16 Δεκ 2014

Στο Αερόστατο βρεθήκαμε κάποια Κυριακή βράδυ ύστερα από μια ανεπιτυχή προσπάθεια ευρέσεως τραπεζιού σε μουσικό χώρο στο Μετς.
Παραδόξως, βρήκαμε εύκολα πάρκινγκ στην περιοχή.

Επιλέξαμε το Αερόστατο κυρίως λόγω της θέσης του, πάνω στην πλατεία Προσκόπων, αλλά και για την χαρούμενη ατμόσφαιρα που φαινόταν ότι υπάρχει.
Αφού στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος βρισκόταν δίπλα ακριβώς στην πλατεία, δεν βρήκαμε τραπέζι (παρόλο που έβρεχε!!! ), κατευθυνθήκαμε προς το εσωτερικό του καταστήματος. Κατάμεστο το μαγαζί, βρήκαμε όμως ένα τραπεζάκι στο βάθος.

Φθάνοντας στο μαγαζί παρατήρησα ότι οι περισσότεροι θαμώνες δοκίμαζαν ποικιλίες με το ποτό τους. Εμείς, επειδή νοιώθαμε κάπως πιο πεινασμένοι αποφασίσαμε να παραγγείλουμε κανονικό φαγητό. Ο κατάλογος δεν είναι αρκετά μεγάλος έτσι ώστε να έρθουμε σε αμηχανία. Ό,τι έπρεπε για ένα μέρος το οποίο, όπως συνειδητοποιήσαμε, προσανατολίζεται περισσότερο προς τον καφέ, το ποτό και τον μεζέ.

Τελικά, παραγγείλαμε μια σαλάτα με μοτσαρέλα, ντομάτα, μαρούλι και φρέσκο κρεμμύδι (5,00 ). Το περίεργο με αυτή την σαλάτα είναι ότι όταν μας την έφεραν μύριζε λίγο περίεργα, θα έλεγα "γαλατίλα" (?). Όταν όμως την δοκίμασα μπορώ να πώ ότι ήταν αρκετά νόστιμη!!. Κατόπιν, πήραμε μια κοτόπιτα χωριάτικη ( 4,00 ) η οποία ήταν πολύ νόστιμη και μάλιστα καθόλου λιγωτική!!!.

Στη συνέχεια, δοκιμάσαμε κεφτεδάκια με πατατοσαλάτα (5,00). Νόστιμη και χορταστική μερίδα!!. Μόνο που η πατατοσαλάτα, έτσι όπως είχε μαγειρευτεί, δεν έδενε τόσο με το υπόλοιπο πιάτο + του ότι ήταν αρκετή η ποσότητά της για ένα τέτοιο πιάτο.

Ήπιαμε δύο μπουκάλια μπύρες ξανθές (3,00). Δυστυχώς δεν θυμάμαι την μάρκα και ξέχασα να τη σημειώσω!!!

Το φαγητό ήταν ΟΚ. Το μόνο που κάπως μας χάλασε είναι ότι από την πολλή βαβούρα δεν μπορέσαμε όχι μόνο να ακούσουμε αλλά και να διακρίνουμε το είδος της μουσικής που έπαιζε στον χώρο. Ίσως λίγο πιο δυνατά ???

Η διακόσμηση του καταστήματος πολύ απλή. Σε γενικές γραμμές, ένα " μεταμοντέρνο " καφενείο. Βέβαια, η κοσμοσυρροή ( συν η πείνα μας ) δεν άφηνε το μάτι να παρατηρήσει επισταμένα τις διάφορες λεπτομέρειες.

Η εξυπηρέτηση άψογη και οι τιμές πολύ καλές!!!
Ένας χώρος για όλες τις ώρες που πιστεύω ότι έχει στηθεί με αξιοπρέπεια και μεράκι.

16 Δεκ 2014

PP_TINA