαζάκια.. Στην πορεία μέχρι να το επισκευτούμε διαβάσαμε και τις εξαιρετικές κριτικές των προλαλήσαντων και αναθαρρύσαμε!!

Η μοιραία επίσκεψη λοιπόν έλαβε χώρα το Σάββατο 13/12, 21:30, 2 άτομα με κράτηση ( η οποία ήταν αναγκαία λόγω του ότι είχαμε εκπτωτικό κουπόνι και επιβάλλεται από τους όρους του κουπονιού, αλλιώς και χωρίς κράτηση να πηγαίναμε θα βρίσκαμε καθώς μέχρι και την ώρα που αναχωρήσαμε υπήρχαν 2-3 τραπεζάκια άδεια).

Έχοντας ψάξει προηγουμένως την τοποθεσία του στον χάρτη, εντοπίσαμε ότι είναι δίπλα στο μετρό του Χολαργού(3-4 λεπτά με τα πόδια) - πολύ θετικό καθώς αποφεύγεις ένα πραγματικό χάσιμο χρόνου για εύρεση πάρκινκ σε μια αρκετά πυκνοκατοικημένη περιοχή!

Εξωτερικά περιτριγυρισμένο από στολισμένα με φωτάκια δέντρα, πολύ πρόσχαρο και σε τραβούσε να πας να κάτσεις στη ζεστασιά του... μόλις όμως εισέρχεσαι στον κύριο χώρο και περνάς το "παραβάν" των δέντρων, ο χώρος αρχίζει και χάνει κατακόρυφα πόντους.. Ένας υπερυψωμένος εξωτερικός χώρος, κλεισμένος από παντού με μουσαμάδες και επικοινωνεί με το εσωτερικό του μαγαζιού με τζαμαρίες που ήταν ορθάνοιχτες δημιουργώντας έναν ενιαίο χώρο.. Τίποτα το ιδιαίτερο, ελάχιστα στοιχεία διακόσμησης που όμως δεν καταφέρνουν να κάνουν τη διαφορά... Οι σόμπες πάντως ήταν αναμμένες και ο χώρος ήταν πραγματικά ζεστός οπότε δεν είχαμε θέμα να αποχωριστούμε τα πανωφόρια μας (σε αντίθεση με προηγούμενη κριτική που διάβασα).

Σέρβις γρήγορο και εξυπηρετικό... Ένα παιδί έπαιρνε παραγγελίες και μια ευγενέστατη κοπελίτσα προωθούσε τα πιάτα στα τραπέζια... Δεν είχαμε κανένα απολύτως παράπονο σε αυτόν τον τομέα και ως εκ τούτου δεν έχω τίποτα παραπάνω να σχολιάσω.

Κατάλογος και Φαγητό λοιπόν!!!

Πλούσιος κατάλογος με πολλές, λαχταριστές-και κυρίως οικονομικές!!! - επιλογές!! Οι μερίδες πλούσιες σε ποσότητα και χορταστικότατες!! Κάθε μπουκιά και μία απόλαυση!! Πήραμε λοιπόν τα εξής:

Τηγανιτές πατατούλες (2,60 Ε): νόστιμες και τραγανές, σερβιρισμένες σε ένα μικρό μεταλλικό καλαθάκι

Τραχανάς (πολύ πηχτός με σχεδόν καθόλου υγρά-καμία σχέση με σούπα) με κομμάτια πικάντικου λουκάνικου, μπαχαρικά και τριμμένο τυρί από πάνω!!! ΠΟΠΟΠΟΠΟ!! Ηταν πιατο ημέρας-δεν υπάρχει στον κατάλογο- και ήταν το highlight της βραδιάς!!! Πικάντικο και γευστικότατο - πέσαμε πάνω του σαν να μην είχαμε ξανφάει στη ζωή μας!! Συμβουλή προς το μαγαζι: βάλτε το στον κατάλογο σας!!! (6.00 E)

Κοτόπουλο με μπέικον, μελιτζάνα και σάλτσα καπνιστής πάπρικας (5.40 Ε).. Κάτι σαν τη μικρή απογοήτευση της βραδιάς και από αυτά που ψιλοαφήσαμε.. ήρθε κρύο και σαν γεύση ήταν τελείως μα τελείως αδιάφορο..

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια γεμιστά με κατσικίσια φέτα (5.80). Τέσσερα μπαμπάτσικα στρουμπουλά μπιφτεκάκια πάνω σε μία πιτούλα κομμένη στα 4 και καραμελωμένα κρεμμυδάκια με μια πινελιά σαλτσούλας πάνω στο καθένα.. εξαιρετικά!

Κεφαλλονίτικα κρεατοπιτάκια με μηλόξιδο και φρεσκοτριμμένο πιπέρι (5.50 Ε): 4 τεμάχια σερβιρισμένα πάνω σε ένα ξύλινο πλατό και δίπλα ξεχωριστά το μηλόξιδο για τα περιβρέχεις.. νόστιμα.. όχι κάτι το εξαιρετικό αλλά εύγευστα..

Ρολλάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο (4.80 Ε).. Τέλεια! Σαν spring rolls τυριού και το σιρόπι ρακόμελλο δίπλα σε ξεχωριστό βαζάκι.. Το πιάτο είχε 5 τεμάχια που εξαφανίστηκαν και αυτά αμέσως..

Τέλος έχω να σχολιάσω ότι στην αρχή μας ήρθαν φετούλες ψωμάκι μαζί με ελίτσες κομμένες σε ελαιόλαδο το οποίο χρεώθηκε 1 Ε.

Για ποτά ζητήσαμε ρακόμελο το οποίο όπως μας πληροφόρησαν "δεν τους είχε έρθει (;;;) " ακόμα... Αποφασίσαμε να περιμένουμε μέχρι να έρθει και μετά από κανένα μισάωρο καταφέραμε να πάρουμε 100 ml που κόστισαν 3.40 Ε.

Σύνολο για όλα τα παραπάνω αν δεν είχαμε πάει με κουπόνι 34.50 Ε... Πολύ καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα που προσφέρουν!! Με το λογαριασμό μας κέρασαν κορμό σοκολάτας γάλακτος με άρωμα πορτοκάλι που ήρθε να συμπληρώσει τις θετικότατες εντυπώσεις μας!!

Αν το συνιστώ;; Απαντάω με ένα μεγάλο ΝΑΙ!