16 Δεκ 2014

Στο Rouan Τhai βρέθηκα μετά από μια βόλτα στον Πειραιά και διαβάζοντας τα καλά σχόλια του World.

Ήταν Κυριακή μεσημέρι οπότε το πάρκινγκ πολύ εύκολο στην Τρούμπα. Απέναντι μάλιστα υπάρχει υπαίθριο πάρκινγκ το οποίο δε λειτουργεί τις Κυριακές (ίσως και τα Σάββατα) οπότε μπορεί κάποιος να αφήσει το αυτοκίνητό του εκεί.

Ο χώρος απλός, αυθεντικός και καθαρός χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Η τουαλέτα μία αλλά καθαρή. Καθισαμε έξω και το μόνο που ακούγαμε ήταν να κελαηδάει ένα πουλάκι που έχουν σε ένα κλουβάκι κρεμασμένο στον έξω τοίχο.

Η εξυπηρέτηση, από τον κύριο που έχει το μαγαζί κι έναν ακόμα νεαρό Ταϋλανδό, ευγενέστατη και ταχύτατη με μοναδικό ίσως παράπονο τον μη συγχρονισμό κυρίως πιάτου και ρυζιού.

Πήραμε Pad Thai - το καλύτερο που έχω φάει. Θέλω 2 μερίδες μόνη μου! Από τότε το σκέφτομαι και μου τρέχουν τα σάλια.

Μοσχαράκι σε καραμελωμένη σάλτσα.. τρυφερό, γλυκό και τέλειο.

Hot and sour soup - H καλύτερη που έχω φάει από μικρή στα ''κινέζικα''.. όσο πηχτή χρειάζεται, αρωματική και το αυγό μέσα μεταξωτό.

Sticky rice - απλώς οκ αλλά όπως μας ενημέρωσε ευγενικά ο κύριος δεν ταίριαζε με όσα πήραμε.

Green curry - του Andaman μου άρεσε περισσότερο αλλά αυτό ήταν πιο αυθεντικό.

Όσον αφορά το κάψιμο, τα πήραμε χωρίς αλλαγές και ήταν όσο καυτερά περίμενα και μου αρέσει. Αν κάποιος δεν τα ανέχεται πρέπει να το ζητήσει γιατί είναι μία από τις γεύσεις που υπάρχουν σε κάθε πιάτο λίγο εως πολύ και ισορροπούν με τις υπόλοιπες.

Λογαριασμός με αναψυκτικά μόνο, στα 13 ευρώ το άτομο και κέρασμα fortune cockie που όντως ''εκτός από τυχερό είναι και νόστιμο''.

Ο, τι και να πω για τις γεύσεις του Rouan Thai θα είναι λίγο.

Θα μπορούσα να τρώω κάθε μέρα εκεί και να μην βαρεθώ ποτέ. Το λάτρεψα για τα αρώματά του, την ισορροπία στις γεύσεις, την αυθεντικότητα και την απλότητά του. Αν είναι να δίνω μία στο τόσο ένα 20αρικο για να τρώω έξω προτιμώ να το δίνω στο Rouan Τhai.

ΥΓ: Ναι ο κατάλογος των 130 πιάτων είναι τεράστιος.. μπορείτε να περιοριστείτε στους αριθμούς 80-130 που είναι το Ταϋλανδέζικο κομμάτι. Τι να κάνει κι ο ιδιοκτήτης αφού θέλουν οι Κινέζοι του Πειραιά να νιώθουν σα στο σπίτι τους... ;

16 Δεκ 2014

tomata