Ινδία - Γλυφάδα, Αθήνα

Μετά από 17 χρόνια παρουσίας στον Πειραιά με το Kebab and curry, ο ιδιοκτήτης του εκ Πακιστάν, αποφάσισε πως ίσως ήρθε η στιγμή να κάνει το επόμενο βήμα. Η πρόκληση μεγάλη καθώς απευθύνεται σε μεγάλο εν δυνάμει καταναλωτικό κοινό ΑΛΛΑ βρίσκεται και σε πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον με πολλά έθνικ εστιατόρια. Νομίζω πως η κίνηση του έχει βάσεις να ορθοποδήσει...

Το εστιατόριο δεν έχει κλείσει καλά-καλά 5 μήνες ζωής αλλά σύμφωνα με τις πολύ συμπαθητικές σερβιτόρες αρκετός κόσμος το τιμάει με την παρουσία του. Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη 16/12/2014 στις 22:00 το βράδυ από 3 άτομα, μια βροχερή νύχτα.

Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα, πιθανότατα λόγω ημέρας και καιρικών συνθηκών. Δεν είναι δύσκολο να το βρείτε καθώς είναι στο στενό της μπιφτεκούπολης. Όντως κοντά στο μαγαζί βρίσκονται και άλλα έθνικ εστιατόρια. Το INDI GO βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Burger Times, δίπλα από το Golden Phoenix.

Τολμώ να πω πως οι φωτογραφίες από το ίντερνετ είναι λίγο παραπλανητικές. Οταν βρεθείτε έξω από το μαγαζί μπορεί και να μην το καταλάβετε. Αυτό έπαθα εγώ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο ο μουσαμάς και η όχι τόσο εμφανής επιγραφή του καταστήματος. Ο εσωτερικός χώρος είναι για τους μη καπνίζοντες, ενώ αυτός που περικλείεται από μουσαμάδες είναι για τους καπνίζοντες. Εμείς προτιμήσαμε αν και δεν καπνίζουμε να καθισουμε στον ημιυπαίθριο για περισσότερη ιδιωτικότητα. Μάλιστα μια ευχάριστη νότα ήταν και ο θόρυβος από τις στάλες βροχής... νιώσαμε σαν να βρισκόμασταν στην εξοχή. Σε αυτό βοήθησε ο σχετικά χαμηλός φωτισμός.

Η διακόσμηση είναι ευχάριστη και καθόλου κιτς κατά την άποψη μου. Όμορφα σερβίτσια, στιβαρά ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, πολύχρωμες μαξιλάρες. Η καθαριότητα σε αρκετά καλό επίπεδο, ενώ και οι τουαλέτες έχουν μέχρι και ξυραφάκια (όχι για να κόψετε τις φλέβες σας), μαντηλάκια κλπ.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη. Ο ιδιοκτήτης επισκέφτηκε το τραπέζι μας για να μιλήσει μαζί μας, ενώ και οι 2 κοπέλες ήταν αρκούντως ευγενικές και εξυπηρετικές. Η μια κοπέλα ήταν ινδή (και πολύ όμορφη), ενώ και η άλλη κοπέλα που μιλήσαμε τηλεφωνικά ήταν πολύ ευγενική και πραγματικά μας έκανε να νιώσουμε ευπρόσδεκτοι. Ερωτηθήκαμε πόσο καυτερά θέλουμε τα πιάτα και προσαρμόστηκαν στα γούστα μας. Η απόδειξη ήρθε κανονικά, όπως και το μπουκάλι με το νερό βρύσης. Το μόνο πταίσμα ήταν που ήρθαν όλα τα φαγητά μαζί και έπιασαν όλο το τραπέζι. Δεν ξέραμε από που να ξεκινήσουμε.

Παραγγείλαμε:

- Πίτα ναν με πικάντικο κιμά αρνιού στα 4 ευρώ. Αφράτη και αρκούντως χορταστική. Μας ήρθε σε 4 κομμάτια. Ο κιμάς όχι καυτερός. Αποδείχτηκε πολύ καλό σνακ την επόμενη ημέρα (γιατί περίσσεψε αρκετό φαγητό).

- Κούλτσα πανίρ στα 3 ευρώ. Δηλαδή ψωμί γεμιστό με σπιτικό τυρί. Θεωρώ πιο νόστιμη αυτή με τον κιμά, μάλλον γιατί το τυρί ήταν σχετικά ουδέτερο. Ούτε αλμυρό, ούτε σπιρτόζικο.

- Κούλτσα κρεμμύδιου στα 2.8 ευρώ με πικάντικα κρεμμύδια. Μάλλον δεν ήταν καυτερά λογώ δικής μας θέλησης. Αρκετά τραγανή και καθόλου βαριά. Τραγανά και τα κρεμμύδια.

- Ρύζι μπασμάτι πιλάο με σαφράν και βούτυρο στα 4 ευρώ. Όπως θα περίμενε κανείς να είναι ένα καλό συνοδευτικό. Το σαφράν δεν το πολυκατάλαβα να πω αλήθεια. Χρειάζεται να παραγγείλετε ένα ρυζάκι γιατί η σάλτσα είναι πλούσια στα κυρίως.

- Ναβρατάν μπιριανί στα 6 ευρώ. Ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, μπαχαρικά και γιαούρτι. Δεν δοκίμασα για να πω την αλήθεια αλλα ειπώθηκε στο τραπέζι πως ήταν καλοβρασμένο και γευστικό.

- Νταλ τάκρα στα 6 ευρώ. Κρεμώδεις κίτρινες φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Διαφορετικά τις περίμενα. Μου φάνηκαν πολύ πηχτές και βαριές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γεύση από μπαχαρικά. Βέβαια με τόσα που παραγγείλαμε...

- Μπότι κεμπάπ στα 10.5 ευρώ. Το πιο εντυπωσιακό πιάτο της βραδιάς κατ'εμέ. Κομμάτια από κρέας αρνιού μαριναρισμένα σε μείγμα από 24 μπαχαρικά Μασάλα και γιαούρτι, ψημένα σε ταντούρι. Καυτό πιάτο με νόστιμα κομμάτια κρέατος. Το μείγμα κόκκινου χρώματος γευστικότατο, σε διακριτική ποσότητα. Επίσης εντυπωσιακά και φρέσκα τα κρεμμύδια και οι τομάτες που συνόδευαν το κρέας. Το πιάτο συνόδευαν 3 σάλτσες, μια γλυκιά και αραιή, μια αν θυμάμαι καλά με πίκλες λαχανικών και άλλη μια λευκοκίτρινη.

- Κοτόπουλο κασμίρ στα 9.5 ευρώ. Κύβοι από στήθος κοτόπουλου με ξηρά φρούτα, ξηρούς καρπούς, μαγειρεμένο σε πλούσια σάλτσα από κάσιους. Με τόσα που παραγγείλαμε δυστυχώς δεν φαγώθηκε αρκετά. Το κοτόπουλο είχε διατηρήσει τα υγρά του.

- Αρνί σατζεχάνι στα 9.5 ευρώ. Τρυφερό κρέας αρνιού μαγειρεμένο σε πλούσια κρεμώδη σάλτσα από ξηρά φρούτα και κάρυ. Ποιοτικό κρέας αν και θα το ήθελα ένα κλικ πιο μαλακό. Η σάλτσα πλούσια αλλά πιο πηχτή από όσο περίμενα, βουτυράτη. Θα ήθελα τα φρούτα να είναι λίγο πιο έντονα και τραγανά.

- 3 λάσι. Ένα αλμυρό (3 ευρώ) σαν αριανί πάνω-κάτω, ένα γλυκό (3 ευρώ) και ένα μάνγκο λάσι (3.5 ευρώ), δροσιστικά.

Σύνολο στα 65 ευρώ περίπου με υπερβολικές ποσότητες φαγητού που θα τάιζαν σίγουρα άλλο ένα άτομο.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί ήρθε για να μείνει. Σέβεται απόλυτα τους πελάτες του, με υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε νορμάλ τιμές, ειδικά αν αναλογιστείτε και την περιοχή. Αξιοπρεπέστατο φαγητό χωρίς εκπτώσεις σε ποσότητα και ποιότητα. Οι μερίδες είναι απολύτως επαρκείς ενώ στα κυρίως υπήρχαν αρκετά κομμάτια κρέατος καλής ποιότητας.

Νόμιζω πως αν βάλει κάποια προσφορά τύπου Kohenoor τις καθημερινές θα τραβήξει και άλλο κοινό. Τη βραδιά που δειπνήσαμε υπήρχαν ακόμα 5-6 παρέες, όχι άσχημα.

Μια αρκετά καλή πρόταση για έξοδο.

Υ. Γ Κάθε Κυριακή διάβασα πως έχει μπουφέ με 15 ευρώ για τους ενήλικες και 8 για τα παιδιά.