Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Δροσια, Αθήνα

Ο Θέμης αποτελεί έναν από τους κλασικούς Κυριακάτικους οικογενειακούς προορισμούς για φαγητό. Θυμάμαι από μικρό παιδάκι να πηγαίνω εκεί με τους γονείς μου τις κρύες μέρες του χειμώνα για να απολαύσουμε το υπέροχο και πολυσυζητημένο πεϊνιρλί του, καθώς αυτό είναι και ο λόγος που καθιερώθηκε η συγκεκριμένη ταβέρνα.

Βρίσκεται χωμένο κάπου στα στενά της Δροσιάς.. Αν δεν ξέρετε την περιοχή λογικά θα χρειαστείτε gps για να το βρείτε. Μόλις φτάσετε όμως δε θα συναντήσετε κανένα πρόβλημα με το παρκινγκ, καθώς υπάρχει και ιδιωτικός χώρος στάθμευσης του μαγαζιού, αλλά και η περιοχή προσφέρει άπλετο χώρο για να αφήσετε το αμάξι σας.

Όσον αφορά το χώρο κυμαίνομαι αρκετά αρνητικά, καθώς στα τόσα χρόνια δεν έχει υπάρξει απ'όσο θυμάμαι καμία αλλαγή.. Ετοιμαστείτε λοιπόν να συναντήσετε έναν χώρο κάτω του μετρίου, με διαρρύθμιση και ντεκόρ που απαριθμούν ένα ένα τα χρόνια λειτουργίας του μαγαζιού. Το θετικό είναι το αναμμένο τζάκι που προσφέρει ζεστασιά, ενώ ο εξωτερικός χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο επίσης.

Προσωπικά συνιστώ να το επισκεφθείτε μια καθημερινή και όχι Κυριακή μεσημέρι (όπου σημειωτέον η κράτηση είναι αναγκαία). Και ο λόγος είναι απλός: η εξυπηρέτηση... Τις Κυριακές όπου γίνεται το αδιαχώρητο, υπάρχει και ένας κακός χαμός στο προσωπικό, ενώ οι παραγγελίες αργούν αρκετά - πράγμα ίσως λίγο ενοχλητικό τη στιγμή που η πείνα και η ανυπομονησία θεριεύουν και οι υπέροχες οσμές ταλαιπωρούν τη μύτη.. Μόνο και μόνο λόγω της εξυπηρέτησης τις Κυριακές η βαθμολογία μου σε αυτόν τον τομέα κατέβηκε στα 2/4.

Όταν όμως θες να γευτείς ένα από τα νοστιμότερα πεϊνιρλί κατευθείαν από τον ξυλόφουρνο μπορείς να παρακάμψεις τα παραπάνω και να αφήσεις τη γεύση να σε κερδίσει.. Η ποικιλία του καταλόγου - πέρα των πολλών δυνατών συνδιασμών που μπορεί κάποιος να πραγματοποιήσει για το πεϊνιρλί του - είναι περιορισμένη..

Μπορώ να ξεχωρίσω τη σαλάτα με τα βραστά λαχανικά (παντζάρια, χόρτια, κουνουπίδι), τα τηγανιτά κολοκυθάκια του και το σουτζούκι-σαγανάκι του(το συγκεκριμένο με 3 θαυμαστικα!!! ) από σαλάτες- ορεκτικά. Τα κρεατικά του είναι επίσης πολύ ζουμερά και πολύ καλής ποιότητας, με highlight το ζουμερό μπιφτέκι.. Το must του μαγαζιού όμως όπως ήδη πρέπει να έχετε καταλάβει --- το πεϊνιρλι!!!

Τα υλικά που υπάρχουν για να του προσθέσεις μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα.. Προσωπικά βάζω κεγαλογραβιέρα, ντομάτα, το μισό το κάνω με κιμά, το άλλο μισό με σουτζούκι και από πάνω και αυγό, το οποίο έρχεται σαν αυγό μάτι πάνω από τα υπόλοιπα υλικά.. Αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό γούστο που μπορεί να διαμορφωθεί από άτομο σε άτομο..

Το κάθε πεϊνιρλί κοστίζει γύρω στα 8-9 Ευρώ, τιμή λογική κατ'εμέ, καθώς με το μέγεθος του αντικαθιστά άνετα ολόκληρη μερίδα από κάποιο άλλο φαγητό και με το παραπάνω (εγώ δεν μπορώ να το φάω ολόκληρο). Ακόμα έχω υποχρέωση να αναφέρω τα υπέροχα ζυμαράκια-ψωμάκια που σερβίρονται στην αρχή και αυτά κατευθείαν από τον ξυλόφουρνο!

Τιμή ανα άτομο έχω βάλει 17-25 γιατί εμείς πάντα ως λιγούρηδες παίρνουμε σχεδόν τα πάντα στη μέση, αλλά και πάλι δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτική. Αν μπορούσα θα έβαζα κάτι ενδιάμεσο του 10-16 και 17-25... Ίσως γύρω στα 14-20Ε.

Συμπέρασμα: Αν είστε φαν του πεϊνιρλί και περνάτε από αυτά τα μέρη δώστε του μια ευκαιρία και πιστεύω πως θα σας ανταμείψει!