Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Εάν θες να φας καλά μην φας πάνω στην παραλία!! Το έχετε ακούσει? Ακριβώς αυτή είναι η περίπτωση του συγκεκριμένου εστιατορίου.

Χώρος (4/4):

Ένα μοντέρνο, μινιμαλιστικό και ευχάριστο μαγαζί με μία μεγάλη τζαμαρία που χαρίζει το μεσημέρι άπλετο φως και χάζι στον δρόμο και έναν ωραίο φωτισμό το βράδυ καθώς ζήσαμε και τις 2 περιπτώσεις μίας και φτάσαμε πολύ πεινασμένοι μεσημέρι γύρω στις 4 και φύγαμε περίπου στις 6.30.

Στο μαγαζί κυριαρχεί η κομψή απλότητα, στολισμένο χριστουγεννιάτικα με τα φωτάκια κτλ. Τα χρώματα του χώρου είναι βασικά άσπρα με γκρι, χρώματα που θυμίζουν θάλασσα και πόλη (έτσι τουλάχιστον το ερμήνευσα εγώ). Τα τραπεζάκια άνετα, αραιά και σε άσπρο χρώμα μαζι με τις καρέκλες που έδεναν απόλυτα με τον χώρο όπου κάθονται οι μουσικοί όταν έχει ζωντανή μουσική (φαντάζομαι Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι, χωρίς να είμαι σίγουρος).

Καθαριότητα χώρου δεν το συζητάω καν γιατί εάν υπήρχε θέμα θα το ανέφερα. Μέχρι και οι τουαλέτες, που συχνά σε ταβέρνες βέβαια κυρίως είναι σε μαύρο χάλι, ήταν πεντακάθαρες.

Το πάρκινγκ όμως δεν είναι εύκολο καθώς είναι πολύ κοντά στο κέντρο και στην πολυσύχναστη Ιερά οδό, πράγμα που σημαίνει ότι όταν τα μαγαζιά είναι ανοιχτά, πιο εύκολα θα βρεις κάποιον να το πουλήσεις παρά θέση πάρκινγκ. Βέβαια είδαμε στην βόλτα μας όπου επισκεφθήκαμε και το cup cup (να δούμε απο κοντά και αυτό το μαγαζί-ζαχαροπλαστείο που στην Αθήνα του 2014 περιμένουν ουρά για να μπουν) ότι η στάση του μετρό είναι 2 στενά παρακάτω, οπότε για τους ταξιδιώτες των προαστίων της Αθήνας βολεύει το Μετρό.

Ποιότητα Φαγητού (4/4):

Έχω φάει σε αρκετά μαγαζιά κοντά στις ακτές της Αττικής ψαρικά και η αλήθεια είναι ότι τις πιο πολλές φορές μετάνιωσα που δεν προτίμησα σουβλάκι, καλύτερα θα έτρωγα και λιγότερα θα πλήρωνα.
Τόνισα το πολύ πεινασμένοι οπότε του δώσαμε και κατάλαβε

Ψωμάκι φρέσκο με σουσάμι με μελιτζανοσαλάτα σε ντίπ (πολύ καλό)

Πιταράκια Μηλίωτικα (από Μήλο δηλαδή) υπέροχη ζύμη το τυρί ήταν ιδιαίτερο στον ένα δεν πολύαρεσε ο άλλος ξετρελάθηκε άρα εντελώς υποκειμενικά κρίνοντας θα έβαζα (7/10)

Μελίχλωρο Τυρί Λήμνου σε ωμή version και μετά ζητήσαμε και μας το έφεραν και σε σαγανάκι (κυρίως το σαγανάκι καταπληκτικό, υπέροχο, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα(φρέσκια, πλούσια σε μέγεθος, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα Αλμύρα (λόγω εποχής έβαζε σταμναγκάθι αντί για Αλμύρα) με γαρίδα, χταπόδι, καλαμάρι κτλ (βαθμολογία πιάτου 8/10)

Χταπόδι ψητό (μεγάλη μερίδα) μας ήρθε στην αρχή λίγο τραγανιστό και όταν ρωτήσαμε μας είπανε ότι δεν το βράζουν πρώτα και ότι άλλες φορές το κάνουνε με αυτόν τον τρόπο και άλλες φορές με τον κλασσικό και μετά μόνοι τους χωρίς να το ζητήσουμε έφεραν άλλο χταπόδι πιο μαλακό το οποίο ήταν θεσπέσιο με λάδι και ξύδι και λεμόνι για να βάλουμε μόνοι μας όσο και ότι θέλουμε (βαθμολογία 8,5/10)

Γαρίδα σουβλάκι, την οποία δεν είχα ξαναδοκιμάσει πουθενά, ήταν κομμάτια γαρίδας αποφλειωμένης τυλιγμένης σε μπέικον με γέμιση κίτρινου τυριού, περασμένα σε ξυλάκι με κομμάτια πιπεριάς (το πιάτο αυτό δεν υπαρχει, βαθμολογία 9/10)

Κουτσουμουρίτσες τηγανιτές (φρεσκότατες, βαθμολογία 8/10)

Γαριδομακαρονάδα για 2 άτομα με σπαγγέτι σωστά βρασμένο πολύ καλή ποσότητα σε γαρίδες αποφλειωμένες πάντα (τις προτιμώ προσωπικά έτσι) πεντανόστιμη την οποία δεν καταφέραμε να την φάμε όλη καθώς είχαμε πάρει πολλά τελικά (βαθμολογία 8,5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το μαγαζί την ώρα που πήγαμε καθώς ήταν αργά το μεσημέρι προς απόγευμα είχε μόνο 3 τραπέζια μαζί με το δικό μας, είδαμε όμως ότι ετοίμαζαν τραπέζια κρατήσεις για το βράδυ, και έτσι δεν μπορώ να κρίνω το service σε ώρες αιχμής με πολύ κόσμο.

Σε κάθε περίπτωση εμείς όμως απο την κοπέλα μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γιατί ήταν ευγενέστατη, εξυπηρετική με το χαμόγελο, μας άλλαξε 2 φορές τα πιάτα. Να τονίσω ότι μας μάζεψε τα μαχαιροπήρουνα που περίσσεψαν άμεσα μίας και καθήσαμε σε 4αρι τραπέζι (φάγαμε όμως για 4 εάν και είμασταν μόνο 2) και ότι χωρίς να το ζητήσουμε το νερό ήρθε σε κανάτα (πολύ θετικό για πολούς χρήστες του ask4food).

Κάποιος ασπρομάλης υπεύθυνος του καταστήματος πέρασε και ρώτησε ευγενικά εάν μείναμε ικανοποιημένοι και μας κερασε το γλυκό (εκμέκ). Η σερβιτόρα απο την μερία της μας κέρασε 2 σφηνάκια (τσικουδία με χυμό απο ρόδι) και μας άφησε 2 κάρτες του μαγαζιού.

Value for money (3/4):

Ότι φάγαμε ήταν πολύ καλό και επειδή φοβήθηκα ότι θα είναι μικροσκοπικές οι μερίδες (όπως συμβαίνει συχνά σε τέτοιου είδους μαγαζιά) παραγγείλαμε κάποια πράγματα παραπάνω. Τελικά έκανα λάθος καθώς οι μερίδες ήταν μεγάλες.

Για όλα τα παραπάνω (αρκετά και ακριβά πιάτα) μαζί με μισό κιλο ωραίο άσπρο κρασί χύμα και αναψυκτικό ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 80 ευρώ αλλά τελικά δεν χρειαζότανε να πάρουμε τόσα πολλά πιάτα οπότε νομίζω ότι συνολικά το ποσό για το κάθε άτομο φυσιολογικό με ποτό δεν θα ξεπεράσει τα 30 ευρώ εκτός εάν πάρετε αστακούς κτλ όπου ο λογαριασμός μπορεί να ανέλθει το μέγιστο στα 50 ευρώ το άτομο.

Συμπέρασμα:

Πολύ καλή προσπάθεια σε μια δύσκολη περιοχή για τέτοιου είδους φαγητό αλλά σίγουρα η ποιότητα, η εξυπηρέτηση, η ποσότητα και ο χώρος θα μπορούσανε να ανεβάσουν τις τιμές σε επίπεδα Γλυφάδας κτλ, αλλά παρόλ' αυτα οι τιμές είναι πολύ καλές.

Επειδή όλοι κάποια στιγμή την έχουμε πατήσει με εστιατόρια πάνω στο κύμα, που εύχεσαι στο τέλος να τα πάρει το κύμα και να τα εξαφανίσει, μην γελιέστε μπορείτε να φάτε κρέας στην θάλασσα και να ειναι πολύ καλό και ψάρι ή θαλασσινά μακριά απο την θάλασσα και να είναι καλά.

Προτείνω λοιπόν σε όλους τους μη κότερα τους που καταλαβαίνουν ότι τα θαλασσινά δεν είναι σε όλους δυσπρόσιτα οικονομικά μίας και υπάρχουν ποιοτικές εναλλακτικές, να σαλπάρουν για Αιγάλεω και να δέσουν στο Θάλασσα Αιγάλεω city. Δεν θα απογοητευτούν σας το εγγυώμαι, φτάνει βέβαια και το μαγαζί αυτό να μην πέσει στην παγίδα που πέφτουν πολλοί άλλοι οι οποίοι στην αρχή έχουν σέρβις, ποιότητα και καλές τιμές και με το που εδραιωθούν τα αλλάζουν όλα αυτά προς το χειρότερο.

Σε κάθε περίπτωση οι χρήστες του ask4food είναι εδώ για να μας ενημερώνουν οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχούμε. Οπότε λοιπόν σας εύχομαι καλά γευστικά ταξίδια στις Θάλασσες και πιο συγκεκριμένα στην Θάλασσα του Αιγάλεω city!!