Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Έχω την τιμή να είμαι ο πρώτος που γράφω για το συγκεκριμένο κατάστημα. Πριν ξεκινήσω να πώ η άπω-ανατολίτικη κουζίνα (Κίνα-Ινδοκίνα-Ιαπωνία) απλά μου αρέσει υπό προυποθέσεις (άριστα και φρεσκα υλικά, σωστός συνδυασμός γέυσεων, κτλ. ).

Δεν έχω επισκεφτεί πολύ ακριβά μαγαζιά αλλά έχω πάει σε καμιά δεκαριά και ίσως παραπάνω σε Ελλάδα και εξωτερικό, οπότε μπορεί να εκφέρω μια σχετική άποψη. Να ξεκινήσω όμως από όλα τα υπόλοιπα αφήνοντας τελευταίο το κεφάλαιο Γέυση.

Εξυπηρέτηση: Επιπέδου (για low budget πρόταση), όλα έφτασαν στους σωστούς χρόνους και τηρήθηκε ή κάθε λεπτομέρεια στην παραγγελία. Πολύ καλός συντονισμός κουζίνας-σερβιτόρων. Η κοπέλα που σέρβιρε ήταν ευγενέστατη.

Χώρος: Λιτός, φωτεινός, όμορφος σχετικά, μοντέρνος, με χωριστή κουζίνα (πάντα προτιμώ την κουζίνα εμφανή μέσα στο χώρο εστίασης. To design είναι urban με ταπετσαρία που απεικονίζει εφημερίδες (press room). Με χάλασαν λίγο τα μαχαιροπήρουνα στα τραπέζια (αντί chow sticks) και ή απουσία απω-ανατολίτικου ντεκορ (έστω ένα πόστερ ή μια εικόνα απο κίνα).

VFM: Πολύ καλό (δες παρακάτω)

Ξεκινήσαμε παραγγέλνοντας μπύρα και αναψυκτικά. Φυσικά επιλέξαμε και οι 2 το μενού των 15 ευρώ και ανταλλάξαμε και γέυσεις για να έχω και μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη.

Η κοτοσαλάτα με λάχανο ήταν πολύ καλή και πολύ μικρή σα μερίδα (3,5/4)

Οι Σούπα που δοκίμασα με κοτόπουλο και καλαμπόκι ήταν εξαιρετική (3,5/4) αν και έχω φάει καλύτερη στη Ν. Υόρκη και μάλιστα σε street food shop. Ζεστή, φρέσκια και ελαΦρά πικάντικη, ότι καλύτερο για αρχή.

Το σούσι με σολωμό ήταν μέτριο πρός κακό (1,5/4). ο ελάχιστος καπνιστός σωλομός έχανε σε γεύση και το συνοδευτικό ρυζάκι αδιάφορο. Από τις αλοιφές το washabi ηταν μάλλον αλοιφή εμπορίου. Στο πίατο αυτό απογοητευτικα. To σούσι του ΑΒ Βασιλόπουλου αξίζει 3/4 και είναι ολόφρεσκο. Πόσο πρέπει να πλήρωσει κανείς στη Ελλάδα του 2014 για να φάει καλό σούσι (το οποίο προσωπικά δεν με τρελαίνει);

Spring rolls: Μέτρια και αυτά ίσως και κακοτηγανισμένα (2/4), σαν αυτά που παίρνεις από το makro

Και ενώ απέμειναν τα κυρίως μείναμε απογοητευμένοι με μοναδική παρηγοριά τις σούπες (από τι μου είπε ο φίλος και η ταυλανδέζικη γαριδόσουπα ήταν καλή, αν και πικάντικη).

Κότοπουλο με baboo και ρύζι με τηγανιτό αυγο (3,5-4/4). Το κυρίως πιάτο ήταν ο κρύμμένος άσσος της κουζίνας. Φρέσκα σχετικά υλικά, ιδανικό πάντρεμα, ισορροπημένη γεύση, σωστή αλμυρότητα και σπιρτάδα. Το συνοδευτικό ρύζι στο ίδιο πίατο ήταν εξίσου καλό.

Αντίστοιχου επιπέδου ήταν και τα εξαίρετικά noodles με το κοτόπουλο με cashius (3,5-4/4).

Ετσί το κατάστημα αυτό ανέβηκε στην εκτιμησή μας από επίπεδο γέυσης. Για όλα τα παραπάνω (2 σουπες, 1 σαλάτα, 2 συνοδευτικά, και δύο τεράστια κυρίως) πληρώσαμε 30 ευρώ σύν τα ποτά. Πολύ καλή τιμή, όταν στο λιτό CHAU'S που παραμένει το κορυφαίο στο είδος θές πάνω από 40 ευρώ.

Το προτείνω χωρίς να μπείτε όμως στον κόπο να δοκιμάσετε σούσι και spring rolls.

2014-12-28 18:22:06

Αγαπητέ p-v σας ευχαριστώ για την επίσκεψη σας και τα καλοπροαίρετα σχόλια σας. θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και την επόμενη φορά να μείνετε απολύτως ευχαριστημένος. Θα ήθελα να κάνω μια δυο διευκρινήσεις μόνο αν μου επιτρέπετε. Η σαλάτα ήταν ατομική μερίδα βάσει του μενού της προσφοράς για αυτό και ήταν μικρούλα και τα ρολλά ήταν βιετναμέζικα με φύλλο από γαλέτα ρυζιού για αυτό και είναι λίγο σκληρά, δεν είναι σαν τα κινέζικα spring rolls. Με εκτίμηση ο εκπρόσωπος του press proom.

2015-11-16 14:08:15
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την p_v.