Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Η επίσκεψη έγινε Σάββατο βράδυ στα τέλη Νοεμβρίου. Ο λόγος, επέτειος γάμου και μάλιστα η έβδομη παρακαλώ (ελπίζω οι γνωστές ρήσεις περί φαγούρας να είναι απλώς προλήψεις! ).

Για να είμαι ειλικρινής το Druid ήταν η τρίτη κατά σειρά επιλογή μου. Πρώτη και καλύτερη ήταν το Premiere ύστερα κι από την κριτική του αγαπητού VAGELIS αλλά λόγω βλάβης του ίντερνετ δεν μπόρεσα τελικά να αγοράσω το gift card που ήθελα. Δεύτερη ήταν το Osteria Vespa Rossa αλλά το μεσημέρι που τηλεφώνησα για τραπέζι δεν υπήρχε διαθέσιμο. Καλό γι’ αυτούς βέβαια, κακό για μένα όμως που βρέθηκα Σάββατο απόγευμα να μην έχω καταλήξει που θα πηγαίναμε με το έτερον ήμισυ για τους εορτασμούς!

Ψάχνοντας λοιπόν απεγνωσμένα στο site έπεσα πάνω στην κριτική του frattello για το Druid και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα περίπτωση. Η τηλεφωνική κράτηση αυτή τη φορά στέφθηκε με επιτυχία και έτσι 10 παρά κάτι φτάσαμε στο μαγαζί.

Μας υποδέχτηκε μια ευγενική σερβιτόρα και μας οδήγησε στο τραπέζι μας στον μέσα χώρο για μη καπνίζοντες. Ο συγκεκριμένος χώρος κατά την άποψή μου είναι αρκετά ψυχρός και υστερεί σε σύγκριση με τον έξω στεγασμένο χώρο. Αν μάλιστα ήξερα ότι θα ήμασταν το μοναδικό τραπέζι μέχρι περίπου τις 11, θα επέλεγα σίγουρα να κάτσουμε έξω.

Αφού κάτσαμε λοιπόν, στο τραπέζι μας ήρθε νεράκι βρύσης σε ωραίο μπουκάλι, δύο σφηνάκια με μους ντομάτας και χειροποίητα κριτσινάκια με ένα γιαουρτένιο ντιπάκι. Όλα πολύ καλά και νόστιμα. Ήρθε και η σερβιτόρα με τους καταλόγους και μας ενημέρωσε για τα (αρκετά) πιάτα εκτός καταλόγου.

Κι εκεί που τσιμπάγαμε τις κερασμένες νοστιμιές μας, ήρθαν δύο κοκτέιλ με βάση το μαρτίνι, με λικέρ φράουλας και λίγη γρεναδίνη, κερασμένα κι αυτά! Το δείπνο της επετείου ξεκίναγε με τις καλύτερες προϋποθέσεις!

Η παραγγελία μας λοιπόν, διαμορφώθηκε ως εξής:
-Σαλάτα με διάφορες πρασινάδες, σπανάκι και ψητό κατσικίσιο τυρί με μία νόστιμη φραουλένια σος σε ξεχωριστό μπολάκι (από τα εκτός καταλόγου πιάτα) – νόστιμη, φρέσκια, φαγώθηκε όλη,

-Μεξικάνικα εμπανάδας με πικάντικο κιμά, ψιλοκομμένη ντοματοπιπεριά και γουακαμόλε σε μπολάκι. Συνοδεύονταν από γιαουρτένια σαλτσούλα σε μπολάκι. Νόστιμα και ήπια καυτερά, απλά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα δεν είχαν κάτι το φοβερά ιδιαίτερο. Πάντως τα φάγαμε κι αυτά ευχάριστα.

-Τάρτα με τυρί και σπεκ. Ήρθε ζεστή, ήταν νοστιμότατη, το μόνο της μειονέκτημα ότι ήταν μικρή σε μέγεθος. Θα τσάκιζα άλλη μία ευχαρίστως!

-Φιλέτο καφέ ντε παρί, μέτρια ψημένο όπως ζητήθηκε, συνοδευόταν από ψητά λαχανικά και τέλειες πατατούλες. Επίσης ήρθε και σος μπεαρνέζ σε ξεχωριστό μπολάκι η οποία δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και έτσι δεν την έφαγα, τα υπόλοιπα όμως, μια χαρά.

-Ριζότο με φραγκόκοτα (εκτός καταλόγου) για τον σύζυγο. Νόστιμο, απλά μου φάνηκε αρκετά βαρύ και λιπαρό αλλά είχα ήδη αρχίσει να σκάω όταν το δοκίμασα. Φαγώθηκε πάντως μια χαρά κι αυτό.

-Τιραμισού για επίλογο στην μέση γιατί είχαμε σκάσει. Πολύ νόστιμο και απίστευτα φρέσκο και αέρινο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με ένα κόκκινο Θέμα Παυλίδη σε καλή τιμή αν θυμάμαι. Ψωμάκι, πέρα από τα κριτσινάκια, δεν ήρθε, δεν χρεώθηκε αλλά δεν ερωτηθήκαμε κιόλας αν θέλαμε. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 89€ συν το τιπ που άφησε ο σύζυγος, δεν θυμάμαι πόσα.

Στο σύνολο της ήταν μια πετυχημένη γαστρονομικά βραδιά, το ευχαριστηθήκαμε, θα το πρότεινα και θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως.
Πιστεύω πάντως ότι οι τιμές μπορούν να πέσουν αρκετά κλικ πιο κάτω έτσι ώστε να μην έχουν μόνο δύο τραπέζια Σάββατο βράδυ, ένα θέαμα που σίγουρα δεν ευχαριστεί κανέναν.