Μουσικά Μεζεδ/λεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

ειμαι λατρης του καλου φαγητου εχω παει για φαγητο σχεδον σε ολες της κουζινες που υπαρχουν εχω ταξιδεψει πολλες φορες στο εξωτερικο και εχω φαει σε πολλα καλα εστιατορια, ετσι πιστευω οτι πλεον εχω μια πολυ αντικειμενικη αποψη πανω στο φαγητο και ειμαι απαιτητικος σε αυτο που πληρωνω.

μετα απο αυτον τον προλογο παμε στην ουσια, επισης αργησα να την ανεβασω την κριτικη μου λογο φορτου εργασιας

ενα σαββατο βραδυ ειμαι με εναν φιλο μου και την γυναικα του και μου λενε να παμε για φαγητο στο συγκεκριμενο μαγαζι, εγω ουτε που το ειχα ξανακουσει, τα φιλαρακια μου θα ηταν η δευτερη φορα που θα πηγαινανε απο οταν ανοιξε για χειμωνα μου ειπαν τα καλυτερα αλλα επειδη την εχω ξαναπατησει ημουν μαζεμενος. ετσι λοιπον κλεισαμε τραπεζι και καλα καναμε απο οτι ειδα μετα την αφιξη μας γιατι, οταν μπηκαμε στο καιναρι αντικρυσα εναν χωρο μικρο αλλα ωραιο διακοσμημενο.

μελανο σημειο οτι εβλεπα την κουζινα κατευθειαν αλλα με ανταμειψε ο χωρος μεσα παρολα αυτα δεν σου γεμιζει το ματι, κατσαμε και ηρθε ενας ευγενικοτατος κυριος και μας πηρε παραγγελεια, μας φεραν φρεσκο ψωμι αν και θα προτιμουσα σε ενα τετοιο μαγαζι να το φτιαχνουν οι ιδιοι

ετσι λοιπον πηραμε μελιτζανοσαλατα (απιστευτη την φτιαχνει ο ιδιος και φενετε η φρεσκαδα), τυροκαυτερη (αρκετα καλη), μια σαλατα με μαυροματικα και καπνιστο ψαρι (η αληθεια ειναι οτι ψιλοπαρεξενευτηκα στην αρχη γτ πολλες κονσερβες σου πασαρουν στα εστιατορια μας την εφερε το αποτελεσμα?παραγγειλαμε αλλο ενα πιατο ) πραγματικα ηταν φοβερο και απο τα πιο νοστιμα που εχω φαει
επισης πηραμε πατατες τηγανητες ψιλοκομενες και μακριες ωραια τηγανησμενες μου θυμιζε χωριο και γιαγια
τζατζικι (αρκετα καλο)

ενα κριθαροτο με χταποδι με μους φετας (απλα τελειο)
ειχε ενα ψαρι κολιο καπνησμενο με μαυροματικα απο την σαλατα που φαγαμε (ασυληπτο) οποιος ξερει να τρωει τετοια πιατα θα τα τιμησει δεοντως και θα πιασει και φιλο τον μαγειρα μεσα

γαυρο τηγανητο (τηγανησμενος εκει που επρεπε) η γυναικα του φιλου μου πηρε τηγανια κοτοπουλο γιατι δεν ειναι και πολυ του θαλασσινου στην οποια με εβαλε να δοκιμασω με το ζορι λιγο και την βρηκα παρα πολυ νοστιμη και λευκο κρασι αρκετο (ετσι και ετσι το κρασι)

εχω φαει παντου και σε αρκετες ξενες χωρες λογω δουλειας εχω φαει και σε καλα εστιατορια βραβευμενα και ετσι και δηθεν, το καιναρι αξιζει να πας πραγματικα εγω θα ξαναπαω στην πρωτη ευκαιρια

η εξυπηρετηση ηταν αμεση και δεν σε κουραζε αλλα δειχνει να εχει θεμα το σερβις λιγο ο χωρος πολυ μικρος και ειχε και αλλες 2 παρεες μεσα ειχε γινει λιγο ντουμανι αλλα δεν προλαβαμε να πουμε κατι γιατι ο σερβιτορος ανοιξε την πορτα και εφυγε κατευθειαν ο καπνος αλλα εμεις πηγαμε για το φαγητο και οχι για τον χωρο

επισης τον σεφ καπου τον γνωριζω αρκετα γνωστος αλλα δεν θυμαμαι που εννοω αρκετα γνωστος σεφ, επισης καθως ηταν να φυγουμε ειχαμε για κερασμα πανακοτα καλα δεν το συζηταμε αν και φαγαμε θαλλασινα την τιμησαμε δεοντως πεντανοστημη και φανηκε οτι την φτιαχνει αυτος και δεν ειναι σκονη απλα τελεια

φυσικα οταν φευγαμε ειπαμε συχγαρητηρια στον σεφ γι' αυτα που εφτιαξε και φυγαμε κατευχαρηστημενοι

φυσικα θα ξαναπαω οταν βρω χρονο ηδη του κανω διαφημιση καθως και απο την παρεα μου εχω ακουσει τα καλυτερα.

καιρο ειχα να φαω καλο φαγητο δεν θυμαμαι ποσα πληρωσαμε αλλα ηταν πολυ φθηνα σε σχεση με αυτα που πηραμε γυρω στα 60 ευρω συνολο αν θυμαμαι καλα
συγχαρητηρια