Ιταλία - Καλαμάκι, Αθήνα

Το μαγαζί υπήρξε μία από τις ευχάριστες γαστρονομικές εκπλήξεις για την χρονία που πέρασε. Δεν το είχα επισκεφθεί στο παρελθόν και το κάναμε σαν τελευταία επιλογή κάποιο σάββατο μετά από πρόταση φίλου. Στο διαδίκτυο δεν είχε καλές κριτικές αλλα παρόλα αυτά το δοκιμάσαμε (το κάνουμε πολλές φορές, το να πας δεύτερη και τρίτη φορά σε μαγαζί είναι το δύσκολο).

Η περιοχή είναι σχετικά εύκολα προσβάσιμη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο παρκάρισμα, αν και με κάποια θέματα περίεργης σήμανσης στα στενά της. Ο χώρος σχετικά μικρός με τα τραπέζια κοντά το ένα στο άλλο αλλά για χειμώνα σχετικά ζεστός και σχετικά όμορφα διακοσμημένος. Η διαφοροποίηση των χώρων μεταξύ καπνιστών και μη καπνιζόντων ελάχιστα διακριτή ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα αποφύγεις το τσιγάρο.

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από συμπαθητική. Από το τραπέζι που ήταν αρκούντως μεγάλο για να φιλοξενήσει τα πιάτα μας μέχρι και το προσωπικό που ήταν διακριτικά παρόν και με χαμόγελο να ικανοποιήσει τις επιθυμίες μας.

Εννοείται ότι κάναμε τηλεφωνική κράτηση λίγο νωρίτερα αλλά το μαγαζί μοιάζει να είναι στέκι των κατοίκων της περιοχής που εμφανίζονται και χωρίς κρατήσεις.

Ας πάμε τώρα στο σύνθημα της μάχης που είναι οι γεύσεις... Πάντοτε είναι επιφυλακτικός για εστιατόρια που έχουν και delivery. Δεν τα επιλέγω εύκολα αλλά αν βρεθώ θα τα δοκιμάσω. Στο τραπέζι ήρθαν: μια κολοκυθόσουπα, κεφτεδάκια ναπολιτάνικα με πουρέ σελινόριζας, μια σαλάτα, μία πίτσα vegeteriana, 6 κυρίως (2 διαφορετικά εκτελεσμένοι σολωμοί, 3 διαφορετικά ζυμαρικά με θαλασσινα κι ένα κρεατικό), 3 γλυκά (κορμός, τιραμισού, πανακότα), 2 κιλά από το χύμα του κρασί και σαν κέρασμα στο τέλος λιμοντσέλο και μαστίχα¨. Απόδειξη τελική: 176 ευρώ.

Υπερτιμημένο θα μου πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Πάντα θα έχει δίκιο όταν ένα πιάτο ζυμαρικών μπορεί να έχει 12-16 ευρώ. Εγώ όμως με μεγάλη μου χαρά θα ξαναπήγαινα. Ολες οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές, τα υλικά του φρέσκα, τα γλυκά του υπέροχα, ακόμα και το κρασί του συμπαθητικό. Αυτό το υποτιμημένο λοιπόν από κριτικές μαγαζί μας έδωσε μια γευστική εμπειρία πραγματικά ζηλευτή, την ίδια στιγμή που άλλα πιο κυριλέ μέρη δεν μπορούν καν να πλησιάσουν. Ακόμα και΄η πίτσα του που πήραμε για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης σαν άτομα που έχουν αλέσει πολλά κιλά ζυμάρι στο παρελθόν στο στομάχι τους ήταν υπέροχη!

Συστήνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο εστιατόριο αν και ίσως θα δοκίμαζα να περιορίσω τον κατάλογό του που έμοιαζε τεράστιος.