Ινδία - Γλυφάδα, Αθήνα

Ως λατρης της Ινδικης κουζινας αποφασισα με την παρεα μου να δοκιμασω το Indi go. Πηγαμε παρεα τεσσαρων ατομων την Πεμπτη 18/12. Το παρκινγκ σχετικα ευκολο, εμεις παρκαραμε στο δημοτικο παρκινγκ που ειναι περιπου 100 μετρα απο το εστιατοριο.

Μας υποσεχθηκε μια Ινδη σερβιτορα πολυ ευγενικη και εξυπηρετικη οπως αποδειχθηκε στην συνεχεια. Ο χωρος εντυπωσιακος το Ινδικο στοιχειο εμφανες κυριως στον εσωτερικο χωρο αλλα και ο εξωτερικος χωρος πολυ ζεστος εβγαζε μια αισθηση ηρεμιας και σπιτικης οικιοτητας. Αποφασισαμε να καθισουμε στον εξωτερικο χωρο γιατι καποιοι απο την παρεα καπνιζουν και ο εσωτερικος χωρος ειναι αυστηρα μη καπνιζοντων. Να τονισω εδω οτι εντυπωσιαστηκα με δυο χωρους σε σχημα Π με μαξιλαρες που διαθετει το Indi go οι οποιοι μπορουν να φιλοξενησουν μεγαλυτερες παρεες.

Ας περασουμε στα σημαντικα τωρα. Μας ηρθαν οι καταλογοι πολυ ομορφοι, ξυλινοι. Μας δοθηκε αρκετος χρονος να δουμε τους καταλογους καταλογους πριν παραγγειλουμε. Και τωρα τα ωραια. Η παραγγελια συντομη αφου ολοι στην παρεα γνωριζουμε την Ινδικη κουζινα απο Αγγλια και Αμερικη.

Πηραμε chicken Pakora, παναρισμενα κοματακια κοτοπουλο με διαφορα μπαχαρικα, εξαιρετικο. Onion Baghi παναρισμενα κρεμμυδια παρα πολυ καλα.
Chicken Tikka κομματια κοτοπουλο ψημενα στον φουρνο ταντουρ εξαιρετικα επισης. Chicken Tikka Masala εδω μπορω να πω πως εχω φαει σε αρκετες δεκαδες Ινδικα ανα τον κοσμο τετοια γευση πρωτη φορα. Πηραμε Dal Makhni φακες με βουτηρο παρα πολυ καλες. Jeera Aloo πατατες με κυμινο και αυτες πολυ καλες.

Μην ξεχασω το Aloo paratha πιτακι γεμιστο με πατατα και το Roti το πιτακι του φτωχου οπως το αποκαλω εγω σε σχεση με τον στενο συγγενη του το Naan που και τα δυο ηταν παρα πολυ καλα.

Πηραμε και 1 κιλο σπιτικο ροζε και αυτο αρκετα καλο. Πληρωσαμε 52 ευρω και απολαυσαμε ενα εξαιρετικο γευμα. Ααα ξεχασα η αποδειξη της παραγγελιας ηρθε αμεσα και το νερο που μας εφεραν ηταν βρυσης και πολυ ευγενικα μας ρωτησαν αν θα θελαμε εμφιαλωμενο. Να τα λεμε και αυτα γιατι σε καποια μαγαζια πρεπει να κανεις αιτηση για να την παρεις.

Ο ελληνας ιδιοκτητης υπαρχει οπως μαθαμε και Ινδος συνεταιρος ηρθε και μας ρωτησε πως βρηκαμε το φαγητο, απο ποια περιοχη ηρθαμε και απο που βρηκαμε το εστιατοριο. Πολυ ευγενικος και φανηκε να ενδιαφερεται για την γνωμη μας και οχι απλα για να διεκπεραιωσει μια τυπικη διαδικασια.

Στο συνολο μια πραγματικα εξαιρετικη εμπειρια την οποια σας προτεινω να δοκιμασετε και δεν θα χασετε.