Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Γράφω αυτή την κριτική 2 ώρες μετά την επίσκεψή μου στο συγκεκριμένο μαγαζί στις 19/12, ακριβώς επειδή θέλω να είμαι δίκαιη.

Η εντύπωση που αποκόμισα απέχει πολύ από τις κριτικές που διάβασα και με έκαναν να το επισκεφθώ.

Το μαγαζί δεν δυσκολεύτηκα να το βρω αλλά αυτό γιατί γνωρίζω την περιοχή. Συμφωνώ ότι το GPS θα φανεί χρήσιμο. Πάρκαρα ακριβώς απέξω με την πρώτη.

Το BYRIF βρίσκεται σε μια ήσυχη μικρή πλατεία όπου φαντάζομαι ότι το καλοκαίρι θα είναι όμορφα να κάτσει κανείς.

Μέσα το μαγαζί αν και καθαρό δεν μου είπε τίποτα ούτε η διακόσμησή του (ζωγραφισμένα με κιμωλία από ψαράκια μέχρι χριστουγεννιάτικο δέντρο) ούτε η διάταξη. Πολλά τραπέζια δεδομένων των τ. μ. του και όλα μεγάλα. Ήμασταν 2 και ντρεπόμασταν να καταλάβουμε τραπέζι για 6 αλλά το κάναμε ελλείψει επιλογών. Οταν μπήκαμε γύρω στις 9 δεν ακουγόταν μουσική οπότε ήταν λίγο αμήχανα γιατί νιώθαμε ότι μας άκουγαν οι δίπλα και μιλούσαμε χαμηλόφωνα.

Τουαλέτες καθαρές. Υγροσάπουνο σε μίνι ανοξείδωτο δοχείο για λάδι (διακοσμητικό τέχνασμα;) και πετσετούλες βαμβακερές τυλιγμένες με κορδελάκια. Ως εκεί καλά. Απλότητα (ίσως υπερβολική) η οποία με προϊδέασε θετικά.

Δυστυχώς το μαγαζί ήταν κρύο. Στην κυριολεξία εννοώ. Μία σόμπα ζέσταινε τους διλπανούς πελάτες αλλά εμείς με το παλτό μας. Οταν το επισημάναμε ανάψανε τη θέρμανση, μας είχε πιάσει κι η ρακή και ζεστάθηκε το κοκαλάκι μας.

Στα βασικά τώρα. Κατάλογος μικρός, λίγα ψαρικά, λίγα κρεατικά. Καλό αυτό. Προτιμήσαμε τα ψαρικά. Δυστυχώς όμως πολλά από όσα αναγράφονταν στον κατάλογο δεν υπήρχαν. Ούτε βραστά λαχανικά, ούτε χόρτα, ούτε γαρίδες, ούτε θράψαλο, ούτε καλαμαράκια. Εντάξει είπαμε.. το εκτιμώ να μου λες ότι κάποια δεν ήταν φρέσκα και γι' αυτό απουσιάζουν αλλά όχι και τα μισά..

Παραγγείλαμε:

ψητά λαχανικά.. τραγανά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο

πατάτες τηγανητές.. φρέσκες και πολλές

μπακαλιάρος με σκορδαλιά.. καλό πιάτο, πολύ κρύα η σκορδαλιά

μύδια αχνιστά.. τα γυρίσαμε πίσω.. τρώω συχνά μύδια και είχαν κάτι απροσδιόριστα περίεργο στην υφή που μας τρόμαξε παρ' όλο που φαινόντουσαν φρέσκα

γαύρος τηγανητός.. φρεσκότατος αλλά υπερβολικό αλεύρι και υπερβολικό τηγάνισμα που τον χάλασε και μας χάλασε

Αυτά τα παραγγείλαμε πριν πάρουμε χαμπάρι ότι εμφανίζεται δίσκος με ορεκτικά και αλοιφές. Μόλις τον είδαμε φυσικά δεν αντισταθήκαμε και πήραμε:

φάβα.. πολύ καλή γεύση και υφή αλλά σε θερμοκρασία ψυγείου.. το ίδιο και τα κρεμμύδια που τη συνόδευαν

πιπεριές τηγανητές.. οκ

γαύρος μαρινάτος.. πολύ καλός.

Ηπιαμε ρακή κι ήταν αρκετά καλή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

Μας κέρασαν μηλόπιτα που μου άρεσε πολύ.

Στα συν του μαγαζιού η καλή ενέργεια της κυρίας που μας σέρβιρε που ήταν η μία εκ των ιδιοκτητριών και το γεγονός ότι δεν μας χρέωσαν τα μύδια.

Λογαριασμός στα 39,50 ευρώ.

Δυστυχώς όση καλή διάθεση κι αν έχω να είμαι επιεικής με ένα συνοικιακό μαγαζί δεν αρκεί σε καμία περίπτωση για να πω καλά λόγια για το BYRIF και να το συστήσω στον οποιονδήποτε.

Εγώ προσωπικά δεν θα ξαναπάω.