Μοντέρνα κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Λεύκες…αχ! Αγαπημένες Λεύκες! Σταθερή Αξία!!! Η πρώτη κριτική που έγραψα το 2011 που έγινα μέλος στο site και πιστεύω ότι αξίζει από όλες τις πλευρές μια επάνοδο. Εγώ με την παρέα μου άλλωστε το επισκεπτόμαστε ανελλιπώς εδώ και πολλά χρόνια.

Είναι από τα ελάχιστα εστιατόρια που έχουν κρατήσει για χρόνια τον πήχη ψηλά, με σταθερά υψηλή ποιότητα στις πρώτες ύλες, σταθερά άψογο επίπεδο εξυπηρέτησης αλλά και σταθερά εξαιρετική ατμόσφαιρα. Γι’ αυτό αναπόφευκτα θα αναγκαστώ να επαναλάβω κάποιες παλιές αναφορές.

Μπορεί χωρίς επιφυλάξεις να γιορτάσει κάποιοςεκεί μια ιδιαίτερη περίσταση και να εντυπωσιάσει, να κάνει το τραπέζι σε φίλους ή συγγενείς και τον βγάλει ασπροπρόσωπο, με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να το προτείνει δίχως σκέψη.

Θα πω για άλλη μια φορά ότι κακώς συγκαταλέγεται στις ταβέρνες κατά την γνώμη μου γιατί έχει ξεφύγει μακράν από αυτήν την κατηγορία, με την δημιουργικότητα των πιάτων, την ποικιλία και την φαντασία έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Επειδή πραγματικά δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω, θα προσπαθήσω να φτιάξω την γνωστή δομή που συνήθως έχουν οι κριτικές μου.

Ο χώρος είναι μαγικός, όλες τις εποχές του χρόνου. Είναι ένα μεγάλο παλιό σπίτι με πολλούς χώρους (συμπεριλαμβανομένων και των μπαλκονιών του που κλείνουν τον χειμώνα και γίνονται ξεχωριστά δωμάτια), με κατώι και μεγάλη αυλή. Κυριαρχεί το ξύλο και η πέτρα, που τον τελευταίο χρόνο υπέστησαν μια ανακαίνιση και έχουν πια έρθει σε πιο ανοιχτές αποχρώσεις, αρκετά ευχάριστες στο μάτι.

Το γούστο του Τάσου (ιδιοκτήτη του εστιατορίου και σεφ) είναι ανεξάντλητο! Κάθε φορά που το επισκεπτόμαστε βλέπουμε και μια αλλαγή ή μια καινούρια πινελιά, είτε στην διακόσμηση, είτε στα σερβίτσια, είτε στα ποτήρια και τις κανάτες... μιλάμε για μεγάλο μεράκι. Μπορεί κανείς να βρει εκεί μέσα απίστευτες αντίκες να φιγουράρουν στους τοίχους.

Ειδικά τώρα τα Χριστούγεννα είναι μαγικά. Πρόκειται για τον πιο όμορφα στολισμένο χώρο, απ’ όσα εστιατόρια έχω δει μέχρι στιγμής! Εκατοντάδες λαμπιόνια παντού, ξεκινώντας από την αυλή με τα πολλά δεντράκια, τους τάρανδους με τις μπύρες, τους Αγιοβασίληδες που κρέμονται από τα παράθυρα. Ο εσωτερικός χώρος δε…σαν σε χριστουγεννιάτικο παραμύθι. Όλη η ξύλινη οροφή με λαμπιόνια και διάφορα διακοσμητικά, έλκηθρα που κρέμονται από τις οροφές, ελάφια, καρουζέλ σε λειτουργία και όλα αυτά παρότι ακούγονται πολλά πιστέψτε με, δεν είναι καθόλου κιτς, είναι πανέμορφα!

Το καλοκαίρι ηκαθαρή αυλή με τα διάφορα επίπεδα, μετατρέπεται σε όαση κατά μεσής της Γαλατσίου. Φροντισμένα δέντρα και φυτά, ωραία μουσική και ξεχνάς ότι βρίσκεσαι δίπλα σ΄ έναν πολυσύχναστο και πολύβουο δρόμο.

Η Εξυπηρέτηση; ΑΨΟΓΗ. Όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα, ευγενικά και ΠΛΗΡΩΣ ενημερωμένα για τα συστατικά που περιλαμβάνουν τα πιάτα αλλά και για τον τρόπο με τον οποίο είναι μαγειρεμένα (πράγμα που συμβαίνει ΣΠΑΝΙΑ) συμπεριλαμβανομένων και των πιάτων ημέρας. Όταν έρχονται τα πιάτα σχεδόν μας απαγορεύουν να βοηθήσουμε στο παραμικρό. Τα θέματα χωροταξίας επάνω στο τραπέζι γίνονται από εκείνους. Πολλές φορές ρωτούν εάν επιθυμούμε να μας αλλάξουν τα σερβίτσια κατά την διάρκεια του δείπνου μας και γενικά όλα λειτουργούν πολύ καλά.

Για το φαγητό τώρα τι να πω; Όπως ανέφερε προ ημερών η φίλη Katerinatt με την οποία συμπίπτουν πολύ οι απόψεις μας, έτσι κι εμείς από έναν κατάλογο που περιλαμβάνει κάποια σταθερής αξίας πιάτα (κυρίως και ορεκτικά), και κατά διαστήματα προσθαφαιρούνται κάποια άλλα ανάλογα την εποχικότητα, φρεσκότατες σαλάτες και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΓΛΥΚΑ που δεν βρίσκει κανείς σε τόσο μεγάλη ποικιλία σε καμία ταβέρνα αλλά και σε κανένα άλλο εστιατόριο…υπάρχουν πολύ λίγα που δεν έχουμε δοκιμάσει!

Δεν έχει νόημα να αναφέρω μόνο αυτά που φάγαμε την Παρασκευή που μας πέρασε γιατί ήμασταν 2 άτομα και δεν ήταν πολλά.

Θα αναφέρω τα πιο top για μένα, που ιδίως όταν είμαστε μεγάλη παρέα δεν υπάρχει περίπτωση να παραλείψουμε.

- Σαλάτα Λεύκες, με άισμπεργκ-τυρί-κοτόπουλο και ντρέσινγκ δροσερή, φρεσκότατη, ιδιαίτερη.

- Πατάτες τηγανιτές με σάλτσα φέτας, ενοχικά ωραίες.

- Φωλιά κανταϊφιού με κιμά κοτόπουλου, μπεσαμελ και γραβιέρα, από τα αγαπημένα μου ορεκτικά.

- Σούφρα του πασά (χοιρινό κομμένο ζουλιέν σε αρκετά πικάντικη σάλτσα) σε μαντεμένιο σκεύος, πρωτότυπο και νόστιμο, προτείνεται για αρχή

- Ντολμάδες με αμπελόφυλλο (γεμισμένοι με ρύζι και κιμά) με μια αυγοκομμένη σαλτσούλα, σε πολύ καλή μερίδα…γευστικότατοι, τους λατρεύω!

- Χορτοκεφτέδες αρωματικοί με μους φέτας, γευστικότατοι... αφρός

- Μανιτάρια γεμιστά όταν υπάρχουν στον κατάλογο…χωρίς λόγια!

- ΚΑΠΕΛΑΚΙΑΑΑΑ τα λατρεμένα μου κι ας τσούζει η τιμή τους για ορεκτικό (κάπου στα 9€)!!!! Ζυμαρικά (σαν μεγάλα τορτελίνια σε σχήμα) γεμιστά με πανσέτα, γραβιέρα, τρίμμα πατάτας μέσα σε πέστο pepperoncino και λάδι τρούφας. Αν σας αρέσει το λάδι τρούφας…ΜΗΝ το χάσετε με τίποτα. Θα μπορούσα να τρώω όλοι νύχτα από αυτό το πιάτο, μέχρι να σκάσω και να μουγκρίζω από ευχαρίστηση σαν την Ψυχούλη. Το βάζω στο στόμα και εξαφανίζονται τα πάντα από γύρω μου, ακούω μόνο μελωδίες ευτυχίας.

- Ριζότο γλυκοκολοκύθας (από την τελευταία μας επίσκεψη) χυλωμένο, καυτό, και νόστιμο! Τι να πω για την παρουσίαση; Το πιάτο επάνω σε παλέτα με έναν τρίφτη μινιατούρα και επάνω του ένα μικρό κομματάκι παρμεζάνας…απλά πανέμορφο!

- Κοτόπουλο Παρνασσού για κυρίως - σκεπαστό σε ένα απίστευτο χωριάτικο φύλλο με κεφαλογραβιέρα και μανιτάρια…(για τον χειμώνα) αν και βαρύ είναι πάρα πολύ καλό και χορταστικό πιάτο (δεν τρώγεται από ένα άτομα ιδίως, αν έχουν προηγηθεί μερικά από τα παραπάνω).

- Κριθαρώτο…νομίζω δεν υπάρχει φορά που να μην το έχουμε πάρει! Χυλωμένο κριθαράκι μέσα σε σάλτσα τυριών, με μπουκιές μοσχαριού που λιώνουν στο στόμα…ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!!

- Γεμιστό ψαρονέφρι με πουρέ πατάτας μαστιχωτό (προσέξτε την πινελιά με τον άνηθο ή τον μαϊντανό μέσα σε δύο φύλλα πατάτας κομμένα σε χιλιοστά που είναι σαν ζωγραφιά. Αυτό σημειωτέον, θέλει πολύ ώρα δουλειάς για να γίνει…)

Ας σταματήσω κάπου εδώ για να προχωρήσω στα γλυκά που εκεί μας περιμένει ένας δεύτερος παράδεισος! Τα περισσότερα σε αριθμό γλυκά που
μπορείτε να βρείτε σε ένα εστιατόριο και με ένα 80% ποσοστό επιτυχίας στα σίγουρα.

Θα μπορούσα να πηγαίνω κάθε απόγευμα και να τρώω από ένα! Όταν είμαστε 2 άτομα στεναχωριέμαι γιατί δε μπορώ να δοκιμάσω πολλά. Όταν παραδοσιακά ανήμερα τα Χριστούγεννα (για πολλάάάά χρόνια τώρα), πηγαίνουμε καμία δεκαριά άτομα είναι η καλύτερή μου. Παραγγέλνουμε την Άρτα και τα Γιάννενα!

Τι να πρωτοπώ;
- To cheesecake baileys;…Θεσπέσιο (στις σταθερές επιλογές μας πάντα)!
- Το σουφλέ λευκής σοκολάτας;…Αμαρτωλή ευχαρίστηση με καταπληκτική παρουσίαση (ένα από τα must)!
- Το cheesecake oreo; Υπερπαραγωγή γεύσης και εμφάνισης…άνετα για 4 άτομα, εξού και η τιμή του που αντιστοιχεί σε ένα κυρίως (κι αυτό κάπου στα 9€ αν δεν κάνω λάθος)!!
- Σούπα σοκολάτας με εκπληκτικό παγωτό black forest στην μέση μέσα σε καλαθάκι καραμέλας;…Για απίστευτες βούτες.
- Σοκοφρέτα σπιτική; Πρωτότυπη ιδέα.
- Το ferrero;; Που θα μου πάει, θα το δοκιμάσω κάποτε (πάντα πέφτουν πολλά για να το πάρουμε και αυτό…
- Πορτοκαλόπιτα…; Σπιτική γεύση.
- Μαρέγκα κάστανο; Νέα είσοδος στα γλυκά (το δοκιμάσαμε την Παρασκευή), πολύ καλές εντυπώσεις, θα ήθελα άλλη παρουσίαση…τόσες ιδέες πρωτότυπες έχετε…

…Έχω πει οχτώ μέχρι στιγμής και στον κατάλογο υπάρχουν αρκετά άλλα ακόμα (τουλάχιστον 4-5)…Έχετε συναντήσει πολλά εστιατόρια με τέτοια ποικιλία; Εγώ όχι, ποτέ.

Τελειώνοντας θα πω ότι τα 4ρια μου δεν σημαίνουν ότι δεν υπάρχουν ατέλειες σε κάποια πράγματα όπως μικροκαθυστερήσεις στο σερβίρισμα τΙς ημέρες και ώρες αιχμής ή ότι όλα τα πιάτα είναι τέλεια. Θεωρώ όμως ότι τα μείον είναι ελάχιστα και πιστεύω ότι και μόνο το γεγονός ότι τόσα χρόνια χαίρουμε της ίδιας αντιμετώπισης από πλευράς εξυπηρέτησης και της ίδιας ποιότητας από πλευράς φαγητού είναι άξιο λόγου αλλά και υψηλής βαθμολογίας!

Και οι τιμές; Ναι, είναι λίγο τσιμπημένες. Εξαρτάται βέβαια και από το τι θα παραγγείλετε. Αλλά σημειώστε ότι οι μερίδες είναι καλές προς μεγάλες, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα πιάτα. Υπολογίστε 25-30€ / άτομο με γλυκό και ποτήρι κρασί ή μπύρα. ΟΜΩΣ σε καμμία περίπτωση ΔΕΝ είναι πολλά για την ποιότητα και γενικότερα τις υπηρεσίες που προσφέρει.

Κλείνω με την ίδια παράγραφο που είχα γράψει και τότε: Είναι το μοναδικό εστιατόριο που συνδυάζει τόσο τέλεια, ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ - ΠΟΙΟΤΗΤΑ – ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ και το μοναδικό στο οποίο πηγαίνω και δεν ΚΛΑΙΩ τα λεφτά μου!!! Αυτή νομίζω είναι και η επιτυχία του!

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!

Υ. Γ: Κάντε οπωσδήποτε κράτηση τουλάχιστον 2 μέρες πριν για Π-Σ-Κ
Πηγαίνετε λίγο νωρίτερα για να βρείτε να παρκάρετε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.