Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Ένα από τα μαγαζιά που έχει πιάσει εδώ και καιρό θέση στη Wish List μου, ήταν και το "Κεφτές και δε φταις", με το ωραίο όνομα-λογοπαίγνιο.
'Ημουν πολύ περίεργος να δοκιμάσω τις γεύσεις αυτού του εστιατορίου, το οποίο επικεντρώνει καθαρά - όπως μαρτυράει και το όνομά του - στον κεφτέ και τα διάφορα παράγωγά του.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν, επίσκεψη στο κατάστημα Νέας Σμύρνης, το parking σίγουρα θα αποτελέσει αίνιγμα για ισχυρούς λύτες, μιας και η περιοχή είναι αρκετά δύσκολη στο θέμα αυτό.

Ο χώρος είναι μοντέρνος και θα έλεγα πολύ όμορφος, τα τραπέζια και τα καθίσματα είναι φτιαγμένα από άσπρες παλέτες, το μόνο αρνητικό είναι οτι έχει γίνει μια προσπάθεια να "στριμώξουν" όσα περισσότερα τραπέζια γίνεται στον χώρο, με αποτέλεσμα τα τραπέζια να είναι σχεδόν κολλητά το ένα στο άλλο, οπότε δεν αγγίζει το τεσσάρι στην βαθμολογία.

Η ώρα που πήγα ήταν περασμένη για μεσημέρι, ευτυχώς υπήρχε ένα τραπέζι στο βάθος, ακριβώς απέναντι από την ανοικτή κουζίνα - ψησταριά, φοβήθηκα οτι φεύγοντας θα μυρίζαμε σαν κεφτέδες, πράγμα που τελικά δεν έγινε, οπότε ένα + για τον καλό εξαερισμό.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ γρήγορη, τα παιδιά στο σέρβις πρόθυμα να μας εξηγήσουν τις απορίες μας για τους κεφτέδες, αμέσως ήρθε το νερό "βρυσάτο" σε μπουκάλι και το ψωμί και η παραγγελία μας ήρθε πολύ γρήγορα, πράγμα που μας ευχαρίστησε.

Οι θετικές εντυπώσεις συνεχίστηκαν και όταν φτάσαμε στην ουσία, στις γεύσεις δηλαδή.

Ο κατάλογος περιέχει μια ποικιλία επιλογών σε κεφτέδες όλων σχεδόν των ειδών, για όλα τα γούστα.

Επιλέξαμε από τους κλασικούς κεφτέδες να πάρουμε ντοματοκεφτέδες και κεφτέδες με κόκκινη σάλτσα και από τους ψητούς, επιλέξαμε τον κεφτέ της Μέρκελ και τους πολίτικους.

Συνοδευτικά, επιλέξαμε χόρτα βραστά (ο τέλειος συνδυασμός με κεφτέ), τυροκαυτερή και πατάτες με αυγά μάτια
Και τα 4 "κεφτεδο-πιάτα" ήταν πολύ γευστικά, δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο σαν καλύτερο, ήταν όλα διαφορετικά σε γεύση και νόστιμα.

Οι πατάτες ήταν τηγανισμένες σε ελαιόλαδο και από πάνω τους τοποθετημένα δυο αυγά μάτια.

Για όλα αυτά, μαζί με δυο αναψυκτικά, πληρώσαμε 36,50 το οποίο πιστεύω είναι νορμάλ, για τον αριθμό των πιάτων, ο οποίος ήταν αναγκαστικά μεγάλος, γιατί κάθε πιάτο με κεφτέδες είχε μέσα 4 κομμάτια, εκτός από τους ψητούς που είχαν μεγαλύτερο μέγεθος (2 κομμάτια για τους πολίτικους και 1 της Μέρκελ)

Συνεχίζοντας στα θετικά, μας κεράσανε στο τέλος για δοκιμή ένα πιάτο καροτοκεφτέδες, ενδιαφέρουσα επιλογή, γιατί είχαν γλυκιά γεύση, οπότε το θεωρήσαμε σαν γλυκό επιδόρπιο.

Συνοψίζοντας, στο 'Κεφτές και δε φταίς" πέρασα πολύ ευχάριστα, ευχαριστήθηκα το φαγητό μου και σίγουρα θα επανέλθω, για να δοκιμάσω και περισσότερες γεύσεις.

Ετυμηγορία: Προτείνεται!