Multi Ethnic - Φιλοθέη, Αθήνα

16.12.2014. Ειχα ταξει στον μικρο μου αδερφο εδω και καιρο να τον παμε με το αγορι μου για φαγητο. Τον εβαλα λοιπον στο site του ask4food.. καναμε ενα καλο φιλτραρισμα κ υστερα απο επιλογη του μικρουλη καταληξαμε στο Mandaloun. Aρκετα καλη επιλογη του μπομπιρα, οπως φανηκε στην πορεια!

Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκαμε να παρκαρουμε και καναμε κανα δυο γυρους. Καινουργιο μαγαζι, γυρω στους 6 μηνες ζωης, απ οτι μας ειπε η σερβιτορα. Πολυ ομοφρος χωρος, θα μπορουσε να χαρακτηριστει κ ως ζεστος, δεν θυμιζει σε κατι ανατολη.. αλλα σιγουρα εχει το δικο του ιδιαιτερο στυλ.

Οι αποχρωσεις των επιπλων και των τοιχων κυμαινονται σε κοκκινες κ μαυρες. Αυτο που προσεξα οταν μπηκαμε μεσα ηταν μια παρεα με 2 νεαρους οι οποιοι απολαμβαναν το καφεδακι τους. Αργοτερα ηρθε κ αλλη παρεα για καφε. Το μαγαζι προσφερεται κ για καφε λοιπον.

Μολις καθισαμε η σερβιτορα μας εφερε εμφιαλωμενο νερακι, γεμισε τα ποτηρια μας και μας μοιρασε καταλογους. Ο καταλογος, μικρος και μαζεμενος. Τους προτιμω απο τους μακροσκελεις.. γιατι οσο πιο πολλα βλεπω τοσο πιο πολυ δυσκολευομαι να αποφασισω. Τα θελω ολα συνηθως.

Παραγγειλαμε λοιπον μια σαλατα fattoush... παρα πολυ νοστιμη και γευστικη, Φρεσκα λαχανικα... αλλα πολυ μικρη ποσοτητα και....7 ευρω.. παρακαλω. Μια μεριδα Πατατινες. οπως αναγραφονται κ στον καταλογο.. εξισου πολυ μικρη μεριδα και 4 ευρω.

Να προσθεσω οτι ηρθαν σε ροδελες κατι το οποιο σχεδον απεχθανομαι.. γιατι κρατανε πααααρα πολυ λαδι. Το λαδοτυρι με τη σαλτσα συκου ηρθε για να σωσει την κατασταση.. Ε κ π λ η κ τ ι κ ο,, Παραγγειλαμε κ αλλο σαφως. γιατι το εξαφανισαμε σε κλασματα.4.60 εκαστος! Σημερα το εφτιαξα και σπιτι.. ειναι παααρα πααρα πολυ ωραιο. Πολυ απλο και γρηγορο.

Στα ορεκτικα επισης προστεθηκε κ μια πιτα κοτοπουλο.. η οποια ηταν στο σχημα του πεϊνιρλι.. με ζυμη οπως το πεινιρλι.. καθολου πικαντικο και πολυ νοστιμο. Πολυ καλο ομολογουμενως.

Περιμενα πως κ πως τα κυριως.. μια μεριδα κεμπαπ και μια μεριδα μπιφτεκια. Δυστυχως τα κυριως ηταν απλως βρωσιμα. Το κεμπαπ αν του εβγαζες την ντοματα (ολιγον ξινη) ειχε ακριβως ιδια γευση με το μπιφτεκι. Καμια σχεση με κεμπαπ λοιπον. Και το μπιφτεκι απλα καλο. Δεν τρελαθηκα.

Κεμπαπ στα 10.50 και μπιφτεκια στα 10 ευρω. 3μπουκαλια νερο μας τα χρεωσαν 3,80. συν 4.80 τα πιτακια που μας εφεραν στην αρχη με λιγες ελιτσες, Πολυ νοστιμα τα πιτακια.. κ για αυτο ζητησαμε να μας φερουν κ αλλα..

Στο τελος δεν μας κερασαν τιποτα. Μας εφεραν την αποδειξη οταν την ζητησαμε και μας ειπε αν θελουμε να μας φερει τον καταλογο με τα γλυκα. Ξεχασα να σχολιασω το προσωπικο. Μια νεαρη κοπελιτσα.. τυπικη. Μας ενημερωσε οτι παρασκευη σαββατο κ αλλη μια μερα που μου διαφευγει... εχουν live σαξοφωνο. Μας ειπε επισης οτι καλο ειναι να κλεισουμε τραπεζι αν επιθυμουμε να παμε μια απο αυτες τις μερες γιατι εχει παρα πολυ κοσμο. Το σαξοφωνο τωρα κατα ποσο ταιριαζει στο ανατολιτικο στυλ του μαγαζιου.. δεν ξερω αλλα αφου δεν το εχω δει live μπροστα μου δεν μπορω να κρινω,,

Μου κακοφανηκε που δεν μας εφεραν τιποτα στο τελος,, Σε οποιο μαγαζι παω παντα περιμενω πως κ πως το γλυκο στο τελος, Η εκπληξη της βραδιας, Μας εχει καλομαθει ο γειτονας Καραβιδας με τις πιατελες των γλυκων.. και απαιτουμε πολλα,. σε δυσκολους καιρους..

Τα φαγητα του για ανατολιτικα δεν ηταν καυτερα η πικαντικα.. αλλιως τα περιμενα... αν και καλυτερα γιατι μπορει ο μικρος να μην ετρωγε γευσεις που δεν εχει συνηθισει

Στο value for money ηθελα να βαλω 2μιση ντοματες γιατι το 2 δεν του αξιζε και το 3 ειναι πολυ καλο για τις μικρες ποσοτητες του.. οποτε 2μιση λοιπον!
Συνολο δωσαμε 54.20

Σε γενικες γραμμες το ευχαριστηθηκαμε,, μια μειωση στις τιμουλες θα ηταν καλη.. η λιγο μεγαλυτερες μεριδες.. για να ισορροπισει καπως το πραγμα. Θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε κ τα υπολοιπα!!!