21 Δεκ 2014

Σημερα κατα τις 6.30 ηρθε η στιγμη να επισκεφτω αυτο τον χωρο που ειχα διαβασει σε κάποια sites. σε κεντρικό σημείο, διπλα στην πλατεία Ηρωων στου Ψυρρη σ' ενα απιστευτο νεοκλασικό κτηριο. μπαίνοντας η κοπέλα στην υποδοχη μας ξενάγησε στο χώρο καθως το ισόγειο λειτουργεί ως ένα μικρό μουσειο. ευγενεστατη η κοπέλα και ενδιαφέροντα τα αντικείμενα που φυλάσσονται στον χωρο.

Απ' οτι μας ειπαν λειτουργεί και ως καφε ενας χώρος στο βαθος του ισογειο. ανεβηκαμε στον επανω οροφο οπου είναι το εστιατόριο το οποιο ειναι εξαιρετικά ατμοσφαιρικό, με νοτες παραδοσιακές, χαμηλή μουσική πιανου, χαμηλό φωτισμό οσο πρεπει και αναμενο κερι σε καθε τραπέζι. ειχε θεα στην εκκλησια του Αγίου Δημητρίου που οπως μας ενημερωσαν ηταν η πρωτη Μητροπολη των Αθηνών. σαν συνολικη λοιπον εσωτερικη εικόνα και εντυπωση, εμεινα ενθουσιασμενη. ολα τα παιδια που δουλευαν στο χωρο ηταν εξαιρετικά σε ευγένεια, εξυπηρετηση και προθυμια.

Στο μενου τωρα. αρχικα μας εφεραν ως κερασμα φριγανισμενες φετουλες αλοιμενες δυο με φαβα και δυο με ταραμα. Εγω διαλεξα το μενου κρεατικων που περιελαμβανε για πρωτο σουπα φακης βελουτε με λαδι τρουφας και μανιταρια, πολυ ωραιο και φευστικο που ανετα θα τρωγόταν και ως κυρίως. επειτα παντζαρια με γιαουρτι που ηταν οκ και ως κυριως μοσχαρακι με σάλτσα λεμονιου και πατατες. φοβερη η σαλτα και καλομαγειρεμενο το φαγητο.

Ο φιλος μου πηρε το μενου ψαρικων που περιελαμβανε σουπα βελουτε πατατας με ρεγγα σε ψωμακι, τσιγαριαστα λαχανικά και για κυριως ψαρι ψητο εξαιρετικο. με το δειπνο μας το συνόδευσα με λευκο κρασι κυρ-γιαννης τεσσερις λιμνες το οποιο ετσι και αλλιως ειναι εκπληκτικο. Σαν επιδορπιο φεραν χαλβα σιμιγδαλενιο με καρυδι και πορτοκαλι σε σχημα μελομακαρονου. πολύ νοστιμο επισης. Θετικη εντυπωση μου εκανε επισης το γεγονός οτι η κοπελα που μας σερβιρε ηταν διακριτικη.

Ουτε να την νιώθουμε συνεχεια εκει ωστε να αγχωνομαστε αλλα παρουσα ωστε να μας αλλαζει τα πιατα εγκαιρως. τα μενου μας ενημέρωσαν οτι κοστιζουν 24 ευρω το ατομο και το κρασι που παραγγειλαμε κόστιζε 27 ευρω. βεβαια εμεις πληρωσαμε 50 ευρω σε συνολο καθως ειχα κάποια εκπτωση λογω προσφορας, οποτε κατ'ουσια μας ηρθε δωρο το κρασι για το οποιο επρεπε να καταβαλουμε αλλα 2 ευρω ως υπερβαλλον αλλα μας το κερασαν.

Εν κατακλειδι ενας εκπληκτικος χωρος, με αψογη εξυπηρέτηση και φαγητα πολυ ωραια και ολα αυτα στο κεντρο. το προτεινω ανεπιφυλακτα

21 Δεκ 2014

louki