16 Δεκ 2014

Το Αθηναϊκόν είναι μαγαζί που εξ ονόματος και μόνο μαρτυράει τη μακροβιότητα του στο χώρο. Βρίσκεται επί της Μητροπόλεως, εύκολα προσβάσιμο από το μετρό στο Σύνταγμα ή το Μοναστηράκι. Περίπου 35 τραπέζια μοιρασμένα σε 2 επίπεδα με ένα αδιάφορο μοντέρνο ντεκόρ, καθώς το μέρος μυρίζει περισσότερο «καινούργιο» παρά «παράδοση», ενώ σε σημείο με θέα σε όλο το χώρο, εδράζει ένας πάγκος σαν reception με τον υπεύθυνο μονίμως όρθιο να παρατηρεί τα πάντα. Στα συν ότι ο κόσμος εδώ δεν καπνίζει.

Απόγευμα καθημερινής, 2 άτομα, πολλά τραπέζια ελεύθερα και ζητάμε να κάτσουμε σε ένα 4 ατόμων για να είμαστε άνετα αλλά όταν ο σερβιτόρος ρωτάει τον υπεύθυνο εισπράττει ένα φωναχτό άκυρο και επιστρέφει λέγοντας μας ότι είναι reserve. Σχεδόν 2 ώρες μετά που φύγαμε πάντως δε φάνηκε κανείς. Βολευόμαστε λοιπόν στο δίπλα μικρό τραπέζι και παραγγέλνουμε:

Σαλάτα ρόκα, μαρούλι, ντοματίνια, μανούρι, ξιδόμηλο: Ωραίος συνδυασμός, θα θέλαμε λίγη μεγαλύτερη ποσότητα.

Σαγανάκι: Απλή γεύση, τίποτα το ιδιαίτερο.

Σουτζουκάκια σμυρνέικα με πουρέ: Σάλτσα που έδενε όμορφα με το πιάτο, το οποίο κυριολεκτικά και έγλειψα…

Παστουρμαδόπιτα: Επίσης πολύ νόστιμη, θα την χαρακτήριζα σπιτική, τρώγεται και σαν κυρίως.

Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ο κατάλογος είναι τεράστιος, σαν να λέμε της παλιάς σχολής «τα έχουμε όλα», και αυτό δε βοηθάει καθόλου καθώς είναι απίθανο να τα μαγειρεύουν όλα τέλεια, να είναι όμως καλά το site και οι χρήστες που έγραψαν κριτική εδώ και είχαμε ένα μπούσουλα. Για να μην αδικώ όμως το μαγαζί, έχει και προτάσεις ημέρας στην πρώτη σελίδα.

Το σέρβις ταχύτατο, ίσως πιο γρήγορο από ότι πρέπει, με την έννοια ότι δεν προλαβαίνεις να τελειώσεις τα ορεκτικά, αλλά σίγουρα προτιμότερο από το να περιμένεις και να πεινάς. Ζητήσαμε και ψωμί (χρεώνεται έξτρα), το οποίο ξεχάστηκε και όταν το υπενθυμίσαμε μου φάνηκε λίγο ειρωνική η ανταπόκριση (ο διάλογος ήταν: «έχουμε ζητήσει και ψωμάκι», «άμα το έχετε ζητήσει…»), πάντως το έφεραν αμέσως μετά.

Φεύγοντας έριξα ένα πιρούνι κάτω από το διπλανό «δήθεν» reserve τραπέζι (περνώντας από το στενό πέρασμα που το χώριζε από το δικό μας) και σκύβοντας να το σηκώσω έριξα και ένα ποτήρι, πραγματικά ατσούμπαλη κίνηση εκ μέρους μου. Η χειρονομία αντίδρασης όμως του υπεύθυνου στη reception δε διέφυγε της προσοχής μας και πραγματικά δεν τον τιμάει και πολύ…

Πληρώσαμε 44 €, ούτε λίγα ούτε πολλά δηλαδή. Σε γενικές γραμμές αξίζουν πολλά μπράβο στην κουζίνα αλλά το “περιτύλιγμα” δεν μας ικανοποίησε. Κρίμα γιατί δοκιμάσαμε ωραίες γεύσεις...

16 Δεκ 2014

ΗΛΙΑΣ